Zenker Divertikülü

zenker-divertikulu

Zenker divertikülü yutma problemi ile birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık genelde reflü ya da gastrit gibi hastalıklarla karıştırılır fakat bunlardan bağımsızdır. Yemek yeme keyfini ve yaşam kalitesini oldukça düşüren bir seyre sahiptir. Kelime anlamı olarak bakıldığında divertikül, kesecik demektir. Kısacası zenker divertikül hastalığı söz konusu olduğunda yemek borusunun üst kısmında çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen kesecik akla gelmelidir. Burada oluşan kesecikler, yemeklerin mideye ulaşmasına engel olabilir.

Zenker Divertikülü Belirtileri Nelerdir?

Yemek yeme zevkini bertaraf eden bu rahatsızlığın insan vücudunda pek çok belirtisi söz konusu olabilir. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir;

-Yenilen yemekleri yutmakta zorlanma

-Yutma eyleminden sonra bile ağza gelen yemekler

-Şiddetli ağız kokusu

-İstemsiz kilo kaybetme

-Öksürük

Zenker Divertikülü Ameliyatı Nedir?

Zenker divertikülü kilo kaybı gibi istenmeyen semptomlara neden olmakta ve hastanın günlük yaşam faaliyetlerini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle yemek borusuna yapışmış olan divertikülü yani keseciği almak gereklidir. Cerrahi operasyonla alınan divertikül, işleminde hasta genel anestezi altına alınmalıdır. Ardından boyun kısmına kesi atılır ve yemek borusuna bitişik halde bulunan keseciklerin tamamı çıkarılır. Kısa süren iyileşme sürecinin ardından hasta rahat bir şekilde yaşamına devam edebilir.

Zenker Divertikülü Nedenleri Nelerdir?

Yemek borusuna bitişik halde bulunan ve kesecik olarak bilinen divertiküllerin meydana gelmesinde etkili olan neden şudur;

-Yemek borusunun fonksiyonunu yitirmeye başlaması

-Üst yemek borusunun yemek borusunun geneline basınçta bulunması

Zenker Divertikülü Nerededir?

Tıp dilinde illian üçgeni olarak da adlandırılan yutak ve yemek borusunu arasında kalan bölgede meydana gelmektedir.

Zenker Divertikülü Endoskopik Tedavi İle Düzelir Mİ?

Endoskopik tedavi zenker divertikülünün mevcut tedavi yöntemleri arasında yerini alır. Fakat cerrahi operasyon kadar etkili olmadığından ve tekrar meydana gelme riski olduğundan dolayı çok fazla tercih edilmemektedir.

Zenker Divertikülü Nedir?

Zenker divertikülü, yutak ile yemek borusu arasında kalan ve üçgen denilen bölgede meydana gelen keseciklerin, hastalarda yemek yeme zorluğu yaşamasına neden olan ciddi bir rahatsızlıktır.

Zenker Divertikülü Kimlerde Görülür?

Zenker divertikülünün görüldüğü kişiler genellikle ileri yaştaki kişilerdir. Erkeklerde meydana gelmesi çok daha yüksek bir olasılıktır.

Zenker Divertikülü Kasları Etkiler Mi?

Zenker divertikülü kaslara zarar veren bir rahatsızlık değildir. Kaslara yapılan herhangi bir müdahalesi bulunmaz. Fakat yine de tedbiren en kısa zaman içerisinde tedavisine bakılmalıdır.

Zenker Divertikülü Tedavisi Nasıldır?

Zenker divertikülünde dört farklı tedavi seçeneğinden bahsetmek mümkündür. Klasik ameliyat yöntemi en başta olmak üzere kapalı ve açık cerrahi olmak üzere kendi içerisinde iki farklı gruba ayrılır. İkisinde de aynı risk faktörleri taşınır. Diğer tedavi seçenekleri arasında ise endoskopi ve laparoskopi yer almaktadır.

Zenker Divertikülü hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Zenker Divertikülü