Vajinismus

vajinismus

En genel tabirle kadınların cinsel ilişkiye girememesi olarak bilinir. Özellikle az gelişmişe veya gelişmekte olan toplumlarda görülmektedir. Bunun en önemli sebebinin ise yıllarca cinsel ilişki hakkında duyulan yanlış bilgilerden kaynaklanır. Kişiden kişiye değişiklik gösteren ilk gece tecrübeleri genel bir algı olarak görülmektedir. Fakat herkesin yaşadığı tecrübeler bireysel ve kişiye özeldir. İlk gece büyük kanamalar yaşandığı, çok büyük ağrı veya acı hissiyatıyla karşılaşıldığına dair kulaktan dolma bilgiler ile kişiler ilk gece korkusu yaşayabilmektedir. Bu durumun genelde psikolojik baskılarla gerçekleştiği tahmin edilir. Hatta öyle ki yıllarca aynı korku ütopyasında yaşayan kadınlar ilk cinsel birlikteliklerini deneyimleyecekleri sırada istemsiz kasılmalar yaşamaktadır. Vajen girişinin erkeğin penisini kabul edemeyecek kadar sıkışması olarak tabir edilen bu durum, doğru teşhis ve tedavi planıyla değiştirilebilir. Burada en önemli unsur eşlerin birbirine anlayış, saygı ve sevgiyle yaklaşması olacaktır. Buyurun yazımızın devamına...

Vajinismus Belirtileri Neler?

Vajinismusun belli başlı birkaç spesifik belirtisi bulunuyor. Bunlar arasında en yaygın görüleni cinsel ilişki yaşamaktan aşırı derecede büyük korku duymaktır. Aşırı korku ve panik halinde olma eğilimi de bu durumun belirtilerinden olarak kabul edilmektedir. Cinsel birleşme nihayet sağlanabildiğinde, bu ilişkiden haz duymama, ağrı ve anormal olarak görülen acı duyma hissiyatıyla da karşılaşılır.

Vajinismus Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Vajinismus kişilerin eşleriyle gidibileceği çift terapileri ve egzersizlerle birlikte tedavi edilen bir hastalıktır. Vajinismus egzersizleri idrarını sıkıp bırakma olarak da bilinen kegel egzersizleri ve pelvik kaslarıyla uygulanacak egzersizlerle iyiye doğru gelişim gösterebilir. İdrarınızı her yaptığınızda 10 saniyeye kadar süren sıkıp bırakma işlemini uygulayabilirsiniz. Burada ki kasların gelişimi açısından oldukça etkili bu hareketleri, günün her saatinde de uygulayabilirsiniz. Kegel egzersizleri yalnızca idrar yaparken sıkma bırakma işlemi olarak değerlendirilmez. Ayrıca burada parmaklarınızla sağlayabileceğiniz pek çok egzersiz çeşidi de bulunur. Çoğu kişi bu yöntemi denemeye çok fazla yaklaşmaz. Fakat tıpkı cinsel ilişki yaşar gibi yavaş yavaş sizin kontrolünüzde olması, sizi rahatlatacaktır. Denemekten çekinmeyin. Kendinizi zorladığınızı düşündüğünüz noktada bırakın ve rahatlayın. Kademe kademe aşama kaydettiğinizi fark edeceksiniz.

Vajinismus Tedavi Ücretleri Ne Kadar?

Vajinismus tedavi ve çözümleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Mesela bir hastanın bu sorunu 1 aylık sürede çözüme kavuşuyorken, diğerinin 9-10 aya kadar sürebilir. Bu durumda belli bir ücret miktarından ne yazık ki bahsedilmesi mümkün değildir.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismusa neyin sebebiyet verdiği henüz ne dünyada ne de ülkemizde tam olarak aydınlatılamamıştır. Fakat genç kızların kulaktan dolma bilgilerle yetiştiği, korkunun zihne iyice yerleşmiş olması, içinde bulunduğu toplumun bu durumu daima 'ayıp, yasak, günah' üçgenine sıkıştırması dolayısıyla olduğu düşünülüyor. Öte yandan daha evvel kimselerle paylaşılamayan cinsel istismarın neden olduğu düşünülmektedir. Ayrıca psikolojik olmayan nedenlere bakıldığında da kişinin vajinal mantar veya sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş olması da etken olarak görülmektedir.

