Yalancı Gebelik

yalanci-gebelik

Yetişkin olarak adlandırılan çağa gelindiğinde her kadın anne olmayı arzular. Fizyolojik ve psikolojik olgunluğa erişildiğinde bebek sahibi olmak harikulade bir durumdur. Fakat bazen geçirilmiş hastalıklar, psikolojik sorunlar ve partnerimizden kaynaklanan bir nedenle hamile kalmak zorlaşabilir. Hamile kalmak ve birkaç ay sonra kucağına bir bebek almak için hayal kuran kadınlar, sırf bu mutluluk ve endorfini daha fazla salgılayabilmek için kendilerini hamileliğe inandırabiliyorlar. Yaşadıkları psikolojik tatmin öyle had safhalara ulaşabiliyor ki bazen vücut da kişiye ayak uydurmak zorunda kalabiliyor. Vücutta gelişen herhangi bir gebelik olmamasına rağmen beden tıpkı hamileymiş gibi tıpatıp benzer belirtiler gösterebiliyor. Bu duruma ise yalancı gebelik adı veriliyor. Yalancı gebeliği yaşayan kadınlarda bu problemi çözebilmek için ise psikolojik faktörlere yönelmek gerekiyor. Kişiyi bu duruma iten sebep nedir gibi kilit konular aydınlığa kavuştuğunda sorunun çözümüne epeyce yaklaşılıyor.

Yalancı Gebelik Belirtileri Neler?

Yalancı gebelikte en çok rastlanılan belirtiler; kusma, mide bulantısı, karın şişkinliği, memelerden süt gelmesi, adetten kesilme, meme ucu değişiklikleridir.

Yalancı Gebelik Nasıl Olur?

Vücudun kendisini psikolojik faktörler eşiğinde hamile zannetmesidir. Kusma, bulantı, adetten kesilme gibi faktörlerle açığa çıkar.

Yalancı Gebelikte Beta-HCG Çıkar Mı?

Beta-HCG hormonu hamileliğin belirleyici kriteridir. Yalancı gebelikte Beta-HCG değeri normal sınırlardadır.

Yalancı Gebelik Nedir?

Yalancı gebelik hamile olmayan bir kadının, vücudunun da verdiği tepkiler doğrultusunda hamile zannetmesidir. Kişi bu belirtilere ayak uydurur ve karın içinde bir bebeğin varlığına inanır.

Yalancı Gebelik Ağrıları Nasıl?

Yalancı gebelikte de normal gebelikte olduğu gibi pelvis ağrıları görülür. Onun haricinde herhangi değişik bir vücut ağrısı gözlemlenmemiştir.

Yalancı Gebelikte Adet Olur Mu?

Yalancı gebelikte vücudun gösterdiği hamilelik belirtilerinden adet kesilmesi ilk sırada yer alır. Kadını gebe olduğuna ikna eden temel belirtilerdendir. Adet kesilmesi yalancı gebelikte görülür. 

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Bu psikolojik yanılsamanın anlaşıldığı nokta tıpkı normal gebelikte görülen karın şişmesi olarak ifade ediliyor.

Yalancı Gebelik Tedavisi Nasıl?

Bu gebelik türü kişinin kendisini gebe olmasına inandırmasından kaynaklanır. Uyumlu hasta-hekim ilişkisi, psikiyatr ve psikolog desteğiyle aşılabilir.

Yalancı Gebelik Kan Testinde Çıkar Mı?

Kan testlerinde gebeliğin anlaşılmasını sağlayan değer yukarıda bahsettiğimiz üzere Beta-HCG değeridir. Hem evde yapılan testler hem de kan testlerinde bu değer normal sınırlarda seyreder. Dolayısıyla kanda gebelik 

çıkmayacaktır.

Yalancı Gebelik Gebelik Testinde Çıkar Mı?

Gebelik testleri Beta-HCG adı verilen gebelik hormonunu test eden bir turnusoldür. Bu hormon normal sınırlarda çıkacağı için test negatif çıkacaktır.

Yalancı Gebelik Kimlerde Görülür?

Psikolojik ve fizyolojik olarak kendini anneliğe hazır hisseden kadınlarda görülür. Korunmasız cinsel ilişkiye girilmesiyle bu ihtimal kişi tarafından iyice kuvvetlendirilir.

Yalancı Gebelik Nasıl Geçer?

Yapılan kan testleri, psikiyatr ve jinekoloji uzmanı desteğiyle geçer.

Yalancı Gebelik Ne Yapılması Gerekir?

Bir jinekoloji uzmanına görünmek elzemdir. Kan testleri, idrar testleri sonrasında gebeliğin oluşmadığını öğrenmek gerekir. Daha sonrasında uzmanlar eşliğinde psikolojik destek almak önemlidir.

Yalancı Gebelik Kasılmaları Nasıl?

Yalancı gebelikte de tıpkı normal gebelikte olduğu gibi görülen kasılmalar ve sancılar görülür. Fakat bu sancılar bağırsak hareketliliğinden kaynaklanır.

Yalancı Gebelikte Kese Oluşur Mu?

Yalancı gebeliklerde amniyotik kese adıyla tabir edilen kese görülür. Vücut tıpkı bir bebek bekler gibi kese oluşturur ve hazırlanır.

Yalancı Gebelik Latincesi Ne?

Tıp literatüründe birçok hastalık Latince kelimelerle ifade edilir. Yalancı gebeliğin literatürde geçen ismi 'pseudocyesıs' olarak adlandırılır.

Yalancı Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Yalancı gebelikte psikolojik destek almak önemli bir kriterdir. Terapi seansları boyunca anne adaylarını bu psikolojiye sevk eden durumlar ortadan kaldırılmaya çalışılır. Gerektiğinde hastaya

antipsikotik ilaçlar da verilir.

Yalancı Gebelik Ne Kadar Sürer?

Normal gebelikte gelişim ve bekleme süresi 9 ay 10 gün olarak ifade edilir. Yalancı gebelikte de neredeyse bu süre 9 ayı bulabiliyor.

Yalancı Gebelikte Karın Şişer Mi?

Yalancı gebelik sürecinde kadını bu duruma ikna eden durum adet gecikmesiyle birlikte seyreden karın şişliğidir.

Yalancı Gebelik Testi

Gebelik testi kan, idrar ve ultrason olmak üzere üç farklı şekilde gerçekleşiyor. Burada bahsedilen üç farklı yöntemle de yalancı gebelik ortaya çıkabiliyor.


Yalancı Gebelik hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Yalancı Gebelik