Uyku Felci

uyku-felci

Halk tabiriyle karabasan olarak bilinen uyku felci, fiziksel delillere dayanır. Uyku felci uyandıktan sonra yada uykuya dalmadan hemen önce görülen hareket kabiliyetinin sınırlanmasıdır. Kısacası kişiler uyku ile senkronize bir şekilde felç geçirebilirler. Bilinç açık halde hareketsiz kalmak uyku felcinin bir özelliğidir. Kişiler bunun rüya esnasında olduğunu zannettikleri için karabasan diye yorum getirirler. Uykunun derinliğini ifade eden REM uykusu esnasında görülen bu durum, uyumadan evvel aç olmakla, sırtüstü yatmakla ve fazla stresle ilişkilendirilebilir.

Uyku Felci Nedir?

REM uykusu denilen derin uyku zamanında görülen, kişilerin bilinci açık halde olmasına rağmen hareket etmesini engelleyen geçici süreli bir felç durumudur.

Uyku Felci Neden Olur?

Uyku felcinin net bir sebebi olmamasına rağmen olası olarak görülen sebepler arasında ‘uyku öncesinde aşırı aç olmak, aniden yaşam şartlarının değişmesi, çok fazla stres altında kalınması, uykunun düzensiz saatlerde gelişmesi, sonradan alınan uyku hapları’ gösterilebilir.

Uyku Felci Belirtileri Nelerdir?

Uyku felcini en büyük belirtisi kişiler uyku esnasından hemen önce ya da sonra kişilerin hareket kabiliyetini yitirmesidir. Kişiler aynı zamanda da kendilerini sanrılar görür halde bulabilirler.

Uyku Felci Öldürür Mü?

Yaşamı tehdit edici bir unsur bulundurmamakla birlikte, kişilerin psikolojik durumuna karşım olumsuz etkiler bırakabilir. Öldürücü olup olmadığı hususunda net bir veri bulunmamıştır.

Uyku Felci Tedavisi Nasıldır?

Uyku felcinin ilaçlı ya da ilaçsız bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte, kişilere uzman yardımı eşliğinde meditasyon öğretilir.

Uyku Felci Çözümü Nedir?

Uyku felcinin bilinen net bir tedavi yöntemi günümüz şartında bulunmamakla birlikte, uyku şartlarının iyileştirilmesi, açlık tokluk durumlarına dikkat edilmesi, uyunan alanın hijyenik olması gibi dış faktörler ile çözüme kavuşulabilir.

Uyku Felci Düzelir Mi?

Uyku felcinin düzelmesi için yapılması gerekenler arasında ‘yatılan alanın temizliğine dikkat edilmeli, uyku pozisyonu her zamankinin aksine olmalı, uyku saatleri bir düzene oturtulmalı, uyku yapıcı madde alımından kaçınılmalı ve aç yatmamaya özen gösterilmelidir.

Uyku Felci Nasıl Engellenir?

Stressiz bir yaşam şartına kavuşulmaya çalışılmalı, farklı tür ilaçlar alınmamalı uyuşturucu madde alımından kaçınılmalıdır.

Uyku Felci Genetik Mi?

Genetik faktörlerin uyku felci ile bir bağlantısı olup olmadığı saptanmamıştır.

Uyku Felci İçin Hangi Doktora Gidilir?

Uyku bozukluğu olarak bilinen bu rahatsızlığın teşhis ve tedavisi için nöroloji kliniğine, psikiyatriye ya da uyku kliniğine başvurulması gerekmektedir.

Uyku Felci Kimlerde Görülür?

Dünya nüfusunun neredeyse yarısında görülebilen bu rahatsızlığın her iki cinste, hayvanlarda ve daha çok ergenlik dönemlerinde görüldüğü kayda alınmıştır.

Uyku Felci Tehlikeli Mi?

Yaşamsal anlamda herhangi bir tehlike barındırmamakla birlikte, psikolojik anlamda yıpratıcı bir özelliğe sahiptir.

Uyku Felci Ne Kadar Sürer?

Uyku felci bazı bireylerde birkaç saniye sürebildiği gibi, bazılarında da saatlerce sürebilir. Bunun için uyku izlemi yapılması gerekmektedir.

Uyku Felci hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Uyku Felci