Cinsel İsteksizlik Kendiliğinden Geçer Mi?

(Cinsel Soğukluk)

cinsel-isteksizlik-kendiliginden-gecer-mi

Cinsel İsteksizlik Kendiliğinden Geçer Mi?

Cinsel isteksizlik çok ileri boyutlara taşınmadığında kendiliğinden düzelebilir fakat uzun vadeye sirayet etmesi durumunda kendiliğinden geçmesini beklemek ilişkileri olumsuz ve yıkıcı anlamda etkileyebilir.

Cinsel soğukluk çiftler arasında çok büyük problemlere neden olabilen bir durumdur. Eşlerden birinin en az altı aylık bir süre ile beraber, sekse ara vermesi ya da herhangi bir şekilde tatmin yaşamaması durumu cinsel soğukluk olarak tanımlanabilir. Cinsel soğukluk hem erkeklerin hem de kadınların yaşayabileceği bir sorun olabilir ve bu sorunun altında genelde psikolojik sorunların yattığı bilinir. Buna ek olarak stres faktörü çiftlerin birbirleri arasında ki cinsel soğukluğa sebebiyet verebilmektedir.

Cinsel Soğukluk Nedir?

Cinsel soğukluk, cinsel isteksizlik olarak da tanımlanabilen sürekli ya da kısa süreli olarak tezahür eden bir durumdur. Kişilerin cinsel ilişki ya da mastürbasyona karşı herhangi bir ilgi duymaması, sıklıkla bu durumu reddetmesi ya da cinselliğin hiç akla bile gelmemesi olarak bilinen genel bir stres bozukluğudur.

Cinsel Soğukluk Nedenleri Nelerdir?

Cinsel soğukluğa neden olan birçok faktör bulunur ve genelde bu faktörler stres ve psikolojik temellidir.  Erken boşalma gibi bir problemin olması özellikler erkekler açısından cinsel soğukluğun en temel nedenidir. Kadınlar için ise en bilinen cinsel soğukluk nedenleri arasında ‘cinsel tabular, utanma, cinsellikten korkma, ilişki esnasında aşırı ağrı duyulması ya da böle zannedilmesi;’ gibi durumlar ile birlikte cinsel soğukluk meydana gelebilmektedir.

Cinsel İsteksizlik Düzelir Mi?

Cinsel isteksizliğe neden olan durum her neyse öncelikle bunun tespiti yapılmalıdır. Eğer fizyolojik kökenli bir durum söz konusu ise bu problem çok kısa bir sürede gerekli tedavi yöntemleri ile çözülebilir. Fakat sorun kaygı, stres gibi psikolojik gibi temellendirmelere dayanıyorsa, mutlaka psikolojik destek alınmalı ve yine bu sorunun üstesinden çiftler birlikte gelmelidirler.

Cinsel İsteksizlik Evliliği Bitirir Mi?

Bir ilişkinin yaşandığı esnada cinsellik önemli bir etkendir. Karşılıklı yaşanan ilişkilerin her ne kadar temeli sevgi ve saygıya dayansa da cinsellikte bir o kadar önemlidir. Yapılan psikolojik temelli araştırmalara göre bakıldığında, düzenli seks hayatı bulunmayan ilişkilerin kısa sürede ve yıpratıcı bir şekilde bittiği ve boşanmaların gerçekleştiği bilinmektedir. Ayrıca boşanma hukukunda da bu durumun evliliğe bitireceğine dair maddeler bulunmaktadır.

Cinsel İsteksizlik Gebelik Belirtisi Mi?

Erken gebelik belirtileri olarak cinsel isteksizliğin yer aldığı bilinmektedir. Fakat yine de bu durum gebeliğin en önemli belirtisi olarak yer almamaktadır. Bunun için n kısa sürede çubuk test ya da kan testi yapılması önemlidir.

Cinsel İsteksizlik Geçici Midir?

Cinsel isteksizliğin genelde geçici bir süre ile yaşandığı, gerekli tedaviler yapıldığında çok uzun vadeye sirayet etmediği bilinmektedir.

Cinsel İsteksizlik Hangi Doktor Bakar?

Psikiyatri hekimi, kadın doğum uzmanı ve üroloji hekimlerinin bu sorunla yakından ilgilendiği bilinmektedir.

Cinsel İsteksizlik Kendiliğinden Geçer Mi?

Cinsel isteksizlik çok ileri boyutlara taşınmadığında kendiliğinden düzelebilir fakat uzun vadeye sirayet etmesi durumunda kendiliğinden geçmesini beklemek ilişkileri olumsuz ve yıkıcı anlamda etkileyebilir.

Cinsel Soğukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Bedensel olumlamalar, cinsel terapiler, aile terapileri, psikolojik tedaviler gerektiğinde de ilaçla tedavilerle birlikte cinsel soğuklukların önüne geçilebilmektedir.

 

 

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Cinsel Soğukluk