Vajinal Mantar

vajinal-mantar

Vajinal mantar, kadınların sosyal ve cinsel yaşamını etkileyen ciddi bir sağlık problemi olarak bilinir. Vajinal mantar, vajinada bulunan doğal floranın bozulmasıyla birlikte ortaya çıkar. Vajinal mantarın şiddetli kaşıntıya yol açması en belirgin özelliğidir. Ayrıca vajinada şişme, tahriş ve akıntıya neden olabilir. Vajinal mantar enfeksiyonu geçiren hastalar mutlaka önce bir doktora başvurmalıdır. Doktorun uygun gördüğü ilaçla etkileri hafifletilen hastalık, tekrarlayabilme ve daha geç iyileşme gibi özellikler barındırır. Vajinada bulunan vulva hassas bir yapıya sahip olduğundan, şiddetli kaşıntı ve kaşıma eylemi bu yapıyı oldukça tahribat edecektir. Türk toplumlarında kadınların en az yüzde 75'inin hayatlarında en az bir kez etkileyen bu rahatsızlık cinsel yolla bulaşmaz. Fakat cinsel yolla daha fazla yayılma gösterebilir. Cinsel aktivitede bulunmayan kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Zayıf bağışıklık sisteminin, diyabetin, hormonal dengesizliğin, stres ve uykusuzluğun sebebiyet verdiği vajinal mantarı sizler için araştırdık. Vajinal mantar ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular ve yanıtları sizlerle...

Vajinal Mantara Ne İyi Gelir?

Vajinal mantar için yapılacak en doğru şey bir uzmana görünmektir. Fakat hastalığın başlarında olduğunuzu düşünüyorsanız oturma banyosunun iyi geldiğini söylemek de yarar var.

Vajinal Mantar Bitkisel Yollarla Tedavi Edilir Mi?

Bitkisel yollarla vajinal mantarla tedavi edebilmek mümkündür. en doğru şeyin bir uzmana görünmek olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Fakat alternatif tıp uzmanlarının hindistan ceviz yağı, dağ kekiği yağı, çay ağacı yağı, sarımsak gibi takviyeleri önerdiğini bilmeliyiz.

Vajinal Mantar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Her hastalık tedavi edilmelidir. Vajinal mantar tedavi edilmediği durumlarda yandaş hastalılara davetiye çıkarır. Bunlar arasında en yaygın olarak belirtilen oral pamukçuk, mide ve bağırsak hastalıklarıdır.

Vajinal Mantar Ateş Yapar Mı?

Vajinal mantarın en yaygın semptomları arasında yüksek ateş yaptığı biliniyor.

Vajinal Mantar Adet Olunca Geçer Mi?

Vajinal mantar adet döngüsünün ikinci haftasına yakın dönemde gerçekleşmeye çok yatkındır. Adet olunca geçtiği hususunda herhangi bir bilgi verilmiyor.

Vajinal Mantar Bulaşıcı Mı?

Vajinal mantar, kesin bir tabirle bulaşır ya da bulaşmaz bir özellikte değildir. Nadiren cinsel yolla bulaştığı bilinir.

Vajinal Mantar Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Bu konuda kesin net bir bilgi verilmiyor. Fakat nadiren de olsa bulaştığı vakaların olduğu biliniyor.

Vajinal Mantar Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

Vajinal mantar enfeksiyonun yaşandığı dönem boyunca cinsel isteksizliğin yaşanması normal bir durumdur. Cinsel organında kaşıntı, tahriş, ağrı hisseden kadınlar partnerleriyle bu dönemde yakınlaşmak istemeyebilirler. Bu süreç oldukça normaldir.

Vajinal Mantar Hamile Kalmaya Engel Mi?

Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan bakteriler, spermlerin döllenme ihtimalini düşürebilir. Bu nedenle hamile kalmaya karar vermeden evvel bu hastalığın tedavisine önem gösterilmelidir.

Vajinal Mantar İçin Hangi Doktora Gidilir?

Vajinal mantar enfeksiyonu ile mücadele eden her kadının başvurması gereken poliklinik; kadın hastalıkları ve doğum uzmanı polikliniği olmalıdır.

Vajinal Mantar Makata Bulaşır Mı?

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken davranmak, doğru teşhis ve tedavi yönteminin benimsemek gerekir. Hastalık tedavi edilmediğinde makata, hatta kalçalara kadar bulaşabilir. Hatta hastalık kronik bir seyir almaya bile başlayabilir. Tedavi için acele edilmesinde büyük yarar var.

Vajinal Mantar Normal Doğuma Engel Mi?

Vajinal mantar, anne adayını her ne kadar zorlayacak bir durum olsa da normal doğuma engel teşkil eden bir durum söz konusu değildir.

Vajinal Mantar Partnere Bulaşır Mı?

Yapılan araştırmaların bazılarına göre vajinal mantar, bazı durumlarda erkeğe de bulaşabiliyor. Çok nadir görülen bu durum enfeksiyonun ciddiyetini de gözler önüne serebiliyor.

Vajinal Mantar Karında Şişlik Yapar Mı?

Vajinada görülen mantar enfeksiyonu vajina-vulva bölgesinde şişlik yapıyor. Fakat karın şişliği yapıp yapmadığı konusunda herhangi bir veri paylaşılmamıştır.

Vajinal Mantar Ultrasonda Görülür Mü?

Vajinal mantarın en belirgin özelliği peynir kesiği, süt kesiği olarak ifade eden beyaz akıntıların varlığıyla belli olur. Fakat bazı durumlarda alttan muayene denilen ultrasonda da görülebilir. Tamamen hastalığın boyutu ve ilerleme süreciyle ilgili bir durumdur.

Vajinal Mantar Uyku Yapar Mı?

Vajinal mantar bir enfeksiyondur. Enfeksiyon ise ateş, bulantı, yorgunluk yapar. Bu durumların olması ve şiddetli seyretmesi durumunda kişiler uykuya meyil gösterir.

Vajinal Mantar Üşüme Yapar Mı?

Enfeksiyon yüksek ateş yaptığı için, üşüme görülebilir.

Vajinal Mantar Varken Denize Girilir Mi?

Vajinal mantar enfeksiyonundan muzdaripken denize girilmesi yasaklanmamıştır. Girmemek daha faydalı olacaktır. Eğer denize girmeyi tercih ettiyseniz ardından mutlaka temiz suyla duş alınmalı ve kuru iç çamaşırlar tercih edilmelidir.


Vajinal Mantar hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Vajinal Mantar