A Vitamini

a-vitamini


Kırmızı et, balık, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda bulunan A vitamini karaciğerde depolanan ve yağda eritilen bir vitamindir. 2 tip A vitamini bulunur. bunlardan biri,; retinol (premade)'dir. hayvansal gıdalarda bulunur. Diğeri ise karotenoiddir. Bunlar yiyeceklere kırmızı rengini veren pigmentlerdir. Meyve ve sebzelerde bulunur. En fazla olan A vitamini tipi betakarotendir. Bunlar vücutta üretilmez. A vitamini diş, yumuşak doku, mukus zarları, kemikler ve cilt için faydalıdır. Ayrıca göz retinasına renk veren pigmentleri oluşturur. Bu sebeple retinol olarak da adlandırılmaktadır. Beta karoten tipi A vitaminleri vücutta antioksidan etkisi yaratır. Antioksidanlar hücreleri hasarlardan korur. A vitamini eksikliğinde özellikle göz ve görme sorunları ortaya çıkar. Hatta bazı kişilerde gece körlüğüne ve kornea hasarlarına neden olabilir. Ayrıca cilt kurumasına neden olabilir. A vitamininin fazlası da iyi değildir. Doğum kusurlarına neden olabilir ve vücuda çok yüksek dozda A vitamini alındığında akut A zehirlenmesine yol açabilir. Özellikle küçük çocuklar ve bebekler A vitaminine daha fazla duyarlıdır ve daha düşük dozda A vitamini alsalar bile hastalanabilirler. 

A Vitamini Nelerde Var?

A vitamini yağlı süt, tereyağı, balkabağı, lahana, tatlı patates, ıspanak, havuç, kuru kayısı, brokoli, yumurta sarısı, kırmızı biber, yulaf, fesleğen, domates, kavun, mango ve bezelye, balık, karaciğerde bulunur. 

A Vitamini Faydaları Nelerdir?

A vitamini, göz, diş, kemikler, mukus zarları ve cilt yapısının sağlığında önemli rol oynar. Ayrıca göz retinasına renk veren pigmentlerin oluşumunu sağlar. 

A Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

A vitamini eksikliğin görme bozuklukları, gece körlüğü, kornea hasarları, kuru cilt sorunu, tırnak kırılması, saç dökülmesi, dudaklarda yara oluşması, dil kızarması ve enfeksiyonlara neden olur. Halsizlik ve yorgunluğa neden olur. 

A Vitamini Cilde Faydaları Nelerdir?

A vitamini cilt için önemlidir. Cildi yumuşatır ve kolajen üretimini sağlar. Kırışmayı önler ve cilt lekelerini yok eder. 

A Vitamini Eksikliği Hastalıkları Hangileridir?

A vitamini eksikliğinde göz ve görme sorunları baş gösterir. Gece körlüğüne neden olur ve korneanın hasarlanmasına yol açar. 

A Vitamini Boy Uzatır Mı?

Kemiklerin gelişimi ve boy uzaması için A, C ve D vitaminleri gereklidir. Bunun yanında kalsiyum ve fosfor içeren gıdaların tüketimi de boy uzamasına fayda sağlar. 

A Vitamini Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi?

A vitamini ciltteki doğal kolajen üretimine katkı sağlar. Böylece cildin yumuşamasına ve elastik olmasına yol açar. Kırışmayı önler ve cilt lekelerini giderir.

A Vitamini Çatlaklara İyi Gelir Mi?

A vitamini ciltteki çatlaklara iyi gelir. 

A Vitamini Depolanır Mı?

A vitamini karaciğerde depolanabilen bir vitamindir. 

A Vitamini Eksikliği Neden Olur?

A vitamini eksikliği göz kusurlarına yol açar, cilt kurumasına, dudak çatlamasına, saç dökülmesine, tırnak kırılmasına neden olur. 

A Vitamini Fazlalığı Nelere Sebep Olur?

A vitamini eksikliği birçok soruna neden olsa da fazlalığı da birçok soruna neden olur. A vitamini fazlalığı baş dönmesi, çift görme, kafa içi basıncı artması, kusma ve kasılma nöbetlerine neden olur. 

A Vitamini Fazlalığında Görülen Hastalıklar Nelerdir?

A vitamini normalden çok daha yüksek dozda alınırsa baş dönmesine, baş ağrıısna, kusmaya, kafa içi basıncı artmasına, çift görmeye ve cilt reaksiyonlarına ve hatta komaya yol açabilir. 

A Vitamini Göze İyi Gelir Mi?

A vitamini göz için çok faydalıdır. Retinaya renk veren pigmentler bulundurur. Gece iyi görmeyi sağlar. 

A Vitamini hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

A Vitamini