Yaban Mersini Çayı

yaban-mersini-cayi

Ayı üzümü olarak da bilinen yaban mersini, ülkemizde ve dünya da sıklıkla kullanılan bir besindir. Gerek tatlı süslemelerinde gerek de doğrudan bol miktarda tüketilebilir. Genellikle dağlık bölgelerde yetişen yaban mersini, çay olarak da tüketilirken oldukça keyif vericidir. Özellikle idrar you enfeksiyonu giderici etkisi bulunan bu çay ise kadınlar tarafından daha sık tüketilir. İçimi de diğer çaylara nazaran daha keyif vericidir.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Yapılır?

Yaban mersini çayının demlenmesi oldukça basittir. Bunun için gerekli olan malzemeler su ve yaban mersinidir. Gerek tazesi gerekse de kurusu ile demlenebilir. Kaynamakta olan suya bir kaşık yaban mersini atılmalı ve beş dakika kadar demini alması beklenir.

Yaban Mersini Çayı Zayıflatır Mı?

İnsan sağlığını koruyucu pek çok özellik taşıyan yaban mersininin, kişilerin zayıflamasına fayda sağlayan özelliğinin bulunup bulunmadığı bilinmemektedir. Bunun için, rezene ıhlamur, yeşilçay gibi bitkisel çay türlerinden fayda sağlanabilir.

Yaban Mersini Çayı Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini meyvesinin çok sağlıklı özelliklerini olması gibi; yaban merini çayı da aynı besin ögeleri ve faydaları taşımaktadır. Bu çayın bilinen en yaygın özellikleri arasında genellikle ‘beyin sağlığına iyi gelmesi, antidepresan özelliği taşıması, ishal giderici özellikte olması, kan şekerini düzenleme etkisi olması, kalp hastalıklarına karşı koruyucu kalkan görevi taşıması’ yer almaktadır.

Yaban Mersini Çayı Neye İyi Gelir?

İshale, kalp hastalıklarına, enfeksiyonlara, depresif duygu durumuna, idrar yolu enfeksiyonlarına, diyabete yaban mersininin iyi geldiği bilinmektedir. Doktor kontrolünde olmak şartı ile yaban mersini çayının bu tür faydalarından yararlanılabilmektedir.

Yaban Mersini Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda diğer bilinen pek çok meyve bitki çaylarının aksine bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yaban mersini çayı hem ara öğün olarak hem de genel bir keyif için sık miktarda ve düzenli bir şekilde tüketilebilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yaban Mersini Çayı İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir Mi?

Sistit olarak bilinen idrar yolu enfeksiyonunun özellikle kadınların hayatında çok önemli bir problem olduğu bilinmektedir. Antibiyotik tedavi ile giderilen b u hastalık hafif seyrettiği zamanlarda yaban mersini meyvesi yenmeli ya da bu meyvenin çayı içilmelidir. İçerdiği özel içeriklerle bu hastalığın doğrudan ortadan kalkmasına sebebiyet verebildiği ve güvenilirliği, hekimler tarafından onaylanan bir gerçektir.

Yaban Mersini Çayını Hamileler İçebilir Mi?

Yaban mersini çayı normal şartlarda insan vücudu için herhangi bir sorun teşkil etmemekle birlikte; genelde hamilelik dönemlerinde önerilmez. Sebebi tam olarak bilinemese de gebelerin bu dönemde bu çayı içmesinde fayda bulunmamaktadır.

Yaban Mersini Çayı Kilo Verdirir Mi?

Kilo verilmesinde herhangi bir etkisini olup olmadığı konusunda bir bilgi bulunmamakla birlikte, kalorisiz bir içecek olması dolayısı ile ve tokluk hissi yaratması konusunda diyet dönemlerinde keyifle içilebilir.

Yaban Mersini Çayı Nerede Satılır?

Yaban mersini çayı poşet çay formunda bakkallarda, marketlerde ve internet üzerinden rahatlıkla satılabilir. Ayrıca taze ya da kuru formuna da aktarlardan ulaşmak mümkün olacaktır.

Yaban Mersini Çayı Uyku Yapar Mı?

Yaban mersini çayının uyku yapıcı bir özelliği bulunmamaktadır. Dolayısı ile uyku getirme özelliğinden faydalanılmak istendiğinde melisa çayı ve papatya çayından yararlanılmalıdır.

Yaban Mersini Çayı Zararları Nelerdir?

Araştırılan bilgilere göre yaban mersini çayının herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Genellikle rahatlıkla içilebilir.

Yaban Mersini Çayı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Yaban Mersini Çayı