Uyku Apne Sendromu

uyku-apne-sendromu

Uyku Apnesi ya da Uyku Apne Sendromu, kişinin uyku esnasında geçici boğulmalar yaşaması, birkaç saniyeliğine nefesinin kesilmesi olarak tanımlanır. Bu süre zarfında kanda oksijen seviyesi düşmekte, beyin kişiyi solunum seviyesi düştüğü için uyandırmasıdır. Kişi, yaşanan bu sebeplerden ötürü gece uyku sürecinde birkaç kez uyanmakta fakat ertesi gün bu durumları hatırlamamaktadır.

Uyku Apne Sendromu Nedir?

Uyku Apne sendromu, uyku sırasında kişinin nefes almasının durması, birkaç saniye yaşadığı geçici boğulmalar olarak tanımlanmaktadır.

Uyku Apne Sendromu Tanı Kriterleri Nelerdir?

Uyku Apne sendromu yaşadığını düşünen kişilerin en kısa zamanda bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Uzman doktor şikayetlerinizi dinledikten sonra uyku apnesi testi olan uyku testi (polisomnografi) yapılmaktadır.

Uyku Apne Sendromu Hangi Bölüm Bakar?

Uyku Apne sendromu için uyku polikliniğine gidilmeli, eğer bulunduğunuz bölgede yok ise mutlaka psikiyatri kliniğine gitmelisiniz.

Uyku Apne Sendromu Hipertansiyon Yapar Mı?

Uyku Apne sendromunun hipertansiyona neden olduğu değil fakat hipertansiyonun uyku apnesine neden olduğu bilinmektedir.

Uyku Apne Sendromu Risk Faktörleri Nelerdir?

Uyku Apne sendromu risk faktörleri arasında aşırı kilolu olmak, üst solunum yolu hastalıkları, büyümüş geniz eti bulunmaktadır.

Uyku Apne Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Uyku Apne sendromunda baş ağrısı, ağız kuruluğu, tansiyon yüksekliği, gündüz uykusuzluk, kalp ritim bozukluğu, horlama ve boğaz ağrısı gibi belirtiler bulunmaktadır.

Bebeklerde Uyku Apne Sendromu Nasıldır?

Bebeklerde Uyku Apne sendromunda nefeslerinin kesildiği, uykuda tıkanma, öksürme, ağızdan nefes alma gibi durumlar görülmektedir.

Santral Uyku Apne Sendromu Nedir?

Santral Uyku Apne sendromu, kişinin beyninin uykudayken ‘’nefes al’’ komutunu vermemesi durumudur. 

Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu Nedir?

Tıkayıcı Uyku Apne sendromu, Obstrüktif uyku apne sendromu olarak da geçmektedir. Üst solunum yollarında kendini tekrarlayan kesilmeler ve tıkanma durumlar olarak görülmektedir.

Obstrüktif Uyku Apne Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Obezite, oksijen depolarının azalmasına sebebiyet veren durumlar, tansiyon ve şeker hastalığı gibi durumlar Obstrüktif Uyku Apne sendromu nedenleri arasındadır.

Uyku Apne Sendromu Tedavi Nasıldır?

Hava Makinesi Uyku Apne sendromu tedavisinde kullanılan bir yöntem olurken, kişinin yaşam kalitesini artırmak için ideal kiloya ulaşması, kötü alışkanlıklarından uzaklaşması gerekmektedir.

Uyku Apne Sendromu Yorgunluk Yapar Mı?

Uyku Apne sendromunda kişi farkında olmadan gece sık sık uyandığı için gün içinde büyük ölçüde yorgunluk yaşamaktadır.


Uyku Apne Sendromu hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Uyku Apne Sendromu