Okaliptüs Yağı Burun Tıkanıklığını Giderir Mi?

(Okaliptüs Yağı)

okaliptus-yagi-burun-tikanikligini-giderir-mi

Okaliptüs Yağı Burun Tıkanıklığını Giderir Mi?

Okaliptüs yağı burun tıkanıklığı ve nezle gibi problemlerin giderilmesi için kullanılır. Ayrıca astım ve sinüzit için de kullanılır.

Okaliptüs ağacı Avusturalya'da bulunan ve çok hızlı büyüyen bir ağaçtır. Yaprak dökmeyen bir ağaç olarak bilinir. Genelde öksürük, grip, nezle, eklem ağrıları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda ve merhemlerde bulunur. Okaliptüs ağacının yapraklarından elde edilen yağın birçok faydası vardır. Okaliptüsün tatlı ve odunsu bir kokusu vardır. Yapraklar buhar ile damıtılır ve ve yağ elde edilir. Okaliptüs yağı sakinleştirici ve uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bunun yanında anti-bakteriyel özelliği de bulunur ve hijyen ürünlerinde kullanılır. Cilde, saçlara, eklem ağrılarına, solunum yolu hastalıklarına, ağız ve diş hastalıklarına, romatizmal hastalıklarına iyi gelen ve daha birçok fayda sağlayan okaliptüs yağı tedavi için kullanılacak ise muhakkak önce doktora danışmak gerekir. Okaliptüs yağı yutulmamalıdır ve yağın buharının göze kaçmaması gerekir.  

Okaliptüs Yağı Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs yağının birçok faydası bulunur. Soğuk algınlığına iyi gelir. Öksürük ve balgam için kullanılır. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Eklem ve kas ağrılarını azaltır. Astım ve sinüzit gibi solunum yolu hastalıkları için kullanılır. Vücuttaki iltihap ve enfeksiyonla savaşır. Anti-bakteriyeldir. Ağız kokusunu giderir. Diş etleri hastalıklarını giderir. Dişlerde plak birikmesini önler. Romatoid artrit gibi hastalıklara iyi gelir. Uykusuzluk sorununa iyi gelir. Kulak iltihabının giderilmesinde yardımcı olur. Ancak kulak içine damlatılmaz. Cilde iyi gelir. Ciltteki güneş yanıklarını tedavi eder. Enfeksiyonlardan korur. Baş ağrısına iyi gelir. Sakinleştirir ve gevşetir. 

Okaliptüs Yağı Ne İşe Yarar?

Oakliptüs yağının saçlara, cilde, ağız sağlığına, solunum yolu hastalıklarına, enfeksiyonlara iyi gelir. Yaraların tedavisinde ve grip, nezle tedavisinde kullanılır. 

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

Oakliptüs yağının direkt yutulmaması gerekir. Ancak bir bardak ılık suyun içine birkaç damla damlatılarak içilebilir. Bunun yanında Suya damlatılıp buharı koklanabilir. Solunum yolu hastalıkları için kullanılacaksa yastığa birkaç damla damlatılabilir.

Okaliptüs Yağı Zararları Nelerdir?

Okaliptüs yağı kullanılmadan önce doktora danışmak iyi bir yoldur. Çünkü bazı kişilerde okaliptüs yağı bazı yan etkiler doğurabilir. Bunlar mide bulantısı ve kusmadır. Ayrıca okaliptüs yağının kesinlikle göz ile temasından kaçınmak gerekir.

Okaliptüs Yağı Nasıl Elde Edilir?

Okaliptüs yağı elde etmek için okaliptüs ağacından bir avuç yaprak alınır. Bu yapraklar bol suda iyice yıkanır. Kuru bir havlu ya da peçete ile kurulanır. Yapraklar el ile sıkılır veya bıçak ile iyice parçalanır. Taşıyıcı yağ ile birlikte tencereye koyulur. 5-6 saat boyunca macre bırakılır. Yağın soğuması beklenir. Ardından süzgeçten geçirilir. Hava geçirmeyen bir cam kavanoza koyulur. 

Okaliptüs Yağı Aromaterapide Kullanılır Mı?

Okaliptüs yağı aromaterapide kullanılır. Masaj yoluyla kullanılır. Buhurdanlık veya difuzor ile ortama yayılır. 

Okaliptüs Yağı Burun Tıkanıklığını Giderir Mi?

Okaliptüs yağı burun tıkanıklığı ve nezle gibi problemlerin giderilmesi için kullanılır. Ayrıca astım ve sinüzit için de kullanılır. 

Okaliptüs Yağı Buruna Damlatılır Mı?

Sinüzit problemi olan kişiler sabah ve akşam bir kere olmak üzere buruna okaliptüs yağı damlatabilir. Böylece sinüzit problemi azalır. Ancak yine de hekime danışmak gerekir. 

Okaliptüs Yağı Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Okaliptüs yağı baş ağrısına iyi gelir. Koklayarak kullanılabilir. 

Okaliptüs Yağı Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Okaliptüs yağı ağız ve diş sağlığı için çok faydalıdır. Diş etlerine iyi gelir. Plak oluşumunu engeller. Ağız içi yaralarına iyi gelir. Diş ağrısını hafifletebilir. 

Okaliptüs Yağı Eczanede Satılır Mı?

Okaliptüs yağı eczane ve aktarlarda satılır. Ayrıca internette de satılır. 

Okaliptüs Yağı Eklem Ağrısına İyi Gelir Mi?

Okaliptüs yağı eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. Romatizmal hastalıkların belirtilerini hafifletir. 

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Okaliptüs Yağı