Yanık Tedavisi

yanik-tedavisi

Yanık, kişilerin hayatta yaşayabileceği en şiddetli ağrılara neden olabilen ve ani gelişen bir hastalıktır. Çeşitli kimyasalların bir arada kullanılması ya da cilde temas etmesi, sıcak su, yağ, soba, güneş, buz ve elektrik gibi etkenlerle kişilerin cilt dokularında hasar meydana gelebilmektedir. Yanığın türü ve boyutu her ne olursa olsun derhal bir acil servise başvurulması gerekir. Çünkü yanmış cilt dokusu enfeksiyona açık bir alan haline gelmektedir.

Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yanığın türü ve derecesinin ne olduğuna bağlı olarak değişebilmekle birlikte, genelde antibiyotik içeren merhemler, deforme olan cilt kalıntılarının temizlenmesi, ağrı kesicilerle birlikte soğuk bası uygulanması yanık tedavisinde kullanılabilir.

Yanık Tedavisinde Kullanılan Kremler Nelerdir?

Silverdin teramycin, hamtean gibi kremlerin yanık tedavisinde kullanıldığı bilinir fakat yine de hekimin reçete edeceği ilaç haricinde bir şey kullanılmaması önemlidir..

Yanık Tedavisinde Banyo Yapılır Mı?

Yanık tedavisi sürerken banyo yapılmasında sakınca olmadığı belirtilirken, banyo yapılan suyun ılık ya da serin olmasının yanık yarasına iyi gelebileceği de bilinir.

Yanık Tedavisinde Hindistan Cevizi Yağı İyi Gelir Mi?

Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan çeşitli asitlerin yanık tedavilerine iyi geldiği ve oluşan yarayı çok hızlı bir şekilde iyileştirdiği bilinmektedir.

Yanık Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yanık tedavisinde önerilen ilaçlar ve merhemler düzenli kullanılmalı, yanık yarasının bulunduğu yerlere el temasında bulunulmamalı, belirtilen kontrollere özenle gidilmelidir. Oluşan kabarcıklar hiçbir şekilde koparılmamalıdır.

Yanık Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Oluşan yanığın derecesine göre farklılık gösteren bu süre, birinci derece yanıkta 1 hafta sürebilir. İkinci derece yanıklarda ise 3 haftaya kadar bu süre uzayabilir.

Yanık Tedavisinde Yapılması Gerekenler?

Güneşe çıkmaktan kaçınılmalı, önerilen merhemler düzenli bir şekilde kullanılmalı, serin kompres yapılmalı ve baldan fayda alınmalıdır.

Yanık Tedavisi Hametan Krem İyi Gelir Mi?

Yara ve yanık tedavisinde kullanılmak üzere üretilen hametan krem aynı zamanda da yerli bir üretim olup kullanılabilir. Fakat bu ilacı hekimin size özel olarak reçete etmesi önem taşır.

Yanık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Plastik cerrahi ve yanık tedavi merkezlerinden yardım alınabilir.

Yanık Tedavi Merkezi Olan Hastaneler Hangileridir?

Özel Fora Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezi, Şefik Erşan Kliniği, Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ege Üniversitesi Hastanesi, yanık tedavi merkezi bulunduran klinik ve hastanelerdir.

 

 

 

Yanık Tedavisi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Yanık Tedavisi