Yüz Kırıkları

yuz-kiriklari

Herhangi bir kaza veya travmaya bağlı olarak gelişen yüz kırıkları kanama, şişlik ve ağrıya neden olabilir. Bunun yanında duyu kaybına ve hassasiyete yol açar. İlk başta ödemden ve şişlikten ne olduğu pek anlaşılamayabilir. Ancak aradan zaman geçtikçe kırıklar ve şekil bozukluğu ortaya çıkar. Böylece ilk olarak tanı koymak için radyolojik yöntemler ve tomografi ile yüz ayrıntılı bir şekilde görüntülenir.

Yüz Kırıkları Nasıl Anlaşılır?

Uzman hekimler bu örüntüleri inceler ve kırıkları tespit eder. Yüz kırıklarının tedavisi için yüksek olasılıkla ameliyat şarttır. Ameliyat esnasında kırıkların düzeltilmesi ve yüzdeki şekil bozukluğunun giderilmesi için vidaplak veya tel kullanılır. Bu vidaplak denilen aletin çıkarılmasına gerek yoktur. Ancak bazı kişilerde ameliyattan sonra ağrı ve hassasiyet olabilir.

Yüz Kırıklarında Vidaplak Ne Zaman Çıkarılır?

Bu sebeple ameliyattan 6. ve 7. aydan sonra çıkarılabilir. Yüz kırıkları ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta kırıklara ulaşabilmek için ince küçük kesikler açılır. Duruma bağlı olarak ya ağız içinden kırıklara ulaşılır. Ya da saç kenarlarından ve kaş kenarlarından yapılır.

Yüz Kırıkları İçin Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Yüz kırıkları olduğunda genellikle beden yaralanmaları da gerçekleşir. Bu sebeple genel cerrahiyi ilgilendiren bir konudur. Ayrıca yüz kırıkları olan bir kişide kafa travması olması da olası bir durumdur. Hastada şuur kaybı, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu sebeple yüz kırıkları olan kişinin kesinlikle beyin cerrahisi tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Yüz Kırıkları Neden Olur?

Yüz kırıkları herhangi bir ev kazası, iş kazası veya trafik kazası sebebiyle olur. Bunun dışında darp edilmek ve yüz bölgesine sert bir eşya ile darbe almak da yüz kırıklarına neden olabilir. Yüz kırıkları olduğunda yüz bölgesinde şişlik, kanama, morarma ve ödem oluşabilir. Bunun yanında hassasiyet gelişir ve duyu kayıpları oluşabilir. Ayrıca yüz kırıkları olan kişide kafa travması olması yüksek ihtimaldir.

Yüz Kırıkları Belirtileri Nelerdir?

Kişide şuur kaybı, mide bulantısı ve kusma görülebilir, kişi bayılabilir. Hastanın muhakkak beyin cerrahisi tarafından ve genel cerrahi tarafından muayene edilmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Hastanın beden yaralanması da olabilir. Hasta röntgenden ve tomografiden geçirilir. Böylece kırıkların tam olarak nerede bulunduğu ve nasıl olduğu tespit edilir. Ardından hasta ameliyata alınır.

Yüz Kırıkları Tedavileri Nelerdir?

Yüz kırıkları genellikle kafa travmasına neden olur. Bu sebeple öncelikle hastanın iyi bir muayeneden geçmesi gerekir. Tanı konulduktan sonra tedaviye başlanır. Tedavi genellikle ameliyat ile gerçekleşir. Öncelikle hastaya genel anestezi uygulanır. Ardından yüzün kıvrımlı bölgelerinden (saç kenarları, kaş kenarları gibi) veya ağızdan ince kesikler atılır ve yüz kırıkları onarılır. Ameliyat sırasında yüz kırıklarının oturtulması için vidaplak kullanılır. Bunun ameliyattan sonra çıkarılmasına gerek yoktur. Ancak birkaç ay sonra çıkartılabilir. Ameliyattan sonra doktorlar nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatır. Düzenli olarak kontrollere gidilmeli ve aşırı sıcağa maruz kalınmamalıdır. Ameliyat sonrasında bazı komplikasyonlar gerçekleşebilir. Bunlar kanama, enfeksiyon kapması ve yaraların ayrışmasıdır. Bu durum ameliyattan hemen sonra olduğunda tedavisi mümkündür. Ancak geç dönemde oluşursa tedavi zorlaşabilir. Yüz bölgesinde çöküntüler oluşabilir. Ancak bunlar nadir olarak gerçekleşebilir.

Yüz Kırıkları İyileşme Süreci Nasıldır?

Yüz kırıkları ameliyat ile tedavi edilir. Ameliyattan sonra iyileşme süresi 2 ve 3 haftadır. Bu süre yüz kırıklarının şekline ve boyutuna göre değişiklik gösterir. Bu süre içinde yaralar ve yüzdeki şişkinlik yavaş yavaş azalır ve normal haline döner.

Yüz Kırıkları Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İyileşme sürecinde hastanın bol bol dinlenmesi ve yüz bölgesine kesinlikle darbe almaması gerekir. Aşırı sıcaktan kaçınmak gerekir.

Yüz Kırıkları Nasıl Fark Edilir?

Yüz kırıkları olduğunda yüzde şişme, kanama ve ödem olur. Bu sebeple yüz kırıkları ve deformasyon fark edilemeyebilir. Ancak zamanla ödem azalır. Bu sayede yüz kırıkları ve yüzün şeklindeki bozukluk ortaya çıkar. Öncelikle hastanın kafa travması da olabileceği için beyin cerrahisi tarafından muayene edilmesi gerekir. Radyolojik yöntemler ve tomografi uygulanır. Bu görüntüleme yöntemleri sayesinde yüz kırıkları tespit edilir. Ayrıca hastada bilinç kaybı, mide bulantısı ve kusma belirtileri görülür. Tanı konulduktan sonra tedavi için hasta ameliyata alınır.

Yüz Kırıkları hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Yüz Kırıkları