Üveit

uveit

Üveit gözle alakalı bir sorundur Gözde oluşan iltihap ve şişmelere verilen genel bir adlandırmadır ve bu sorun birçok sorunu da beraberinde getirir. Bu sorunlar neymiş adım adım incelemelerde bulunalım.

Üveit Nedir?

Göz deki orta tabakanın iltihaplanması durumuna verilen ad üveit olarak isimlendirilir. Bu tabaka iris, siliyer cisim ve koroid olarak adlandırılır. 

Üveit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Üveit sorununa bitkisel çözümler bulunmaktadır. Bu hastalık sıcak ve soğuk kompres uygulanarak, zerdeçal içeren besinler tüketilerek, omega-3 açısından zengin besinler tüketilerek, göz sağlığını destekleyici besinler tüketilerek önlenebilir.

Üveit Nasıl Geçer?

Tedavide genel olarak kortizonlu ilaçlar kullanılır. Damlalarda sıklıkla kullanılmaktadır.  

Üveite İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Ispanak, brokoli, marul, bezelye, havuç, lahana lutein içeriği açısından zengin besinler olduğu iççin üveit tedavisi gören hasta için faydalı olacaktır.

Üveit Belirtileri Nelerdir?

Gözlerde kızarıklık, ağrı, bulanık görüş, yaşarma ve görüşte lekelenmeler üveite ait belirtiler olarak bilinmektedir. En kısa sürede bir uzman doktora muayene edinilmelidir.

Üveit Atağı Ne Kadar Sürer?

Üveit atağı aniden olmaktadır. Kişide belirtiler 8 hafta süregelmektedir. Üveitin ilerlemesi veya ilerlememesi durumuna göre şiddeti ve süresi değişmektedir.

Üveit Bulaşıcı Mı?

Üveit bulaşan bir hastalık değildir. Ailesel aktarım olabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığı olunmuştur.

Üveit Kendiliğinden Geçer Mi?

Arka üveit sorunu ön üveite göre daha zor ve uzun sürede iyileşir. Ciddi rahatsızlıklar olması durumunda iyileşme süresi uzayabilir. Bir süre sonra da tekrarlama ihtimali bulunmaktadır.

Üveit Tekrar Eder Mi?

Üveit hastalığı geçiren bir kişi üç ay süreyle takip edilmelidir. Hastalık kısa sürede tekrar edebilir ve kişi aynı durumlarla tekrar karşı karşıya gelebilir.

Üveit Göz Ağrısı Yapar Mı?

Üveit hastalığı iltihabbın derecesi ve ilerleme durumuna bağlı olarak ağrı oluşturabilir. Hastalık sonucu bulanık görme ve göz ağrısı sık karşılaşılan sorunlardandır.

Üveit Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi yöntemleri arasında kortizon kullanılır. Göz bebeğini büyüten ilaçlarında kullanıldığı damlalarda tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Üveit İyileşme Süresi Ne Kadar?

Üveit hastalığının iyileşme süresi hastalığın derecesine göre değişmektedir. Belirtiler bir at ile bir yıl arasında değişen bir süre zarfında gözlemlenebilir. İyileşme dönemi kişiye bağlı değişkenlik gösterir ve zaman zaman kötü dönemler geçirilebilir.

Üveit Sebepleri Nelerdir?

Üveit herhangi bir hastalık sonucunda ortaya çıkabilir. Bazı mantar veya bakteri türleri de üveite sebeptir. Behçet hastalığı, tüberküloz, romatizmal hastalıklar, göz travması üveite neden olan sebepler arasında gösterilebilir.

Üveit Kör Eder Mi?

Üveitin tedavisine geç kalınması durumlarda kişiler körlük ile yüzleşebilmektedir. Hemen bir göz doktoru ile muayene sürecine girilerek hastalık gözlem altında tutulmalıdır.

Üveit Kronik Bir Hastalık Mıdır?

Üveit sorunu kişide uzun süre devam etmesi durumunda kronik bir rahatsızlık olarak adlandırılabilir. 

Üveit Komplikasyonları Nelerdir?

Üveit komplikasyonları arasında sıklıkla gösterilen nedenler arasında katarakt, makula ödemi gibi sorunlar yer almaktadır. 

Üveit Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmediğinde istenmeyen bir takım etkiler oluşturan bu rahatsızlık kişilerde kalıcı körlüğe bile sebebiyet vermektedir.


Üveit hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Üveit