Verem

verem

Tıp dilinde ‘tüberküloz olarak bilinen verem, bir bakterinin üst solunum yollarına girmesi ile başlayan bir hastalıktır. Akciğerlerin içerisinde iltihap oluşmasına neden olmakla birlikte bulaşıcılığı da yüksektir. Bulaş yolu ise öksürme ve hapşırmadır. Aynı zamanda bakterinin vücuda girmesi ile birlikte hasta oldukça uzun süre bu durumun farkında olmaz. O nedenle sinsi seyirli bir rahatsızlık olarak bilinir.

Verem Belirtileri Nelerdir?

Tüberküloz olarak bilinen bu rahatsızlığın en önemli belirtileri ‘iştahsızlık, hızlıca kilo verme, 15 günden daha fazla süren kuru öksürük, kanlı balgam görülmesi, şiddetli göğüs ağrısı, yüksek ateş, gece terlemesi’dir.

Verem Bulaşıcı Mı?

Vereme hastalığı bakteri kaynaklı olduğundan dolayı bulaşma riski yüksek bir rahatsızlıktır. Öksürme, nefes alıp verme ve hapşırma gibi yollarla sıçrayan damlacık ile hasta akınlarına da bulaştığı bilinir. Bu nedenle hatsa yakınları kendilerini tecrit etmelidirler.

Verem Nasıl Bulaşır?

Verem hastalığı öksürme, aynı çatal kaşığı kullanma, aynı havluyu kullanma, aynı tabaktan yemek yeme, öksürme gibi eylemlerle bulaşan bir hastalıktır.

Verem Aşısını Kim Buldu?

1910’lu yıllarda Alman doktor olan Heinrich Hermann Robert Koch, bu aşıyı bulmuştur.

Verem Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Alman hekim Koch tarafından bulunan verem aşısının bilinen yan etkileri arasında ‘uygulama bölgesinde kızarıklık, ağrı, şişlik, lenf bezlerinde şişlik’ yer almaktadır. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçen bu yan etkiler, daha uzun sürer ise mutlaka acil servise başvurulmalıdır.

Verem Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Verem aşısı hastalığın teşhisinin üzerinden geçen yaklaşık 2 ya da üç ay içerisinde yaptırılmalıdır.

Verem Bakteri Mi Virüs Mü?

Vereme neden olan etken bir bakteridir. Bu bakterinin ismi ise ‘Mycobacterium tuberculosis’tir.

Verem Balgam Testi Kaç Günde Çıkar?

Üç gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere alınan balgam örnekleri hastanelerin yoğunluğuna göre 1-3 gün içerisinde çıkabilmektedir.

Verem Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Verem öpüşme olmadığı sürece cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir. Hekimlerin ve araştırmaların ortak kanısı bu yöndedir.

Verem Kaç Yıl Sürdü?

Verem 1900’lü yılların başında çıktı ve yaklaşık olarak 510 yıl boyunca zor bir hastalık olarak varlığını sürdürdü. Günümüzü şartlarında hala varlığını sürdürmekle beraber eskisi gibi ölümcül bir rahatsızlık olarak adledilmez.

Verem Kaç Yılında Çıktı?

Halk arasında ince hastalık olarak tabir edilen verem 1889 yılında ortaya çıkmıştır.

Verem Çalışma Ortamında Bulaşır Mı?

Veremin en fazla bulaş gösterdiği alanlar aile ortamı ve çalışma ortamlarıdır.

Verem Engelli Oranı Kaçtır?

Veremin engel oranı hastalığın nereye ne kadar sıçradığı, hastada ne kadar sekel bıraktığı ile ilgili değişiklik gösterebilmektedir. Bunun kanaati hekimler tarafından sağlanmaktadır.

Verem Genetik Bir Hastalık Mıdır?

Verem genetik bir hastalık değildir ve bakteri kaynaklıdır.

Verem hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Verem