Vajinal Kaşıntı

vajinal-kasinti

Bazen cilt bozukluklarının neden olduğu vajinal kaşıntı bazen de cinsel yolla bulaşan hastalıkların nedeni olarak ortaya çıkabilir. Vajinal kaşıntıya nadiren stres ve vulva kanseri de neden olabilir. Ara ara vajinal kaşıntı yaşanması normaldir. Ancak sürekli ve ağrılı kaşıntı varsa hekime danışılmalıdır. Vajinal  kaşıntıların sebepleri arasında sabun kullanmak, köpük banyosu yapmak, vücut spreyleri, gebelik önleyici kremler, fitiller, jeller, deterjanlar, kumaş yumuşatıcıları, kokulu tuvalet kağıtları, idrar  kaçırma vardır. Ayrıca cilt hastalıkları, mantar enfeksiyonu, bakteriyel vajinozis, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, stresli yaşam tarzı, vulva kanseri gibi sorunlar da vajinada kaşınmaya ve kanamaya sebep olabilir. Vajinada kaşınma ve kanamanın yanında genital kızarıklar, kötü renkli ve kötü kokulu vajinal akıntı, idrara çıkmada zorluk ve vulva çevresinde kabarcıklar varsa bir an önce hekime danışılmalıdır.

Vajinal Kaşıntıya Evde Doğal Çözüm?

Buz torbası koymak: Buz ile vajinada kaşınan bölgeye kompres yapmak kaşıntıyı alır.

Elma sirkesi: Antibakteriyel ve antifungal bir besin olan elma sirkesinden 2 kaşık alınıp, ılık suyla karıştırılıp günde 2 kez vajinayı yıkamak o bölgedeki enfeksiyonları giderecektir.

Fesleğen: Su dolu bir kaba fesleğen yaprağı eklenip kaynatılır. Ardından günde 2 kez içilir.

Vajinal Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Vajinada rahatsızlık veren kaşıntılar varsa jinekologa gitmekte fayda vardır.

Vajinal Kaşıntı Fitil İsmi?

Vajinal mantar tedavisi için vajinal fitil kullanımı yalnızca aktif cinsel ilişkiye giren kişiler için gereklidir. Çünkü vajinal fitil çok etkilidir. Lokal olarak etkisini gösteren vajinal fitil vücuda dağılmaması ve karaciğere zarar vermemesinden dolayı önem taşıyor. Eldiven kullanılarak yağlı bir kremle beraber vajinadan ileriye itilmesi gerekir. Bazı vajinal fitil isimleri;

Gyno Max: Sabah ve akşam kullanılır. Mantarın iyileşmesini sağlar. Hamileler bu fitili yalnızca doktor kontrolünde kullanabilirler.

Mixovul: Sabah ve akşam kullanılır. Mantar tedavisinde kullanılır. Reçete ile alınır. En çabuk etki gösteren bir fitil çeşididir.

Limenda: Yatmadan önce kullanılır. Kısa sürede etkisini gösterir. Hamile kadınlar önerilmez.

Vajinal Kaşıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Vajinal kaşıntılar genelde idrar yolu enfeksiyonu, menopoz ve hamilelikte ortaya çıkan bir durumdur. Hamilelikte vajinal kaşıntılar çok fazla olur. İç çamaşırı seçimi ve vajinal temizlik hamilelikte çok önemlidir.

Vajinal Kaşıntı İçin Bitkisel Tedavi?

Çay ağacı yağı: Bu yağ antifungal özelliklere sahiptir. Bu yağın tampona damlatılıp vajina içerisine yerleştirilmesi ile vajinal mantarı iyileştirmeye yardım eder.

Yabani kekik yağı: Bunları kapsül şeklinde bulmak mümkündür ve bu kapsülleri vajinaya yerleştirerek mantar iyileştirilebilir.

Doğal yoğurt: Doğal ve probiyotik yoğurt mantarı kurutur.

Vajinal Kaşıntı Nasıl Önlenir?

Pamuklu iç çamaşırı kullanmak

Cildi tahriş eden epilasyon işlemi yapmamak

Sabun ve duş jelleriyle vajinayı yıkamamak

Çok dar giyinmemek

Kokulu tuvalet kağıdı kullanmamak

Tuvalet temizliğini önden arkaya doğru yapmak

İç çamaşırlarını parfümlü deterjanlarla yıkamamak

Vajinaya ve iç çamaşırına parfüm sıkmamak

Vajinal Kaşıntıya Anında Çözüm?

Vajinal kaşıntılar kaşındıkça rahatsız edici bir hale gelebilir. Bunun için evde buz torbası ile kompres yapmak kaşıntıyı hemen dindirecek ve rahatlatacaktır. Ayrıca soğuk suyla genital temizlik yapmak da kaşıntıyı hızlıca azaltacaktır.

Vajinal Kaşıntıya Karbonat İyi Gelir Mi?

1 litre kaynamış suyun içerisine 1 yemek kaşığı karbonat karıştırılır. Battaniyenin altına bu suyun buharında 5 dakika kadar beklemek kaşıntıya iyi gelecektir. Ya da karbonatlı suyla vajina yıkanmalıdır.

Vajinal Kaşıntıya En İyi Gelen Krem?

Uzman hekimin önereceği kremler kaşıntıyı azaltır. Bu kremlerden bazıları; butokonazol, gyno-lomexin

Vajinal Fitil Kaşıntı Yapar Mı?

Vajinal fitil hekimin verdiği reçeteyle alınır. Vajina içi mantarları için kullanılan fitillerin bazı yan etkileri vardır. Bunlar; vajinal rahatsızlık, vajinal kuruluk, yanma ve kaşıntılardır.

Vajinal Kaşıntı Sonrası Kanama?

Vajinal kaşıntılar çok rahatsız edici bir durumdur. Çok fazla kaşınmak iyi değildir. Bir an önce kaşınmayı geçirecek bir yol bulunması gerekir. Yoksa kaşınmaktan dolayı kanam ve derinin pul pul dökülmesi kaçınılmazdır.

Vajinal Kaşıntı Tedavi Edilmezse Ne Olur?            

Vajinal kaşıntılar mantar, enfeksiyon belirtisi olabilir. Tedavi edilmeyen kaşıntılar zamanla kanamaya ve yara oluşumuna neden olur. Ayrıca yanmalar ve batmalar da olacağı için kişinin sosyal yaşamını da olumsuz etkiler. Ayrıca cinsel ilişki esnasında yoğun ağrılara neden olur.

Vajinal Kaşıntıya Zeytinyağı İyi Gelir Mi?

Vajinal kaşıntıya sebep olan hastalık mantar ise bir çay kaşığı suya zeytinyağı ile bir çay kaşığı organik çay ağacı yağı karıştırılıp, bu yağ ile vajina ovulur. Bu mantarın iyileşmesine yardım eder.


Vajinal Kaşıntı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Vajinal Kaşıntı