Yüz Ağdası

yuz-agdasi


Yüz ağdası, yüzde bulunan istenmeyen tüyleri almaya yönelik bir epilasyondur. Genelde kadınlar tarafından tercih edilse de son dönemlerde erkekler tarafından da özellikle erkek kuaförlerinde kullanıldığı görülmektedir. Sıcak ya da soğuk ağda olmak üzere 2 türü vardır. Fakat işlev genişliği nedeniyle sıcak ağda daha çok tercih edilmektedir.

Yüz Ağdası Nedir?

Yüz ağdası, yüzün belirli bölgelerindeki istenmeyen tüylerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir işlemdir. 

Yüz Ağdası Nasıl Yapılır?

Yüz ağdası, sıcak ağda ile yapılacaksa tahta spatula veya roll on başlıkla kılların olduğu bölgeye sürdüğünüz ağdayı bir bez yardımı ile çekilerek yapılır. Eğer soğuk ağda bandı ise elinizle soğuk ağda bandını ısıtıp sorunlu bölgeye iyice yapıştırıp, bastırıp öyle çekebilirsiniz.

Yüz Ağdası Nasıl Hazırlanır?

Eğer yüz epilasyonunuz için soğuk ağda bandını elinizle ısıtabilirsiniz. Eğer sıcak, sir ağdalar kullanılacaksa bir cezve gibi kabın içine su doldurup, içine yerleştirilip kaynatabilirsiniz. Sir ya da roll-on ağdalar için kendi özel makineleri de bulunmaktadır. 

Yüz Ağdası Nasıl Kullanılır?

Yüz ağdalarını öncelikle ısıtmanız gerekmektedir. Isıttığınız ağdayı, eğer roll-on ağda ise direkt yüzünüze sürebilir, eğer açık ağda ise tahta bir spatula ile biraz üfledikten sonra sürebilir, eğer ağda bandı ise direkt olarak yüzünüze yapıştırabilirsiniz. İyice yapıştıktan sonra kılların çıktığı yönde hızlıca çekmeniz gerekmektedir.

Yüz Ağda Bandı Nasıl Kullanılmalıdır?

Ağda bandını öncelikle elleriniz arasına ağıp ovuşturarak iyice ısıtın. Isınan ağda bandı kalıp gibi olmaktan çıkıp yumuşayacaktır. Yumuşayan ağda bandını 2’ye ayırıp tüylerin çıktığı yönde yüzünüze yapıştırırsınız. Daha sonra iyice yapışan ağdayı hızlıca çekerek tüylerden kurtulabilirsiniz.

Yüz Ağda Bandı Tavsiyeleri Neler?

Her cilt tipi farklı olduğu için her cilt tipine özel farklı ağdalar bulunmaktadır.

Veet Pure Yüz Ağda Bandı,

Veet Soğuk Ağda Bandı, 

Vi-vet Roll-on Sir Ağda

Gibi ürünlerin farklı cilt tiplerine uygun çeşitleri bulunmakla beraber, kendi cilt tipinize uygun ürünü seçebilirsiniz. 

Yüz Ağdası Kaç Günde Bir Yapılmalı?

Yüz ağdası çok sık yapılmamalıdır. Çok sık yapılan ağdalar yüzü tahriş etmekle beraber yüz yanıklarına neden olabilmektedir.

Yüz Ağdası Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

Ağda sonrası kızarıklık kadınların sorunlarından biridir ve bu durumu en aza indirmek için şu adımlardan birisi uygulanabilir: Buz, soğuk su ve süt karışımı yapıp yüzünüze sürebilirsiniz, fakat sok uzun tutarsanız soğuk yanığı ile cildiniz tahriş olabilir.

Gün suyu, bebek pudrası ve limon karışımını krem gibi yapıp yüzünüze sürebilirsiniz. 

Karbonat ve yoğur karıştırarak ağda yapılan bölgeye sürüp hem kızarıklığı hem de ağda sonrası sivilceleri önleyebilirsiniz.

Yüz Ağdası Sonrası Ne İyi Gelir?

Yüz ağdası yapıldıktan sonra cilde yatıştırıcı yağları kullanılmalı, ilk gün sıcak su ve şampuan gibi kimyasallı temizleyicilerden uzak durulmalı,

Yüz Ağdası Sonrası Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapılır?

Öncelikle ağda yaparken ellerinizin iyice temiz olduğunda, yüzünüzde makyaj vs. olmadığına dikkat etmelisiniz. Tahta spatula kullanıyorsanız her bölge için farklı ve çok sayıda spatula kullanmanız bakteri oluşumunu engellediği için daha çok tavsiye edilmektedir. Ağda yaptıktan sonra gözenekleriniz açılmış olacağından sıkılaştırıp rahatlatacak aloe vera içerikli kremler kullanabilirsiniz.

Yüz Ağdası Nerede Satılır?

Yüz ağdalarını marketlerde, eczanelerde, kuaförlerde ve online alışveriş gibi bir çok yerde bulabilirsiniz.

Yüz Ağdası Mı İp Mi Daha İyi?

Toplumda yüz epilasyonu konu olduğunda ağda ve ip arasına büyük bir çekişme vardır. Ağdanın uzun süreli kullanımının yüzde sarkma ve kararma yapabileceği, ipin uzun sürdüğü ve ağdadan daha acılı olduğu belirtilmektedir. Fakat bilimsel olarak sunulabilecek bir sonuç bulunmamaktadır.


Yüz Ağdası hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Yüz Ağdası