Vajinismus Nedir?

Vajen girişinde bulunan kas dokusunun, kişinin iradesi dışında kasılması durumudur. Bu kasılma penis girişini zorlar ve kişide dayanılmaz acılara sebebiyet verebilir. Bu durum ise kişide cinselliğe karşı bir ön yargı ve soğumaya sebebiyet vermektedir.

Vajinismus Bitkisel Tedavi Yöntemleri Neler?

Vajinismus gibi bir sağlık problemiyle karşılaşıldığında bilimsel tedaviye başvurmak en doğru tercihtir. Fakat bazı durumlarda kişiler, evde bitkisel yöntemlerle bu soruna çözüm arayışı içerisinde bulunabilirler. Bu durumda çeşitli alternatif tıp umanlarının önerdiği sakinleştirici ot ve bitkilere başvurulabilir. Bunlar tamamen araştırma tekniklerine bağlıdır. Doktora danışılmalıdır.

Vajinismus Cerrahi Müdahale Gerektirir Mi?

Vajinismus bazen yalnızca psikolojik nedenlere bağlı olmayabilir. Vajinismusu meydana getiren faktörler arasında, psikolojik sorunlara eşlik eden bir de anatomik yapı bulunur. Örneğin kızlık zarının vajen girişinin çok yakınında bulunması bu durumun en iyi örneğidir. Bu durumda himenektomi ve himenotomi adı verilen kızlık zarı çıkarma ve kızlık zarı keserek alma gibi cerrahi işlemleri başvurulmaktadır. Her vajinismus için cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz.

Vajinismus Çözüm Yolları Neler?

Bu hastalığı yenmek için birbirinden farklı ve birbirini destekleyen tedavi yöntemleri vardır. Bunlar arasında, psikoloji ana bilim dalını ilgilendiren bilişsel tedavi en üst sırada yer almaktadır. Hemen ardından, himenetomi ve himenektomi adı verilen cerrahi yöntemler de tedavi yollarından birindir. Bu iki kilit yöntemi, emdr tedavisi, hipnoterapi, akupunktur, biyofeedback, ilaç tedavileri ve evlilik terapistlerinin yaptığı görüşmeler takip eder.

Vajinismus Evde Tedavi Edilebilir Mi?

Vajinismus çok ileri boyutlara taşınmadığı durumlarda evde tedavi edilebilmektedir. Bu evde tedavi yöntemleri arasında kegel ve pelvik egzersizleri en çok önerilen ve tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Elbette yeterli gelmediğinde bir uzmana başvurmak en doğru tercihtir.

Vajinismus Gebeliğe Engel Mi?

Bu hastalığa sahip kadınların hamile kalma durumu elbette vardır. Partner eğer vajen girişine boşalmışsa, spermlerin ilerleyerek, yumurtayı döllemesine engel olacak bir durum ortada yoktur. Kısaca, vajinismus gebeliğe engel bir durum değildir.

Vajinismus Geçer Mi?

Doğru tanı, erken teşhis ve yeterli tedavi eşliğinde vajinismus çok büyük oranla iyileştirilebilir ve tekrarlamayan bir rahatsızlıktır.

Vajinismus Görülme Sıklığı Nedir?

Az gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda görülme sıklığı oldukça fazladır. Dünya genelinde 200 bin ila 300 bin arası kadında görülüyor.

Vajinismus Gevşeme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bu egzersiz türünde doğru nefes alışverişini bulmak oldukça önemlidir. Burundan nefes alıp, ağızdan vererek işe başlamalısınız. Hafif ve dinlendirici müzikler eşliğinde , sıcak bir banyo yapılmalıdır. Hemen ardından cinsel organınıza dokunmak ve onu keşfetmek için bir ayna kullanmalısınız. Kendi bedeninize dokunmaktan çekinmemeli onu tanımaya ve zevk noktalarını fark etmeye odaklanmalısınız. Bu yöntemi yaklaşık 20 dakika boyunca sürdürerek, probleminizin üzerine gitmelisiniz. Cinsel organınızın üzerinde, klitorisinizde ve vajen girişinde parmaklarınızın dolaşmasına izin vermelisiniz.

