Vajinal Kuruluk

vajinal-kuruluk

Vajinal kuruluk aktif cinsel yaşamı olan bireylerin hayatında en az bir kez karşılaştığı bir durumdur. Vajinal kuruluğun sebebi her ne olursa olsun kişiyi rahatsız eden bir durum olarak karşısına çıkar.


Cinsel ilişki sırasında ağrı, kaşıntı, huzursuzluk, acı, zorlanma gibi problemleri beraberinde getiren vajinal kuruluğun tedavisi mutlaka araştırılmalıdır. Gerekirse bir hekime başvurmayı gerektiren bu problemin bilinen birden fazla nedeni vardır. Vajinal kuruluğun en fazla görüldüğü dönem menopoz olarak biliniyor. Fakat bazen vajinal kuruluğun nedenleri oldukça uzun bir liste olarak da karşımıza çıkıyor.


Östrojen seviyesinin azalması, emzirme döneminde olmak, ameliyatla yumurtalıkların çıkarılması, miyom tedavisi alınması, bağışıklık sistemi hastalığı olarak bilinen bazı hastalıklar, antidepresan ilaç kullanmak gibi faktörler vajinal kuruluğun menopoz harici diğer sebepleri olarak gösteriliyor. Sekste yaşanan vajinal kuruluk ise ön sevişmenin yetersizliğinden kaynaklanıyor.

Vajinal Kuruluk İçin Bitkisel Tedaviler Neler?

Alternatif tıp uzmanlarının vajinal kuruluk için önerdiği birkaç bitkisel tedavi yöntemi vardır. Bunlardan ilki papatya çayı olarak bilinir. Doğal ev yoğurdu, kedi otu çayı, ebegümeci, aloe vera jeli ve zerdeçal önerilir.

Vajinal Kuruluk Nasıl Geçer?

Vajinal kuruluk uzman doktorların ön gördüğü tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir. Çok şiddetli vajinal kuruluk yaşamayan kişiler ise doğal yöntemlere başvurabilir.

Vajinal Kuruluk Adet Belirtisi Mi?

Normal sağlıklı bir bireyde adet döngüsü düzenli bir şekilde ilerlediğinden dolayı adet belirtisi olarak değerlendirilemiyor.

Vajinal Kuruluk Adet Gecikmesi Yapar Mı?

Genellikle hekimler adet gecikmesinin arkasında polikistik over sendromu gibi semptomlar ararlar. Vajinal kurulukla ilişkilendirilmemektedir.

Antidepresan Kullanmak Vajinal Kuruluğa Neden Olur Mu?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının verdiği ortak kanaate göre antidepresanlar vajinal kuruluğa neden olabiliyor. Hatta öyle ki antidepresanlar cinsel isteksizliğe ve erekte problemlerine de neden olur.

Hindistan Cevizi Yağı Vajinal Kuruluğa İyi Gelir Mi?

Hindistan cevizi yağı nemlendirici bir özellikte olduğu için iyi geldiği söylenir. Fakat bu konu özelinde yapılmış herhangi bir araştırma söz konusu değildir.

Vajinal Kuruluk Yapmayan Doğum Kontrol Hapı Var Mı?

Doğum kontrol haplarının vajinal kuruluğa ve cinsel isteksizliğe neden olduğu biliniyor. Fakat bu konuda önerebileceğimiz herhangi bir ilaç bulunmuyor. Hekiminizden destek isteyiniz.

Vajinal Kuruluk Gebeliğe Engel Olur Mu?

Vajinal sıvının spermleri rahme doğru taşıdığı bilinir. Bu gebelik için gereken önemli bir durumdur. Kuruluğun yaşandığı bir dönemde cinsel ilişki yaşamak ve gebelik zorlaşabilir.

Vajinal Kuruluk Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinal kuruluk tedavi edilmediği durumlarda partnerinizle aranızda sorun yaratabilir. Ağrılı bir cinsel ilişki sizi cinsel hayattan soğutabilir ve en önemlisi gebelikte zorlanılabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Vajinal Kuruluk Yapar Mı?

İdrar yolu enfeksiyonları vajinanın florasını bozabilir. O nedenle idrar yolu enfeksiyonlarında vajinal kuruluk beklenen bir tablodur.

Vajinal Kuruluk Kaç Yaşında Başlar?

Vajinal kuruluğun başlayabileceği herhangi bir yaş aralığı vermek doğru değildir. Genellikle kişiler, cinsel hayatta ki zorlanmayla farkına varırlar.

Lazer ile Vajinal Kuruluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer ışınları ile vajina mukozası yeniden canlandırılabilmektedir. Tıbbın sağladığı imkanlarla vajina iç derisi yenilenir.

Primolut Vajinal Kuruluk Yapar Mı?

Primolut'un vajina salgısında yaptığı değişiklikler ilacın kendi prospektüsünde de yer alan yan etkiler arasındadır. Kısacası bu ilaç kadınların büyük bir çoğunluğunda vajinal kuruluğa neden olabilir.

Progesteron Vajinal Kuruluk Yapar Mı?

Kadınlarda bulunan progesteron hormonu doğru miktarda salgılanmadığında vajinal kuruluk dahil olmak üzere birçok promleme yol açıyor. Adet düzensizliği, meme hassasiyeti, şişkinlik, az kanamalı adet, yorgunluk ise bunlara en iyi örnektir.

Vajinada Kuruluk Yanma Hissi Yapar Mı?

Vajinada kuruluğun anlaşıldığı ilk belirti, cinsel ilişki esnasında yaşanan yanma ve acı hissidir.

Vajinada Kuruluk Çatlak Yapar Mı?

Tam olarak çatlak demek mümkün değildir. Fakat vajina kuruluğu vajina iç derisini incelterek tahribata neden olabilir. (cinsel ilişkide ki zorlamayla)

Zeytinyağı Vajinal Kuruluğa İyi Gelir Mi?

Zeytinyağı, saç, cilt ve iç organlara faydalı bir besindir. Fakat vajina içine direkt uygulamanın faydalı veya zararlı olabileceğine ilişkin net bir araştırma yapılmamıştır.Vajinal Kuruluk hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Vajinal Kuruluk