Vaskülit

vaskulit

Vaskülit bir çok çeşidi olan bir hastalıktır. Damarların iltihaplanmasıyla birçok bölgede rahatsızlığa neden olabilir.

Vaskülit Nedir?

Kan damarlarında iltihap meydana gelmesi durumunda birçok organda sorun oluşmasına neden olan hastalığa vaskülit denmektedir.

Vaskülit Ne Demek?

Kan damarlarının iltihaplanmasına verilen ada vaskülit denilmektedir. Diğer isimleri olan Anjiyit ve arterit ile de karşılaşabiliriz.

Vaskülit İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Vaskülit için Romatoloji bölümünden sıra almanız ve bir uzman tarafından muayene edilmeniz gerekir.

Vaskülit Belirtileri Neler?

Vaskülitin belirtileri arasında ateş, baş ağrısı, yorgunluk, kilo kaybı, gece terlemeleri, döküntü gibi nedenler yer almaktadır.

Vaskülit Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vaskülit hastalığı tedavi edilmediğinde, boğaz enfeksiyonu meydana gelir. Bu rahatsızlıklar ileride nefropati adlı böbrek rahatsızlığıyla devam eder. İlerleyen zamanlarda vaskülit ölüme neden olabilen bir hastalıktır.

Vaskülit Akciğer Tutulumu Yapar Mı?

Vaskülit genelde orta yaşta ve erişkin bireylerde görülmektedir. Çocuklarda görülme sıklığı azdır. Vaskülit rahatsızlığı genelde böbrek rahatsızlığı olarak gelişim göstermektedir. Daha sonra bunu akciğer sorunları takip eder.

Vaskülit Ayak Şişmesine Neden Olur Mu?

Vaskülit ayakta şişmelere neden olabilir damarların iltihaplanması ayaklarda şişmeye ve ağrıya neden olabilmektedir.

Vaskülit Ateş Yapar Mı?

Vaskülit belirtileri arasında ateşlenme bulunmaktadır. Vaskülit aort olmak üzere genelde arter damarları etkilemektedir.

Vaskülit Biyopsi Nasıl Yapılır?

Biyopsi doktor kontrolünde vücudun bir bölgesinden doku alınma işlemidir. Alınan doku vaskülit için incelenmeye alınır ve sorun raporlanır.

Vaskülit Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Vaskülit birçok çeşidi bulunan bir hastalıktır. Yaklaşık 20 adet çeşidi vardır. Etkilediği organ sayısı çok fazladır ve buna göre çeşitleri değişmektedir. Bu çeşitler arasında Behçet hastalığı, buerger hastalığı, churg-strauss sendromu, dev hücreli artrit, wegener hastalığı gibi hastalıklar yer almaktadır.

Vaskülit Damar İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Vaskülit hastalığının tedavisi vardır fakat uzun bir yoldan geçmektedir. Tedavide steroidler çokça kullanılmaktadır. Steroidler bağışıklık sistemini baskılama işlemi yapar. Tedavide birden fazla uzman birlikte çalışır.

Vaskülit Geçer Mi?

Vaskülit sistematik olarak uzman takibinde ilaç tedavisiyle geçebilmektedir.

Vaskülit Genetik Mi?

vaskülite neden olan neden tam olarak bilinmemektedir. Genetik yapı bazı çeşitleri için geçerli olabilir fakat hepsi için geçerlidir demek doğru olmayacaktır. Diğer sebepler bağışıklık sistemiyle de alakalı olabilir.

Vaskülit Hastası Ne Yemelidir?

A vitamini bol yiyecekler, kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmelidir. Yağ, tuz, ve şeker tüketimi minimuma indirilmelidir. Şekerli gıdalar hazır yiyecekler ve paketli gıdalar iltihaplanmayı arttıracaktır.

Vaskülit Kronik Hastalık Mıdır?

Vaskülit meydana geldiğinde birden fazla organ etkilenir. Kısa süreli devam ettiğinde akut, uzun süre devam ettiğinde ise kronik vaskülit haline gelebilmektedir.

Vaskülit Kaşıntı Yapar Mı?

Döküntü meydana gelmesi halinde vaskülit kaşıntı yapabilmektedir. Genellikle az karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.


Vaskülit hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Vaskülit