Vajinismus Olan Kişiler Hamile Kalabilir Mi?

Hamile kalmak için penetrasyonun büyük bir önemi vardır. Fakat tek şart bu değildir. Vajinismus olan kişilerde döllenme meydana gelebilir. Kişinin hamile kalması gayet mümkündür.

Vajinismus İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bu hastalık için öncelikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanından randevu alınmalıdır. Doktorunuzun da teşvikiyle ardından psikiyatr ve psikoloğa görünmelisiniz.

Vajinismus Kesin Çözümü Ne?

Vajinismus ile ilgili danışmanlık ve tedavi hizmeti verilen kurum ve kuruluşlarla görüşülmelidir. Hastalığın kaynağı tam olarak bilinemediğinden dolayı tedavisi de kişiye özeldir. Burada kesin ve en net çözümü söyleyebilmek ne yazık ki mümkün değildir. Doktorunuzla uyum içinde olmanız en doğru kesin çözümü beraberinde getirecektir.

Vajinismus Muayenesi Nasıl Olur?

Vajinıusmus muayenesi, uzmanların bildirdiklerine göre 15 ila 20 saniye arasında değişkenlik gösterir. Vajinal muayene sırasında kızlık zarının yapısı ve hangi noktada durduğu gözlemlenir. Elbette yalnızca bunlar yeterli değildir. Hastanın ve eşinin hastalık öykülerinin de tamamı dinlenerek bir kayıt oluşturulur.

Vajinismus Olan Kadınla Nasıl İlişkiye Girilir?

Vajinismus problemi yaşamak yalnızca kadının sorumluluğu altında değildir. Vajinismusun yaşandığı dönemde, kadınlara anlayışlı davrnılmalıdır. Mümkünse çift terapileriyle ilaç tedavileri eş zamanlı olmalıdır. Tedavi bittiğinde kadınlar kendini ne zaman hazır hissederlerse o zaman ilişkiye girilmelidir.

Vajinismus Olup Normal Doğum Yapan Var Mı?

Vajinismus hastası kadınlarda, normal doğum yapmak isteyenler yapabilmektedir. Fakat, bu fizyolojik durum oldukça yıpratıcı olacağından hekimler tarafından önerilmemektedir.

Vajinismus Psikolojik Mi?

Bu rahatsızlık psikolojik olarak tanımlanan hastalıklar kategorisinde yer alır. Bunun en önemli sebebi ise, vajinal kasılmalara eşlik eden korku ve panik halinin yaşanmasıdır.

Vajinismus Seviyeleri Neler?

Vajinismus beş ayrı seviyeden oluşan bir hastalık çeşididir. Hekimler vajinimusu beş ayrı ölçek çerçevesinde değerlendirirler. Bu ölçek 1'den 5'e kadardır. 1 en hafif 5 ise en ağır tabloyu işaret eder.

Vajinismus Uyuşturucu Krem İşe Yarar Mı?

Anastezik etkiye sahip olduğu bilinen emla krem, deneyimleyen hastalar tarafından hem olumlu hem de olumsuz olarak değerlendirilmiştir. Fakat uzmanlar bunun tek başına yeterli olmayacağını savunmaktadırlar.

Vajinismus Uyuşturucu Sprey İşe Yarar Mı?

Diş hekimleri tarafından da bölgesel uyuşmalar için tercih edilen bu sprey, vajinismus tedavisinde önerilmemektedir.

Vajinismus Zamanla Geçer Mi?

Vajinismus tedavi edilmediği ve bu sorunla yüzleşilmediği takdirde ömrün sonuna kadar devam edecek ve kendi kendine iyileşme göstermeyecek bir rahatsızlık olarak tanımlanıyor.Vajinismus hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Vajinismus