Uyuz Hastalığı

uyuz-hastaligi

Uyuz hastalığı bilhassa sonbahar ayları ve kış aylarında görülebilen bir hastalıktır. Kişinin cilt yüzeyinde yer alan bakterinin neden olması dolayısı ile şiddetli kaşını ve pul pul cilt döküntülerine sebebiyet verir. Oldukça bulaşıcılık özelliği taşıyan bu rahatsızlık kişileri geceleri çok daha fazla rahatsız edicidir. Evcil hayvanlar yoluyla bulaşan bir hastalık olsa da genellikle insandan insana aktarımı söz konusudur. Halk arasında uyuz hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık tıp dilinde ise ‘skabies’ olarak da bilinir.

Uyuz Hastalığı Nedir?

Hominis adı verilen bir akarın neden olduğu, insan cilt yüzeyine bulaşan ve çok fazla kaşıntı ve cilt tahribatına neden olan bir hastalıktır.

Uyuz Hastalığı Nasıl Geçer?

Uyuz hastalığının geçmesi için hekimler tarafından verilen kaşıntı giderici losyon ve merhemler ile birlikte, her sabah sıcak duş alarak bunun tedavisi sağlanabilir.

Uyuz Hastalığına Ne İyi Gelir?

Her sabah sıcak duş alarak temiz kıyafetler giymek ve vücudu serin tutmaya çalışmak uyuza iyi gelebilir.

Uyuz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Uyuz hastalığının en net belirtisi kaşıntı olmakla birlikte, içi sıvı dolu kesecikler oluşması, geceleri artan kaşıntı ve ağrı, yaygın şekilde yerleşen cilt döküntüleri; bilinen en net belirtilerdir.

Uyuz Hastalığı Ne Kadar Sürer?

Uyuz hastalığının fark edilmesi geç olduğu için yaklaşık olarak 6 hafta kadar vücutta yer edindiği ve bu süre zarfı sonunda iyileşme göstereceği bilinir.

Uyuz Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Uyuz hastalığı hayvanlardan insanlara, insanlardan da yine insanlara geçebilen bulaşıcılık riski olan bir hastalıktır. Kişinin kendi vücudunun da değişik bölgelerine sıçrama ihtimali de oldukça yüksektir.

Uyuz Hastalığı Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Uyuz hastalığı cinsel yolla bulaşan hastalıklar kategorisinde yer almaz fakat elbette ki cinsel ilişki esnasında temas söz konusun olduğu için uyuz hastalığı çiftlerden diğerine de geçiş sağlar.

Uyuz Hastalığı Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Yapılacak kan sayımlarında uyuz hastalığının varlığından bahsedilemez fakat hastanın şikayetleri doğrultusunda uyuz hastalığına tanı konur.

Uyuz Hastalığı Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Kumaş olan yüzeylerden iki ya da üç gün sonra yok olacağından dolayı eşyaları yıkamak ve bir süre beklettikten sonra giymek önemlidir.

Uyuz Hastalığı Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Giyilen kıyafetler, diğer bireylerin kıyafetleri ile karıştırılmadan yıkanmalıdır. Hastalık tedavisi süresi boyunca kimse ile ortak eşya kullanılmamalı ve diğer bireylerle temastan kaçınılmalıdır.

Uyuz Hastalığı Denize Girilir Mi?

Uyuz hastalığına sahip kişilerin tedavi süresi boyunca deniz ya da havuz gibi, toplu alanlara girmemesi gerekmektedir. Bu durum hem hastanın kendi sağlığı açısından hem de diğer bireylere bulaş yolunu azaltmak için önemlidir.

Uyuz Hastalığı Hangi Bölüm Bakar?

Enfeksiyon hastalıkları bölümünden sıra alınarak tedavi olmayı talep edebilirsiniz.

Uyuz Hastalığı Hayvandan İnsana Geçer Mi?

Evet. Özellikle evcil hayvanlar olan kedi ve köpeklerden temas yolu ile insana geçmesi mümkündür.

Uyuz Hastalığı Kendiliğinden Geçer Mi?

Uyuz hastalığı kendiliğinden geçmemektedir. Mutlak suretle kişiler enfeksiyon hastalıkları bölümünden tedavi edilmeyi talep etmelidirler.

Uyuz Hastalığı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Uyuz Hastalığı