Toplardamar Tıkanıklığı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

(Toplardamar Tıkanıklığı )

toplardamar-tikanikligi-icin-hangi-bolume-gidilir

Toplardamar Tıkanıklığı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Toplardamar tıkanıklığı bacaklarda şişlik, morarma, ağrı gibi belirtilerle kendini belli eder. Bu gibi belirtileri görüyorsanız bunu ciddiye almalı ve en yakın zamanda doktora görünmelisiniz. Toplardamar tıkanıklığı tanısı ve tedavisi için Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’ ne gidilmelidir.

 

Vücudun her yerine kan taşınmasını sağlayan sistem dolaşım sistemidir. Dolaşım sisteminde arterler ve venler en büyük sorumluluğu üstlenirler. Arterler atardamar olarak bilinir ve kalpten pompalanan temiz kanı diğer organ ve dokulara taşırlar. Venler ise toplardamar olarak bilinir ve organlara giderek besleyen kirli kanı geri kalbe taşıyan damarlardır. Venler ya da diğer adıyla toplardamarlar bazı sebeplerden dolayı daralabilir, genişleyebilir, uzayabilir veya tıkanabilir. Bu gibi problemlerden dolayı damarlardaki kan akışı yavaşlar. Böylece kan akışı engellenmiş olur. Damar işlevini tam olarak yerine getiremez ve birtakım ciddi hastalıklara yol açılır. Toplardamar tıkanıklığı çoğunlukla bacaklarda görülmektedir. Bacaklardaki toplardamar tıkanıklıkları daha önceden damarlarda oluşan kan pıhtısının olmasından ötürü kaynaklanır. Toplardamarlarda kan pıhtısı oluşması ve damarları tıkaması durumuna akut derin ven trombozu adı verilir. Bacaklardaki damarlarda oluşan kan pıhtısı akciğerlere giderek pulmober emboliye neden olabilir. Kollardaki damarlarda oluşan tıkanıklıklar da damarların daralmasına neden olabilir ve kollarda ödem birikebilir. Böylece kollarda şişkinlik ve morluklar ortaya çıkar. Bu gibi problemler hafife alınmamalıdır ve derhal uzman bir doktora danışılmalıdır.

Toplardamar Tıkanıklığı Belirtileri Nedir?

Toplardamarı tıkanıklıkları genellikle damarlarda kan pıhtılaşması olduğundan dolayı ortaya çıkar ve ciddi hastalıklara yol açabilir. Bacaklarda ağrı, pıhtı oluşan bölgelerde şişlik, morluk ve bacaklarda ağırlık taşıyormuş hissi toplardamar tıkanıklığının belirtilerindendir. Bu belirtiler görüldüğünde derhal uzman bir doktora görünmek gerekir.

Bacakta Toplardamar Tıkanıklığı Nedir?

Bacaklarda toplardamar tıkanıklığı daha sık yaşanan bir sorundur. Bacaklardaki damarlarda kan pıhtılaşmasının olmasından dolayı kaynaklanır. Bacaklarda şişkinliğe ve morluklara neden olur. Ayrıca tedavi edilmediği takdirde kan pıhtısı akciğerlere ulaşır ve pulmoner emboliye neden olabilir. Bu nedenle bacaklarda şişlik, morluk ve ağırlık taşıyor gibi bir his olursa muhakkak bir doktora görünmek gerekir.

Toplardamar Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Toplardamar tıkanıklığının en sık rastlanılan nedeni damarlarda kan pıhtısının oluşmasıdır. Kan pıhtısı genetik yatkınlıktan ve hareketsiz yaşam tarzından dolayı ortaya çıkar. Bunun dışında hormon ilaçları almak, doğum kontrol ilaçları kullanmak, aşırı kilolu olmak, pıhtılaşmaya yol açabilecek bazı hastalıklara sahip olmak, yanlış cerrahi işlem yapılması, gebelik, yeni doğum yapmak, kanser olmak, kanser tedavisi almak ve vücudun susuz kalması da toplardamarlarda tıkanıklık olmasının nedenlerindendir.

Toplardamar Tıkanıklığı Tedavisi Nedir?

Toplardamar tıkanıklığında diğer hastalıklar gibi erken teşhis çok önemlidir. Hastaların toplardamr tıkanıklığı belirtilerini görürlerse en yakın zamanda Kalp ve Damar Cerrahisi bölümüne gitmeleri gerekir. Öncelikle hastanın öyküsü dinlenir, fiziksel muayenesi yapılır. daha sonra hastaya ultrason, tomografi ve MR gibi testler yapılır. ayrıca IVUS isimli damar içi ultrason tekniği de yapılır ve damar içlerindeki tıkanıklık tespit edilir. Daha sonra tıkanıklığa neden olan pıhtı trombolizis adlı teknik ile yok edilir. Bunun yanında doktorun verdiği ilaçlar da kullanılır ve tedavi edilir.


Toplardamar Tıkanıklığı İçin Hangi İlaçlar Kullanılır?

Toplardamar tıkanıklığı olan hastalara kan pıhtılaşmasını önlemek için sistemik antikoagülan isimli ilaçlar verilir. Bu ilaçlar Apixaban, Rivaroxaban ve Dabigatran’ dır. Bu ilaçlar kan pıhtılaşmasını önler fakat kan pıhtısı zaten oluşmuşsa bir şey yapamaz. Ayrıca bu ilaçların kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gereklidir.

Toplardamar Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Toplardamar tıkanıklığı ciddi bir problemdir ve eğer tedavi edilmezse damarlarda varislere neden olur. Damarların işlevlerini yerine getirememesine neden olduğu için birçok sağlık sorununa yol açar. Ayrıca pıhtılar akciğerlere ulaşır ve pulmoner emboli ortaya çıkar. Bu nedenle basit bir sorunmuş gibi görülmemeli ve tedavisi aksatılmamalıdır.

Toplardamar Tıkanıklığı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Toplardamar tıkanıklığı bacaklarda şişlik, morarma, ağrı gibi belirtilerle kendini belli eder. Bu gibi belirtileri görüyorsanız bunu ciddiye almalı ve en yakın zamanda doktora görünmelisiniz. Toplardamar tıkanıklığı tanısı ve tedavisi için Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’ ne gidilmelidir.hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Toplardamar Tıkanıklığı