Uterus

uterus


Kadın üreme organları rahim, tüpler ve vajenden oluşur. Uterus , rahim yani döl yatağı demektir. Uterus çok güçlü yapıda bir organdır. Birçok kas dokusundan meydana gelir. Rahim bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için uygun bir ortamdır. Ancak bir kadının anne olması için rahim içinin gelişmesi ve doğuma uygun olması gerekir. Uterus dış yüzünden içe doğru 3 tabakadan oluşur. Hamileleik olmadığı zamanlarda uterus küçüktür. Hamilelik olduğu zamanlarda rahim 3 kilogramlık bir bebeğiiçinde taşıyabilecek kadar büyür. İçindeki kaslar ile doğumun kolaylaşması sağlanır.

Uterus Nedir?

Uterus kadın vücudundaki üreme organlardan biridir. Döl yatağı ya da rahim anlamına gelir. Bebeğin içinde yaşamasına ve doğumun olmasını sağlar.

Uterusun Görevleri?

Uterusun yani rahmin görevi doğmamış bebeğin içinde yaşamasını ve sağlıklı gelişmesini sağlamaktır. Bebeğin dış dünyadan gelecek darbelere karşı korumak ve doğumu sağlamaktır.

Uterus Ne Demek?

Uterus kadın vücudundaki üreme organlarından biridir. Döllenmeden sonra oluşan zigot adlı hücrenin sağlıklı olarak gelişmesini ve büyümesini sağlar.

Uterus Boyutları?

Uterus yani rahim yaklaşık olarak 7x4x5 cm büyüklüktedir. Gebelik sırasında rahim daha çok büyür ve genişler. Doğumdan bir süre sonra ise uterus eski büyüklüğüne geri döner.

Uterus Atonisi Nedir?

Uterus yani rahim gebeliğin son zamanlarında ve doğum sırasında düzenli olarak kasılır ve doğumun gerçekleşmesini sağlar. Ancak uterus atonisi rahimin kasılamaması durumudur. Rahim kasılamayınca aşırı gerilir ve kanamalar olur. Bunun nedeni ise amnios sıvısının fazla olması, çoğul gebelikler, myomlar ve uzamış doğumlardır.

Uterus Duvarı Kalınlaşması?

Uterus içindeki endometrium tabakası her ay kalınlaşır ve adet döneminde bu tabaka pul pul dökülerek kan ile birlikte vajinadan atılır. Kadınlardaki östrojen ve progesteron hormonları çok fazla ve dengesiz bir şekilde salgılandığında uterus duvarı fazla kalınlaşır. Bu durumda adet kanaması çok daha yoğun olur, adet dönemlerinde çok ağrı olur ve adet dönemleri düzensizleşir.

Uterus Doğal Ne Demek?

Uterus annede döllenen zigotu büyümesine olanak tanıyan ortamdır. Bu ortamda bebek dış darbelere karşı korunur ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir.

Uterus Fundusu Nedir?

Uterus fundus uterusun tepe noktasıdır. Hamileyken parmak uçlarıyla burası kontrol edilir ve hamilelik anlaşılır.

Uterus Perforasyonu Nedir?

Uterus perforasyonu uterusun delinmesi anlamına gelir. Genelde kürtajdan sonra olur. Uterus perforasyonu ciddi komplikasyonlara yol açar.

Uterus Rüptürü Nedir?

Uterus rüptürü uterusun yırtılması anlamına gelir. Uterus rüptürü anne ve bebekte ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Uterus Tipleri Nedir?

Uterus tipleri 6 tanedir. Tek boynuzlu rahim şekli, çentikli rahim şekli, iki başlı rahim, perdeli rahim şekli, çengel rahim şekli, T şekli rahimdir. 

Uterus Hormon Üretir Mi?

Progesteron hormonu yumurtalıklar tarafından, östrojen hormonu böbrek üstü bezlerden salgılanır.

Uterus Yüksekliği Nasıl Ölçülür?

Uterus yüksekliği uzman hekim tarafından parmak ile ölçülür.Uterus hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Uterus