Tripofobi

tripofobi

Tripofobi pek çok insanda görülebilen endişe ve rahatsızlık verici bir korku dürtüsüdür. Tripofobiye sahip kişilerde delikli yüzeylere karşı bir tiksinti ve korku duygusu oluşur. Bu fobinin toplumda bilinen ismi delik fobisidir. Birbirine yakın halde bulunan çilek meyvesinin dış yüzeyi, arı peteği, bu korkuları oluşturacak niteliktedir. Hatta öyle ki bu fobiye sahip kişilerin, delikli bir yüzey gördüklerinde kusmaya varan ciddi reaksiyonlar gösterdikleri bilinmektedir.

Tripofobi Nedir?

Tripofobi, bazı kişilerin, çilek, nar, mısır, sünger gibi çok sayıda delik barındıran ve bu deliklerin kümeler halinde konumlandığı şeylere karşı duyduğu yersiz ve tiksinti verici bir histir. Daha doğrusu delikli yüzey fobisidir.

Tripofobi Olan Ünlüler Kimlerdir?

Tripofobiye sahip ünlü isimler arasında ‘Kendall Jenner, Sarah Paulson, Yewande Biala, David Backham, Scarlett Johanson, Cameran Diaz’ gibi isimler yer almaktadır.

Tripofobi Nasıl Atlatılır?

Tripofobi, gereksiz kaygılar oluşturan bir korku durumu olduğundan ve bilinçaltındaki bazı negatif duyguları tetikleyen bir fobi olduğundan dolayı davranışsal terapiler iyi gelmektedir. Bunun için öncelikle bir psikiyatri kliniğine ardından da psikolog seanslarına gidilebilir.

Tripofobi Belirtileri Nelerdir?

Tripofobiye sahip kişilerin gösterdikleri belirtiler arasında;

-Kalpte atım hızı farklılıkları

-Tiksinti ve mide bulantısı hissetme

-Delikli yüzey göründüğünde kusma hissi oluşması

-Bulunulan ortamdan uzaklaşma isteği oluşması

-Ölecekmiş gibi hissetmek ve bu durumdan ayrıca korkmak

-Cildin neredeyse tüm yüzeyinde kaşıntı hissetmek

-Ciddi manada terlemek

Tripofobi Çözümü Nedir?

Gerçek olmayan düşüncelerle karakterize eden ve birbirine eşlik eden tetikleyici unsurlarla görülen bu fobi için verilebilecek çözüm kesinlikle bir uzman desteği almaktır. Bu tiksinti ve korkuya neden olan tüm etkenler her neyse bir uzman psikolog eşliğinde bunlardan arınmak önemlidir.

Tripofobi Gerçek Mi?

Tripofobi pek çok kişi tarafından ciddiye alınan bir hastalık durumu değildir. Genelde abartı yapıldığı düşünülür. Fakat durum düşünüldüğünden biraz daha ciddidir. Küçük yaşlarda iken yaşanan travmatik bir takım olaylar bu tiksintinin oluşmasında etkilidir.

Tripofobiden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

-Psikoterapi desteği alınabilir.

-Yatıştırıcı ilaçlar kullanılabilir.

-Takıntının azaltılması için günlük belirli aralıklarla korkunun üzerine gidilebilir.

Tripofobi Öldürür Mü?

Hayır. Yalnızca tedaviye muhtaç bir hastalıktır. Psikolojik temelli olması nedeni ile psikolojik destek verilmesi en önemli kriterdir. Kişinin tehlikelere karşı verdikleri tepkilerin bir bütünü olmakla birlikte ölümcül riski bulunmamaktadır.

Tripofobi Tehlikeli Midir?

Tripofobi, psikolojik temelli korkular ve kaygıların fiziksel b ir dışa vurumudur. Bu nedenle hem psikolojik hem de bedensel yıpranmak bu nedenle olasıdır. Bu bakımdan bakıldığında tehlikelidir.

 

Tripofobi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tripofobi