Varis

varis

Teknolojinin artması ve hareketsiz insan varlığının çoğalmasıyla, varis günümüzde çok yaygın olarak karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bazı insanlarda belirti ve şikayetler çok az görülebilirken, bazı insanlarda varis ülseri problemine yol açacak düzeyde oldukça şiddetli şekilde gözlemlenebilir. Varis değişik tedavi yöntemleri ile tedavi edilmelidir çünkü her varisin tipi, boyu ve yaygınlığı farklıdır. Tedavide ki amaç şikayetleri hafifletmek, komplikasyonları önlemek ve kötü görünümün düzeltilmesidir. Kılcal varislerin kötü görünüm dışında herhangi bir şikayete maruz bırakmadığından üst kısımda bahsetmiştik. Fakat bu kötü görünüm erkekler tarafından çok önem teşkil etmese dahi, etek ve şort giyen bayanlar oldukça olumsuz yönde etkilenmektedir. 

Varis Çorabı Nedir?

Sıkı ve uzun çorap şeklinde olan varis çorabının asıl amacı varis şikayetlerini azaltmaktır. Bunların en önemli özelliği ayaklara yakın olan yerlerin daha fazla baskı yapmasını sağlayacak şekilde, bacakların üst kısımlarında ise daha hafif baskıyı sağlayacak şekilde üretilmeleridir.

Varis Nedir?

Deri altındaki toplar damarların mavi renkte genişlemiş ve kıvrımlar halinde görüşmesidir.

Varise Ne İyi Gelir?

-Elma Sirkesi

-Kırmızı Biber

-Zeytinyağı

-Sarımsak

-Tavşan Memesi Bitkisi

Varis Ne Demek?

Varis, toplardamarların deri altında mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülmesine verilen isimdir.

Varis Nasıl Geçer?

-Sıcaktan uzak durun

-Soğuk suyla masaj yapın

-Sabit durmayın

-Düzenli yürüyüş yapın 

-Kilo vermeye çalışın

-Sigara alışkanlığa 

Varis Kremi

-Hirudoid Forte

-Mecitefendi

-Varikolin 

-Petra 

-Varikosette

-Farmasi

-Antistax

-Biorichi

Varis Başlangıcı

Öncelikle varis oluşan bölgede ince bir ağrı belirir. Çoğu kişi bunun varis belirtisi olduğunu bilmez ve tedavi edilmedikçe ağrı yerini koyu mavi renkteki damar belirginleşmeye başlar. Bunun dışında varisi olan kişiler ayaktayken veya otururken bacaklarda zayıflık hissi ve büyük bir ağırlık hissederler. Belirtilere yanmalar da eklenebilir.

Varis Ağrısına Ne İyi Gelir?

-Beslenme Düzeninizi Değiştirin

-Hint At Kestanesi 

-Aloe Vera

-Bisiklete Binmek

Varis Ameliyatı Sonrası

Varis ameliyatı sonrasında hasta ne kadar çabuk toparlanıp hareket etmeye başlarsa, iyileşme de o oranda kısa sürer. Genellikle hasta ameliyatın aynı günü ayağa kaldırılır ve eğer bir sorun oluşmazsa birkaç gün içerisinde taburcu edilir.

Varis Bandı

Tıpkı varis çorabı gibi, ağrıları azaltmak ve etkilerini yok etmek amacıyla kullanılan banttır.

Varis Bacaklarda Şişlik Yapar Mı?

Evet, varis bacaklarda şişlik yapar. Eğer ki bacağınızda varis nedeniyle oluşan bir şişlik varsa bu durumu hemen doktorunuza bildirmelisiniz.

Varis Çorabı Nasıl Giyilir?

Normal çoraptan farklı olarak tercihen ters çevrilip ayak üzerinden kaydırılarak giyilir, topuğun oturduğuna emin olduktan sonra üst kısımlara asılmalıdır.

İç Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İç varis tedavi edilmediği süreçte şiddetli ağrıya sebep olmaktadır. Hatta damar tıkanıklığından ölüme kadar uzanan bir etkisi de olabilir.

İç Varis Nedir?

Bacağın iç tarafında, bacak kaslarının içindedir ve kanın %90'ını taşıyan, ana toplardamardır. İşte bu dokuların içinde bulunan toplardamarda meydana gelen genişlemenin ya da kapakçıklarındaki bozukluğun sebep olduğu varis, iç varis olarak isimlendirilir. 

Varis Evde Nasıl Geçer?

-Ekinezya Çayı

-Brahmi 

-Elma Sirkesi

Varis Nasıl Engellenir?

-Uzun sürecek seyahatlere çıkıldığında molalar iyi değerlendirilmeli ve kısa da olsa yürüyüşler yapılmalıdır. Yoluculuk uçak ile yapılıyorsa kişi oturduğu yerde bacak hareketleri gerçekleştirmelidir.

– Sürekli olarak ayakta ya da oturularak hareketsiz bir şekilde çalışılıyorsa verilen molalarda yine yürüyüş yapılmalı hareket edilmelidir.

–Hamam, sauna ve kaplıca gibi ortamlardan uzak durulmalıdır.

–Yüzmek varis için çok etkili bir tedavi yöntemidir. Fakat plajda güneşlenmekten uzak durulmalıdır.

–Hareketsiz yaşam tarzından uzak durulmalıdır. Yaş kaç olursa olsun mutlak surette günlük yürüyüşler yapılmalıdır.

–Fazla kilo almamaya dikkat edilmeli ve fazla kilolar verilmelidir.

Varis hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Varis