Yumurtalık Kanseri

yumurtalik-kanseri

Öncelikle kanser kişinin vücudunda herhangi bir bölümdeki hücrelerin düzensiz ve gereğinden fazla bir şekilde çoğalmaya başlamasına denir. Çoğalan hücreler bir kitle oluşturur ve bu kitleye de tümör denir. Eğer oluşan tümörler olduğu bölgede kalıyor ve başka organlara ya da başka bölümleri dağılmıyor veya dağılmaya çalışmıyor ise iyi huylu tümörüdür fakat başka organlara da bu ulaşmaya çalışıyor ise buna kötü huylu tümör yani kanser denir. Yumurtalık kanseri ise kadınların yumurtalıklarında hücrelerin düzensiz ve gereksiz bir artış ile toplanıp kötü huylu tümörler ortaya çıkarması olarak bilinmektedir.

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Yumurtalık kanseri kadının yumurtalıklarında kötü huylu tümörlerin yani cüce toplanmalarının görülmesi demektir.

Yumurtalık Kanseri Neden Olur?

Öncelikle genetik faktörler yumurtalık kanseri riskini etkilese de bunun yanı sıra kişinin erken yaşta adet olması, obezite, menopoza geç girmek ve sigara kullanımı gibi durumlarda yumurtalık kanserine sebebiyet vermektedir.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanserinde belirtiler genellikle kilo verme, mide bulantısı, kişinin kendisine tok hissetme, şişkinlik, alt karında rahatsızlık ve hazımsızlık olarak bilinmektedir. 

Yumurtalık Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Yumurtalık kanseri ameliyatı kanserin kişinin vücuduna ne derece yayıldığına, kanserin hangi evrede olduğuna ve kişinin genel durumuna bağlı olduğu bilinmektedir.

Yumurtalık Kanseri Ağrı Yapar Mı?

 Yumurtalık kanseri hastalarının alt karın bölgesinde bir ağrı oluştuğu bilinmektedir. 

Yumurtalık Kanseri Tehlikeli Mi?

 Her Kanserde olduğu gibi yumurtalık kanserinde de tehlikeler mevcuttur. Eğer kanser ilerlemişse ya da kişinin genel sağlık problemleri varsa yumurtalık kanseri daha tehlikeli bir hal almaktadır. 

Yumurtalık Kanseri Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Yumurtalık kanseri hastalarının genelde karnı, beli, sırtı ve kasıkları ağrımak da olup Belki de bu ağrı kişinin bacağına vuruyor olabilir. O yüzden kişinin eğer yumurtalık kanseri şüphesi varsa en kısa sürede bir doktora başvurması gerekmektedir.

Yumurtalık Kanseri Bulaşıcı Mıdır?

 Yalnızca virüs kaynaklı enfeksiyonlar ya da hastalıklar bulaşıcı olup kanser gibi hastalıkların bulaşıcı olmadığı bilinmektedir.

Yumurtalık Kanseri Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

 Yumurtalık kanserinin cinsel yolla bulaşmadığı bilinmektedir

Yumurtalık Kanseri Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

 Yumurtalık kanseri olan hastaların cinsel birleşme sırasında fazlaca bir ağrı yaşamasından dolayı bu durumun Cinsel isteksizliğe yol açtığı bilinmektedir

Yumurtalık Kanserinin Çeşitleri Nelerdir?

Yumurtalık kanserinin çeşitleri; seröz epitelyal, farklılaşmış, sınıflandırılamaz, berrak hücreli ve endometrioid olarak bilinmektedir

Yumurtalık Kanserine Bitkisel Çözüm Nedir?

Yumurta kanserine sahip hastaların düzenli olarak maydanoz, kekik, havuç, zerdeçal, siyah turp, limonlu su, sarımsak ve soğan gibi bol miktarda sebze vs. tüketmesi gerekmektedir.

Yumurtalık Kanseri Smear Testinde Çıkar Mı?

Smear testi, rahim ağzı kanseri gibi kanser öncesi tümörlerin teşhisi için kullanılmakta olup smear testinde görünmemektedir.

Yumurtalık Kanseri Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Yumurtalık kanseri kan testinde istenen CA-125 ölçümü ile görülebilmektedir. 

Yumurtalık Kanseri Erken Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanserinde kişinin karnında, Sırtında ve pelvis bölgesinde Ağrı, şişlik, Cinsel ilişkide yaşanan ağrılar, düzen menopoz geçirmiş kişinin kanaması, kişinin kendi çabuk Doymuş hissetmesi, iştahsızlık ve buna bağlı kilo kaybı, yorgunluk ve halsizlik bu hastalığın erken belirtileri arasındadır.

Yumurtalık Kanseri Engelli Raporu Nedir?

Yumurtalık kanseri hastalarının hangi oranda engelli raporu alacağı kanserin hangi evrede olduğu ve kişinin genel durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. 

Yumurtalık Kanseri MR' da Belli Olur Mu?

MR, tomografi, bilgisayarlı tomografi, ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri ile yumurtalıklarda bir kitle olup olmadığı görüntülenebilmektedir.

Yumurtalık Kanseri Genetik Midir?

Yumurtalık kanseri için genetik faktörler büyük rol oynamaktadır. Kişinin ailesinde ya da ailesinin de geçmişinde yumurtalık kanseri varsa hasta da görülmesi normal olarak kabul edilmektedir.

Yumurtalık Kanseri Hangi Organlara Sıçrar?

Yumurtalık kanseri bıçak organa seçilebilmek ile beraber en çok iç organlara sıçraması ile bilinmektedir. Kalın bağırsak ince bağırsak gibi bağırsaklara sıçrayabilmekte olup Ayrıca akciğer ve karaciğere de sıçrayabildiği görülmüştür

Yumurtalık Kanseri Hangi Yaşlarda Görülür?

Yumurtalık kanserinin normal şartlarda ortalama olarak 63 yaşında ortaya çıkmakla beraber, üreme çağına girmiş her kadında görülebilmektedir.

Yumurtalık Kanseri Hangi Testle Anlaşılır?

Yumurtalık kanserini teşhis etmek amacıyla kan testi yapılmakta ve bu kan testinde CA-125 değerlerine bakılmaktadır. 

Yumurtalık Kanseri Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Yumurtalık kanserine sahip hastaların sebze ve vitamin bakımından zengin besinlerle beslenmeleri gerekmektedir. 

Yumurtalık Kanseri Işın Tedavisi Nasıldır?

Yumurtalık kanserine sahip her hasta için değil belirli bir evredeki kanser hastaları için yapılmakta ve buna uzman karar vermektedir. 

Yumurtalık Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yumurtalık kanseri teşhisi konulması için öncelikle hastanın kadın hastalıkları ve doğum servisine görülmesi gerekmektedir 

Yumurtalık Kanseri İdrar Yolu Enfeksiyonu Yapar Mı?

Yumurtalık kanseri hastalarının idrar yollarında değişme/değişkenlikler olabileceğinden dolayı idrar yolları enfeksiyonlarının meydana geldiği görülmektedir. 


Yumurtalık Kanseri hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Yumurtalık Kanseri