Yüz Felci Başlangıcı Nasıldır?

(Yüz Felci)

yuz-felci-baslangici-nasildir

Yüz Felci Başlangıcı Nasıldır?

Yüz felcinin başlangıcı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte genelde konuşma bozukluğu ve kas hareket ettirmeme ile kendini gösterir.

Tıp literatüründe fasiyal paralizi olarak bilinen yüz felci, sinir hasarına bağlı olarak gelişmektedir. Bu durum karşısında mimik kasları tahribatına uğrar. Genellikle kafa tasına alınan darbe, sinirlerde iltihaplanma, başta ya da boyunda gelişen tümörler ve multiple skleroz gibi nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Yüz felci geçirenler kısa sürede bu durumdan kurtulsalar da yeterli ve uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Yüz Felci Neden Olur?

Aniden gelişen yüz felcinin altında pek çok sebep yatabilir. Bu sebepler arasında gösterilebilecek nedenler arasında ise ;

Oksijen Yetersizliği

Trafik Kazası ya da Şiddet sonrasında alınan kafa travmaları

Orta Kulak Enfeksiyonu geçirmiş olunması

Başta ya da boyunda gelişen tümörler

Kene ısırması ile bulaş gösteren Lyme hastalığı

Kafatasının daha önceden açılmış olması gibi faktörler yer alır.

Yüz Felci Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Eğer geçirilen yüz felci tümör kaynaklı ise cerrahi işleme başvurularak kanserli hücre çıkarılır. Fakat diğer nedenler söz konusu ise akupunktur, fizik tedavi, gibi eylemlerle tedavisi sağlanır. Zaman zaman kortizon tedavisine de başvurulur.

Yüz Felci İyileşme Belirtileri Nelerdir?

Bozulan konuşmanın düzelmeye başlaması, salya üretimini azalması, mimiklerde hareket kontrolünün artması, tat duyusunun artması gibi etkiler yüz felcinin iyileşme belirtileri arasında yer alıyor.

Yüz Felcinin Belirtileri Nelerdir?

Yüz felcinin belirtileri arasında ‘konuşma sırasında akıcılığın bozulması, ağızda ve çenede sarkma olması, kasların istemsiz hareketliliği, alnı kırışık yapamama, ağlama esnasında gözyaşı akmaması, ağız içinde aşırı salya üretimi’ yer alır.

Yüz Felci Ağrı Yapar Mı?

Yüz felcinin ağrı yapması oldukça söz konusudur. Genelde kulakta, başta ve boyunda kontrol altına alınamayan ağrılar görülür. Bu durumun kaynağı ise genelde tümör ve sinir hasarı kaynaklıdır.

Yüz Felci Başlangıcı Nasıldır?

Yüz felcinin başlangıcı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte genelde konuşma bozukluğu ve kas hareket ettirmeme ile kendini gösterir.

Yüz Felci Kalıcı Mı?

Yüz felci kalıcı bir rahatsızlık olarak bilinmez. Genelde kısa sürelidir. Gerekli tedavilerle birlikte çok büyük oranda başarı söz konusudur.

Yüz Felci Kaç Günde Geçer?

Hastalığın kaynağına göre değişmekle birlikte 6 ay ya da 1 yıl gibi bir sürede bu rahatsızlığın verdiği olumsuz etkilerden kurtulmak söz konusudur.

Yüz Felci Düzelir Mi?

Hastalığın altında yatan neden tam olarak belirlendikten sonra gerekli tedavi işlemleri başlatılarak, düzelme sağlanana kadar tedavi devam edecektir.

Yüz Felcine Hangi Bölüm Bakar?

Yüz felcine bakan hekimler arasında ‘Kulak Burun Boğaz (KBB) hekimi yer almaktadır. Aynı zamanda nöroloji hekimleri de bu tip rahatsızlıklarla ilgilenmektedir.

Yüz Felci Fizik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Yüz felci sonrasında yapılan fizik tedavi işlemi ihtiyaca göre değişmekle birlikte 3 ay- 6 ay arasında değişiklik gösterebilir. Bu tamamen hekiminizin öngörüsüne bağlı olarak değişir.

Yüz Felci Geçiren Sigara İçebilir Mı?

Hayır. Yapılan tedaviye ket vurucu bir eylem olarak sigara içmek görülebilir.

Yüz Felci Geçiren Ünlüler Kimlerdir?

Yüz felci geçiren bilinen ünlü isimler arasında Ferdi Tayfur gibi isimler yer alır.

Yüz Felci İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Yüz felci geçiren kişilere ilk müdahale evde ve uzman olmayan kişiler tarafından yaptırılmamalı, derhal hastanelerin acil servislerine başvurulmalıdır.

hakkında yapılan yorumlar
Yazan: Yalcın Oymak Tarih: 8.04.2021 20:23

Merhaba bır sabah kalktım sol dudagım uyusmustu ustune yattım zannettim ise gittim saat 10 dogru gozum yanmaya başladı aynaya baktığımda sol tarafım asagı dusmus gozum kapanmıyordu hemen acile gittim doktor yuz felci gecırmısın dedi emar cekındım temiz cıktı kortizon damla verdi fizik tedavi uygulandı 5 ay oldu hala gozumu kapatamıyorum sol alın cızgım yok gulunce sol tarafımda hıc bir refleks yok ne yapcam bilmiyorum belki 7 doktor degıstırdım sonuc yok

Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Yüz Felci