Zerdeçal Besin Değeri Nedir?

(Zerdeçal )

zerdecal-besin-degeri-nedir

Zerdeçal Besin Değeri Nedir?

Güçlü bir baharat olan ve yüksek kaloriye sahip olan zerdeçalın 50 gramı yaklaşık olarak 190 kaloridir.

Uzak Doğu kültürünün mutfaklarında yaygın kullanılan ve keskin kokulu baharatlardan olan zerdeçal, zencefil ailesine ait olan bir bitkiden üretilmektedir. Bazı toplumlarda hint safranı olarak da bilinmektedir. İçerisinde curcumin olarak bilinen bir maddenin varlığı sebebi ile sağlık sektöründe ve ilaç sektöründe oldukça yaygın kullanımı bulunmaktadır. Hatta öyle ki besin takviyesi olarak paketlenip satışa sunulmaktadır.

Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Curcumin maddesinin olması ile oldukça değerlenen zerdeçalın pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar arasında ise ‘genelde depresyonu azaltması, sindirim sistemini rahatlatması, iltihap kurutucu özelliğinin bulunması, doğal bir ağrı kesici niteliğinde kullanılabilirliği’ yer almaktadır.

Zerdeçal Zararları Nelerdir?

Oldukça faydalı olan bu baharatın bazı insanlara zararlı etkileri dokunabilmektedir. Bu zararlı etkiler ise dikkate alınması gereken nitelikler taşımaktadır. Bakıldığında mide sorunlarını artırıyor olması, mide bulantısı yapması, kanda demir eksikliğine sebebiyet vermesi, kan basıncını dolayısı ile tansiyonu düşürmesi, şeker hastalığı riskini artırması’ yer almaktadır.

Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

Kaynamış olan iki bardak suya zerdeçal tozu eklenmeli ve on dakika kadar bekletilerek içilmelidir.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçalın tüketim şekli yaygın bir alandadır. Bu durum tamamen kişini kendi zevklerine bağlı olarak değişebilmektedir. Dilenirse yenilen bir kase yoğurda, bazen suya ya da süte, bazen de yapılan sıcak yemeklerde kullanılabilir.

Zerdeçal Alerji Yapar Mı?

Zerdeçalın bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceği akıllardan çıkarılmamalı, bu sayede tüketirken miktarına ve değişen durumlara dikkat etmek önemlidir.

Zerdeçal Adet Söker Mi?

Adet söktürücü besinler arasında yer alan bir diğer doğal ürün ise zerdeçal kullanımıdır. Bu baharatın östrojen hormonunu aktive edici bir özelliği bulunduğundan dolayı adetin gelmesini tetiklemektedir. Dolayısı ile adet gecikmesi gibi bir problem ile karşı karşıya kalındığında bu baharatın mucizevi gücü hafife alınmamalıdır.

Zerdeçal Besin Değeri Nedir?

Güçlü bir baharat olan ve yüksek kaloriye sahip olan zerdeçalın 50 gramı yaklaşık olarak 190 kaloridir.

Zerdeçal Cilde İyi Gelir Mi?

Zerdeçal cilt bakım ürünlerini pek çoğunda sıklıkla kullanılan ve aynı zamanda maske olarak kullanılabilen bir baharat çeşididir. Bunun sebebi ise cildi aydınlatıcı bir özelliğinin olmasıdır. Buna ek olarak siyah noktaların giderilmesinde ki katkısı çok büyüktür.

Zerdeçal Çikolata Kistine İyi Gelir Mi?

Ege Üniversitesi’nde yapılmış olan bir araştırmaya göre, zerdeçalın içerisinde bulunan curcumin aktif maddesinin, çikolata kistinin etkinliğinin durdurucu etkisi olduğu belirtilmiştir.

Zerdeçal Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Doğal bir iltihap giderici/kurutucu olarak bilinen ve antiseptik özelliği ile bilinen bu baharat, baş ağrısı da başta olmak üzere, pek çok ağrının giderilmesinde etkilidir ve doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilmelidir.

Zerdeçal Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Çay olarak tüketildiğinde günde en fazla iki fincan dolusu kullanılması önerilen tüketim şeklidir.

Zerdeçal Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Makarna soslarında, sıcak yemeklerin neredeyse tamamında, çorbalarda ve söğüş domates salatalığa serpilerek tüketilmesi önerilmektedir.

Zerdeçal Hamilelikte Kullanılır Mı?

Adet söktürücü bir özelliği olduğu bilinen zerdeçalın hamileliğin ilk dönemlerinde kullanılması hekim kontrolünde olmalı, aynı zamanda da hamile kalmak planlandığında tüketilmemelidir.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Zerdeçal