Vajen

vajen

Vajen, vajina olarak da adlandırılan kadın cinsel ve üreme organının adıdır. Latince tabiri ile vajen kılıf anlamına gelmektedir. Vajinanın uzunluğunun 18 santimetreye kadar uzayabildiği bilinmektedir. Vajina duvarlarının birbirine değdiği ve vajina duvarlarının tamamının mukus ile kaplı olduğu da bilinmektedir. Burada bulunan mukusların zar formuna dönüştüğü bilinir. Vajina olarak da adlandırılan vajen, kendi kendini sürekli yenileyebilen ve temizleyen muhteşem bir yaradılışa sahiptir. Doğum esnasında ise bu genital organa doğum kanalı olarak isim verilir. Hatta vajenin doğum esnasında oldukça esneyebildiği de tıp dünyasında şaşkınlık yaratan bir ayrıntıdır. Normla doğum yapan kadınlarda bebeğin kafası 10 santimetreye kadar vajende yer almaktadır. Fakat bazen bazı durumlarda bu organda kanser vb hastalıklar meydana gelebilmektedir. Ayrıca vajenin tıpkı ağız içi gibi bir florası mevcuttur ve bu floranın bozulmaması için özen gösterilmesi gerekmektedir. Vajen ıslak ve hassas bir yapıya sahip olduğundan dolayı kesinlikle sabun gibi ph değeri yüksek temizleyicilerle temizlenmemesi gerekmektedir. Bu organ için yapılacak en iyi temizleme yöntemi saf sudur Bazı kozmetik firmaları tarafından üretilmiş olan ph değeri uyumlu sabunların kullanılması bile çoğu hekim tarafından önerilmemektedir.

Vajen Nedir?

Vajen en kısa tabiriyle kadın üreme organıdır. Cinsel birleşmeyi sağlayan, normal doğumlarda bebeğin doğacağı bir kanaldır.

Vajen Kanseri Nedir?

Vajina kanseri genellikle vulva kanseri olarak da değerlendirilir. Bunun en temel sebebi kanserli hücrenin doğum kanalı da denen iç yüzeyde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Islak vajinal akıntı, kabızlık, vajinada kitle, kasık ağrısı gibi belirtilerle teşhis edilebilen bu kanser türü smear testi ile de belirlenebilmektedir. Erken teşhisin önemli olduğu bu kanser türünde mutlaka tedaviye uyum sağlanmalıdır.

Vajen Florası Nedir?

Vajen florası, ıslak ortamda bulunan ve vajina sağlığı için oldukça önem taşıyan mikroorganizmaların yaşam alanıdır. 30 farklı organizmanın yaşadığı bu ortam kadın sağlığı açısından korunmalıdır. Bunun için temizleme esnasında kadının sabun, duş jeli parfüm gibi şeyleri kullanmaması gerekmektedir. Ayrıca bu floranın bozulmaması için mutlaka iç çamaşırları sık sık değiştirilmelidir.

Vajen Daraltma Ameliyatı?

Vajinal estetik son dönemlerde kadınlar arasında oldukça popüler bir uygulama haline gelmiştir. Vajinoplasti ameliyatı olarak bilinen vajen daraltma ameliyatı çeşitli nedenlerle genişleyen vajinanın daraltılması işlemidir. Bu durum genelde ileri yaşta ki kadınlarda tercih edilmektedir.

Vajen Ph Nasıl Yükseltilir?

Vajen ph değeri aralığı 3.8-4.5 aralığında olmalıdır. Yükselmesi veya daha da aşağıya düşmesi vajinada kaşıntı, yanma gibi sorunlara neden olabildiğinden yükseltilmemelidir.

Vajen Kültürü Ne Demek?

Vajen kültürü vajinadan alınan ıslaklığın laboratuvar ortamında incelenmesi, ve içerdiği değerlere göre altta yatan herhangi bir problemin olup olmadığını gösterir.

Vajen Sekresyonu Nedir?

Vajinal sekresyon işlemi çeşitli hastalıkların saptanmasına yardımcı olan operasyonel bir işlemdir.

Vajen Anlamı Nedir?

Vajen kadın üreme ve genital organının genel ismidir.Vajen hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Vajen