Trigeminal Nevralji

trigeminal-nevralji

Kafa bölgesi ve yüz mimiklerine uyarı gönderen beş farklı sinir bulunur. Bunlardan bir tanesi ise trigeminal sinir olarak bilinir. Çeşitli nedenlerden dolayı trigeminal sinirin hasar görmesi, şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Halk arasında ise bu hastalık intihar hastalığı olarak bilinmektedir. Ülkemizde ve dünyada görülme sıklığı oldukça yüksek olan trigeminal nevralji, kadınlarda daha fazla görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Trigeminal Nevralji Nedir?

Trigeminal nevralji kafatası ve yüz bölgesine uzanan sinirlerin, multiple skleroz ya da enfeksiyon gibi nedenlerle tahrip olması sonucu şiddetli ağrılara yol açan bir hastalıktır. Ağrı şiddeti oldukça yüksek olduğundan dolayı halk arasında delirten hastalık olarak da nitelendirilmektedir.

Trigeminal Nevralji Neden Olur?

Trigeminal nevraljinin meydana gelmesinde etkili olan birkaç neden bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir;

-Multiple Skleroz hastalığı

-Çeşitli nedenlerle oluşan iltihap ya da enfeksiyon

-İleri yaş ile sinirlerin tahribata uğraması

-Tümörlerin yaptığı baskı

Trigeminal Nevralji Sebepleri Nelerdir?

Trigeminal nevraljinin meydana gelmesinde etkili olan sebepler arasında ‘Multiple Skleroz, İleri Yaş, Enfeksiyon, Tümörler’ yer almaktadır. Tüm bunların dışında başka sebeplerin de olabileceği düşünülmekte fakat henüz net bir kanıya varılmamaktadır.

Trigeminal Nevralji Ağrısına Ne İyi Gelir?

Delirten hastalık olarak da bilinen bu nevralji türünün neden olduğu ağrılar için yapılması gereken en önemli şey hekiminizin reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmaktır. Trigeminal nevraljinin verdiği ağrılar giderilmediğinde reçetesiz olarak da satılan ağrı kesicilerden fayda alınabilmelidir.

Trigeminal Nevralji Belirtileri Nelerdir?

-Çürük diş olmamasına rağmen oluşan diş ağrısı

-Yüz bölgesinde çakma benzeri ani ağrılar

-Yanaklarda ve gözde ağrı atakları

-Yemek yeme ve diş fırçalama ile görülen ağrı 

Trigeminal Nevralji Geçer Mi?

Trigeminal nevralji oldukça ciddi ve tıbbi müdahale gerektiren bir hastalıktır. Hastalığın henüz ilk zamanlarında fark edilmesi, tedavi sürecini destekleyici niteliktedir. İlk başlarda iken teşhis edilen nevraljinin ilaç ve cerrahi müdahale ile geçebileceği düşünülmektedir.

Trigeminal Nevralji Mr Da Çıkar Mı?

Trigeminal nevralji, trigeminal sinirin tahrip olmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yapılacak MR tetkikinde bu sinirde oluşmuş eziklere ve tahribatlara bakılır. Bu nedenle MR görüntüleri ile hastalığın teşhisi kolay bir şekilde konulabilir.

Trigeminal Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?

Ezilmiş sinirlerin verdiği şiddetli ağrı ile meydana gelen trigeminal nevraljinin üç farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni ilaç tedavisidir. Gapapentin gibi ilaçlarla başlanır ve doz miktarı gün gün artırılır.

İkinci tedavi yönteminde ise ‘gamma knife, gliserol rizotomi’ gibi cerrahi olmayan tedavi yöntemlerine başvurulur. Herhangi bir ameliyat yapılmadan ezilen sinirlerin toparlanması beklenir. Üçüncü ve son tedavi seçeneği olarak mikrovasküler dekompresyona başvurulur.

Trigeminal Nevralji Engelli Raporu Kaçtır?

Nöropatik ağrıların neden olduğu hastalıklara karşı verilen herhangi bir engelli raporu olup olmadığı bilinmemektedir.

Trigeminal Nevralji Genetik Midir?

Trigeminal nevralji genetik rahatsızlıklardan değildir. Genellikle geç yaşlarda görülmeye başlar. Trigeminal nevralji söz konusu olduğunda bazı hastalıkların neden olduğu bilinmektedir.

Trigeminal Nevralji Hangi Bölüm Bakar?

Nöropatik ağrılara neden olan trigeminal nevraljinin değerlendirilmesi gereken bölüm nöroloji polikliniğidir.

Trigeminal Nevralji Kimlerde Görülür?

-Kadınlarda

-50 yaş üzerinde

-Multiple Skleroz hastalarında

Trigeminal Nevralji Ozon Tedavisi İle İyileşir Mi?

Son zamanlarda çeşitli hastalıklarda sıklıkla uygulanan ozon tedavisinin trigeminal nevralji ataklarını da engellediği, genel iyilik hali kazandırdığı bilinmektedir.

Trigeminal Nevralji Psikolojik Midir?

Trigeminal nevralji rahatsızlığından bahsedildiğinde ezilmiş sinir dokularını görüntülemek mümkün olduğundan psikolojik temellendirmeler yapılmaz. Bu nedenle psikolojik bir hastalık olarak görülmemelidir.

Trigeminal Nevralji hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Trigeminal Nevralji