Tırnak Mantarı

tirnak-mantari

Tırnak mantarı hemen hemen pek çok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Hem dış görünüm itibari ile güven zedeleyici, hem de genel sağlık bütünlüğüne zarar veren bir durumdur. Bazen tek tırnakta bazen de tüm tırnaklarda meydana gelebilen bir özelliğe sahiptir. Tırnak mantarları meydana geldiğinde tırnağın yapısı bozulur. Buna ek olarak şekil, renk değişiklikleri de meydana gelebilir. İleri noktada oluşan tırnak mantarlarında ise tırnak yapısı ufalanarak dökülmeye başlamaktadır.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı için belirtilen tedavi seçenekleri arasında ilaç kullanımı bulunmaktadır. Genelde losyon kullanımı, tırnakların en kısa bir şekilde kesilip törpülenmesi, kremler ve merhemler tırnak mantarının geçirilmesinde etkilidir. İlerlemiş mantar için ise tırnak çekimi yapılabilir.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?

Su ve sirke ile oluşturulan karışım tırnaklara losyon gibi kullanılmalıdır. Kesin bir tedavi seçeneği olarak bilinmemekle beraber, doğal tedavi yöntemleri arasında yerini alır.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarının meydana gelmesinde çeşitli organizmaların varlığından bahsedilebilir. Buna ek olarak ise yaş almak cildin ve tırnakların yapısında deformasyonlara neden olur. Bağışıklık sistemi de iyiden iyiye zayıflamış ise tırnak mantarı görülmesi ihtimali oldukça fazladır.

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Hem estetik açıdan hem de sağlık bakımından pek çok zararı bulunan tırnak mantarlarının belirtileri arasında;

-Tırnağın olması gerekenden başka bir renge dönüşmesi

-Tırnakta kopmalar

-Deri kalıntıları

-Tırnak dokusunun kalınlaşması gibi belirtiler yer almaktadır.

Tırnak Mantarı Ağrısı Nasıl Geçer?

Hekiminizin reçete ettiği antifungal ilaçların kullanımı, spreyler, merhemler kullanılmalıdır. Tüm bunlar etki etmediğinde ise görülen ağrılarda reçetesiz olarak alınabilecek ağrı kesicilere başvurmak gerekebilir.

Tırnak Mantarı Ağrı Yapar Mı?

Bakteri ve enfeksiyonlardan kaynaklanan tırnak mantarı, özellikle ileri seviyelere ulaştıkları dönemlerde ciddi ağrılara neden olabilir.

Tırnak Mantarı Bulaşıcı Mıdır?

Evet. Nemli ortamlarda üremesi oldukça kolay olan tırnak mantarları özellikle toplum yaşam ve kullanım alanalarında yayılır. Havuzlar, saunalar, hamamlar bulaş riski için en açık yerlerdir.

Tırnak Mantarı Cilası Nasıl Kullanılır?

Tırnak mantarları için etkili olduğu bilinen tırnak cilası tıpkı oje kutusu gibi şişelerdedir ve özel uçlu fırçaları vardır. Hekiminizin reçete ettiği miktarda her gün olmak kaydı ile bu cilayı tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz. Kullanım mantığı oje sürüyormuş gibi olmalıdır.

Tırnak Mantarı Düzelir Mi?

Tırnak mantarları akut olarak gelişip, kısa bir süre içerisinde kendiliğinden tamamen kaybolabilir. Fakat bu durum oldukça nadir görülür. Genelde kronikleşme eğilimindedir ve geçmesi uzun yıllar sürebilir.

El Tırnak Mantarı Neden Olur?

Ellerin sık sık suya ya da kimyasallara maruz kalması, iş gereği hava almaması gibi nedenlerle tırnak mantarı ellerde de meydana gelebilmektedir.

Tırnak Mantarı Genetik Mi?

Hayır. Genelde bir enfeksiyon ya da bakteri kaynaklı olduğu için genetik faktörlere bağlıdır denilemez. En azından şu an için genetik olduğunu kanıtlayan bir araştırma bulunmuyor.

Tırnak Mantarı Hangi Bölüm Bakar?

Tırnak mantarı söz konusu olduğunda yardım almanız gereken bölüm dermatolojidir.

Tırnak Mantarı Karbonat İyi Gelir Mi?

Elma sirkesi, temiz su ve karbonat ile oluşturulan karışımın mantarlı tırnaklara düzenli bir şekilde uygulanması görülen semptomları azaltmada oldukça etkilidir. Kullanıcılar bu şekilde ifade etmişlerdir.

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

-Oral yolla alınan ilaçlar kullanılır.

-Doğrudan tırnağa uygulanan ilaç, sprey ve merhemler kullanılabilir.

-Bazı durumlarda her ikisi de reçete edilebilir.

 

Tırnak Mantarı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tırnak Mantarı