Yenidoğan Takipnesi

yenidogan-takipnesi

Yenidoğan takipnesi genellikle doğumdan hemen sonra bebeklerde başlayan solunum sıkıntısıdır. Sezaryen ile gerçekleşen doğumlarda bu durum ile sıklıkla karşılaşır. Genellikle üç gün süren bu durum hızlı soluk alıp verme şeklinde seyreder. Bu durumun aslında akciğerlerde ki sıvıların atılamamasından kaynaklandığı bilinir. Bebeklerde solunumun gürültülü olması, burun kanatlarında ki çekilmeler, hızlı solunum gibi durumlar bu takipnenin birer belirtisi olarak bilinir. Akciğer grafisinin de desteğiyle bilinen bu durum, destek oksijen tedavisi ve kan oksijen takibi ile tedavi edilebilmektedir. Anne adaylarının diyabet hastası olması, anne adaylarının sigara içmesi, hızlı doğum olması, sezaryenle doğum gibi durumlar bilinen risk faktörleridir.

Yenidoğan Geçici Takipnesi Ne Kadar Sürer?

Yenidoğan bebeklerde görülen ve akciğerlerde ki sıvının atılamamasından kaynaklanan bu durum genelde 3 ile 5 gün arasında yeterli tedavi ile toparlanır.

Yenidoğan Takipne Sınırı?

48 ile 72 saat içerisinde bu durumun düzelmesi ve gerilemesi beklenir.

Yenidoğan Takipne Tedavisi?

Yenidoğan takipne tedavisi bebeğin genel durumuna göre planlanır. Kan oksijen düzey takibi, destek oksijen tedavisi ve tüple beslenme gibi yöntemlerle bu durumun tedavisi yapılabilmektedir.

Yenidoğan Takipnesi Nedenleri? 

Bu durum genellikle sigara içen annelerin bebeklerinde, anne adaylarında diyabet hastalığı olduğu durumlarda, sezaryenle doğum gerçekleştiğinde, bebeğin düşük doğum ağırlığında doğması durumlarında ve hızlı doğum gerçekleştiği durumlarda gerçekleşmesi beklenir fakat bu durum çok kısa bir sürede doğru bakım planı ile düzelir.

Yenidoğan Takipnesi Nedir?

Yenidoğan takipnesi, bebek dünyaya geldiği andan itibaren başlayan ve çeşitli risk faktörleri ile meydana gelebilen solunum sıkıntısıdır. Sezaryen doğumlarda sıklıkla karşılaşılan hızlı soluk alıp verme şeklinde meydana gelebilmektedir. Akciğer filmlerinde bu durumun tespiti yapılabilir ve doğru bakım planı ile 3-5 gün içerisinde geçebilmektedir.

Yenidoğan Geçici Takipnesi Tedavisi?

Yenidoğan bebeklerde meydana gelen bu hastalığın tedavisi için belli başlı planlamalar mevcuttur. Bu planlamalar arasında oksijen destek tedavisi, kan oksijen düzeyinin düzenli takip edilmesi, tüple besleme, hava yollarını açık tutabilmek için cihazla solunum verilmesi gibi yöntemlerle tedavisi mevcuttur. Uzman ve deneyimli bebek hemşireleri ile bu bakım planı eksiksiz uygulanırsa çok kısa bir sürede iyileşme gözlemlenir.


Yenidoğan Takipnesi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Yenidoğan Takipnesi