Üreter Taşı

ureter-tasi

Üreter taşları genetik faktörler ve çevresel nedenlerle oluşan, özellikle hastalara çok şiddetli sancılar veren oluşumlardır. Boyutları oldukça küçüktür. Ülkemizde ve dünyada üreter taşı en fazla görülen hastalıklar arasında yerini alır. Karın ağrısının yanı sıra kanlı idrar yapmaya neden olan üreter taşı, idrar yollarında da tıkanıklık meydana getirebilir. Tıkanıklıkların oluşması ile birlikte kişilere acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Üreter Taşı Neden Oluşur?

Üreter taşının meydana gelmesinde genetik yatkınlıklar etkilidir. Buna ek olarak vücudun kalsiyumu taşlaştırdığı bilinmektedir. Aşırı tuz kullanımının böbreklerde taş oluşumuna sebebiyet verdiği bilinmektedir.

Üreter Taşı Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Maydanoz suyu ile hazırlanan kürler, idrar dehidrasyonunun sağlanmasında etkili bir kürdür. Maydanoz suyu ve bol sıvı alımı ile birlikte üreter taşlarının mümkün olduğu bilinir.

Üreter Taşı Belirtileri Nelerdir?

-İdrarda kan görülmesi

-İdrar yapma esnasında ağrının şiddetlenmesi

-İdrarın çok kötü kokması

-İdrar renginde koyulaşma

-Tıkanıklığa bağlı olarak idrar debisinde düşüş

-Ateş ve karın ağrısı

Üreter Taşı Ağrısı Nasıl Geçer?

-İçilen su miktarı arttırılmalıdır.

-Zeytinyağı ve limon tüketilebilir.

-Mısır püskülü kaynatılarak içilmelidir.

-Verilen ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

Üreter Taşı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Endoskop kullanımı ya da lazer tedavileri ile birlikte üreter taşı ameliyatının kısa sürdüğü bilgisine ulaşılmıştır. Bu süre yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir.

Üreterdeki Taş Böbreğe Zarar Verir Mi?

Evet. Üreterde bulunan taşlar idrar yollarının tıkanıklığına sebebiyet verdiklerinden dolayı, atılamayan idrar böbreklere baskı uygular. Dolayısı ile ağrı artar.

Üreter Taşı Düşürme Yolları Nelerdir?

Üreter taşının düşürülmesi için pek çok yöntem bulunmaktadır. Fakat yine de hiçbiri düzenli bir tedavi kadar kesin sonuç vermez. Bol miktarda su tüketilerek idrara çıkma miktarı arttırılmalıdır. Eğer taş beş mm’den daha küçük ise doğal yollarla düşecektir.

Üreter Taşı Kaç Günde Düşer?

Bu süre hastalığın şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca oluşan taşın miktarı ve taşların büyüklüğü de önem taşıyan bir kriterdir. Bazı hastalarda bir iki hafta içerisinde doğal yollarla düşebilecekken, bazı hastalarda ise ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

Üreter Taşı Komplikasyonları Nelerdir?

-Yüksek ateş

-Enfeksiyon oluşumu

-Kanamalı idrar

Üriner Taş Risk Faktörleri Nelerdir?

-Yeme içme alışkanlıklarındaki bozukluklar

-Sıcak iklimde yaşanıyor olması

-Bazı metabolizma hastalıklarına sahip olunması

-Genetik faktörler

-Yapısal anormallikler

Üreter Taşı Ağrı Yapar Mı?

Evet. Oluşan taşlar özellikle alt karın bölgesinde ve bel bölgesinde şiddetli ağrılara sebebiyet vermektedir. Buna ek olarak şiddetli bir mide bulantısına da neden olurlar.

Üreter Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İdrar kanalına özel aletler yardımı ile girilerek burada bulunan taşlar kırılır. Ufalanan taşlar ise doğal yollarla düşecektir.

Üreter Taşı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Üreter Taşı