Vücutta Ödem

vucutta-odem

Ödem deri ve dokularda fazla su bulunmasıdır. Hastalıklara bağlı olarak gelişebilir. Bunlar; kalp yetmezliği, Böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, ilaçlar, varisler, lenf ödemdir. Ayrıca hipotiroidi, premenstruel gerilim, hamilelik ve romatizma da ödeme sebep olur. Ödemden kurtulmak için önce ödeme neden olan hastalığın teşhis edilmesi gerekir. Sonra ise vücuttaki fazla suyu vücuttan uzaklaştırmak gerekir. Bunun da en kolay yolu diüretik yani idrar söktürücü ilaçlar kullanmaktır. Ancak hastanın bu ilaçları doktor kontrolünde kullanması gerekir. Çünkü bu ilaçların kontrolsüz kullanımı vücutta fazla sıvı kaybı elektolitlerin kaybolmasına ve hastanın zarar görmesine neden olur. İdrar söktürücü kullanan hastaların düzenli olarak hekim kontrolünden geçmeleri , elektolitlerine baktırması gerekir.

Vücutta Ödem Nasıl Oluşur?

Ödem dokularda aşırı sıvı birikmesiyle ayaklarda, bacaklarda, kollarda, ellerde şişlik ortaya çıkmasıdır. Küçük bir bölgeyi etkileyebildiği gibi tüm vücudu da etkileyebilir.

Vücutta Ödem Nasıl Atılır?

Fazla tuz kullanımı vücutta su biriktirmeye neden olduğu için ödem oluşturur. Tuz tüketimini azaltmak ödem oluşmasını engelleyecektir. Ayrıca ödeme iyi gelen besinler tüketilmeli, gün içerisinde bol su içilmelidir.

Vücutta Ödem Olduğunu Nasıl Anlarız?

Periferik ödemde ayaklar ve bacaklarda şişkinlik oluşur. Bu şişkinliklere el ile basınç uygulandığında bir çukur oluşur. Pulmoner ödem akciğer ile bağlantılıdır. Hastada gözle görülür şekilde şişlik yoktur. Ancak nefes darlığı ve solunum güçlüğü sorunu fazladır.

Vücutta Ödem Belirtileri?

Eller, kollar, bacaklar, ayaklarda şişlik oluşması. 

Şiş yerlere el ile dokunulduğunda çukur oluşması.

Nefes darlığı

Sırt üstü yatarken nefes güçlüğü

Nefes nefese uyanmak

Baş ağrısı

El ve boyun damarlarının belirginleşmesi

Kilo alımı

Sert eklemlerin ağrıması

Yüz ve gözlerde şişlik

Görmede zorluk

Mide bulantısı ve kusma 

Vücutta Ödem Yapan Şeyler?

Tuzlu peynir, hazır ekmek, çay ve kahve gibi fazla kafein içeren içecekler, turşu, konserve yiyecekler, alkol, yağlı yiyecekler

Vücutta Ödem Ağrı Yapar Mı?

Ödem vücutta şişliğe neden olduğu için ağrı yapar. Özellikle bacaklarda ve ayaklarda ödem oluşması yürümeyi zorlaştırdığı için ağrı yapması kaçınılmazdır.

Vücutta Ödem Attırıcı Bitkiler?

Ananas, maydanoz, salatalık, muz, kivi, nar, yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, lahana, roka, kuşkonmaz, soğan, pırasa, kabak

Vücutta Ödem Baş Ağrısı Yapar Mı?

Yetersiz sıvı alımı ödeme neden olur ve sıvılar başka dokularda biriktiği için baş ağrısı yapması normaldir.

Vücutta Ödem Atan Çaylar?

Maydanozlu yeşil çay: 1 litre su tencereye alınır. Yarım demet maydanoz, limon, yeşil elma, tarçın, zencefil eklenir ve 10 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra içerisine yeşil çay eklenir. Naneli ıhlamur çayı: 1 litre su içerisine ıhlamur alınır ve kaynatılır. Yarım demet maydanoz, yarım demet nane ve 1 limon eklenir. 

Vücutta Ödem Doğal Yollarla Nasıl Atılır?

Stresten uzak durmak

Düzenli uyumak ve dinlenmek

Düzenli spor yapmak

Tuz alımını azaltmak

Bol su içmek

Günde 1 fincan yeşil çay içmek

Vücutta Ödem Nefes Darlığı Yapar mı?

Pulmoner ödemde akciğerlerdeki hava keselerinde sıvı toplanır ve akciğerler şişer. Bundan dolayı kalp atışı hızlanır ve nefes darlığı oluşur.

Vücutta Enfeksiyon Ödem Yapar Mı?

Enfeksiyon ödeme sebep olabilir. Çünkü damar tıkanıklığına sebebiyet veren enfeksiyonlar damarlara fazla gelebilir ve şişlik oluşabilir.

Vücutta Ödem Hamilelik Belirtisi Yapar Mı?

Hamile kadınların hamile olmadığı dönemde tükettiği suya göre daha fazla su tüketmesi gerekir. Bu hem bebeğin gelişimi için gereklidir. Hem de pelvik kaslarını doğuma hazırlamak için gereklidir. Fazla su alımı damarlarda ve dokularda birikerek şişlik yani ödem oluşturur. Hamile kadınların genelde ayak bileklerinde şişlik görülür. Özellikle ikiz ve üçüz gebeliklerde ödem daha fazla görülür.

Vücutta Ödem İdrarla Mı Atılır?

Ödem idrar söktürücü ilaçlarla veya bitkisel çaylarla atılır. İdrar yoluyla ve terleme yoluyla atılır.

Vücutta Ödem Kaç Kilo Olur?

Ödemin miktarına göre değişebilir.

Vücutta Ödem Kaşıntı Yapar Mı?

Ödem vücutta gerginliğe neden olduğu için kaşıntı yapması normaldir.

Vücutta Ödem Atan Meyveler?

Ananas, muz, kivi, nar

Vücutta Ödem Tehlikeli Mi?

Ödem vücuda zarar verir. Ayrıca ödem vücutta bazı hastalıkların habercisidir. Bu hastalıklar; karaciğer sirozu, böbrek hastalıkları, kalp yetmezliği, romatizma olabilir. 

Vücutta Ödem Testi?

Vücutta el ile basınç uygulanır. Eğer çukur şeklinde çöküntü oluşuyorsa ödem vardır.

Vücutta Ödem hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Vücutta Ödem