Tırnak Batığı

tirnak-batigi

El ve ayak tırnaklarında karşımıza çıkan bu rahatsızlık tırnağın içe doğru uzamasından dolayı kaynaklanmaktadır. Genelde ayak tırnaklarında görülen bu hastalık nadiren de olsa el tırnaklarında da yaşanmaktadır. Tırnak batmasının nedenleri içinde dar ve sivri burun ayakkabı giymek, tırnakların derin kesilmesi, parmak veya tırnağa bir şey düşmesi gibi nedenler yatmaktadır. Tedavi edilmezse enfeksiyona sebep olabilecek ayak tırnak batığı, çok ağrılı ve acılı olabilir. Tırnak batığı iltihap gelişimi ile sonuçlandığında ağrı daha şiddetli bir hal alır ve ısı artışı, şişlik, akıntı gibi başka belirtiler eklenir.


Tırnak batması hem enfeksiyon oluşması sebebiyle hem görüntü olarak bozulmalar meydana getirmesiyle hem de sosyal yaşamı çok olumsuz etkilemesi ile sanıldığından daha büyük bir sorundur. Peki tırnak batığı nedir ve tedavisi nasıldır? İşte hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve yanıtları..


Tırnak Batığına Ne İyi Gelir?

Tırnak batığına sıcak suda bekletirken tuz ve yumuşatıcı bir ürün ekledikten sonra batığa antibiyotikli bir merhem sürerek bandajlamanız batığa iyi gelecektir.

Tırnak Batığı Ameliyatı Nedir?

Öncelik olarak lokal anestezi ile başlanan ameliyatta sonrasında ayağın herhangi bir enfeksiyon kapmaması için antiseptikle temizlenir. İlk aşamada ayak ameliyata hazırlanır. Sonrasında ise tırnağın tamamı ya da tırnak yatağında hücreler sıvılaştırılmış fenol gibi kimyasallar ile öldürülür. Tırnak alımı için lazer yöntemi kullanılabilir. Ameliyat sonunda bölge parafinli gazlı bez ve elastik sargı beziyle sarılır. Oluşabilecek ağrılar için ağrı kesici takviyesi yapılmaktadır. 

Tırnak Batığı Nasıl Çıkar?

Tırnak batığının çıkmasında dar ve sivri burun ayakkabı giymek, tırnakların derin kesilmesi, parmak veya tırnağa bir şey düşmesi gibi nedenler yatmaktadır.

Tırnak Batığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak gömülen yerden çıkartılmalıdır ve bunun için öncelikle eti yumuşatmak gerekir. Çay ağacı yağı, bebek yağı veya zeytinyağı bunun için yeterli olabilir. Tırnak batığı olan yere bu yağları iyice sürüp masaj yapmalısınız. Yaklaşık bir saatin ardından tırnak gömüldüğü yerden çıkarılabilir. Sıcak sudan da yardım alabilirsiniz.

Tırnak Batığı Ağrısı Nasıl Geçer?

Tırnakları kısa kesmek, sıkan çoraplar ve ayakkabılar giymek gibi davranışların değiştirilmesi ile tırnak batığının geçmesine yardımcı olunabilmektedir. Çoraplar günlük olarak değiştirilmeli, ucuz ve adi çoraplar yerine pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. 

Tırnak Batığı Başlangıcı

Tırnak batığında tırnak, deri enfeksiyonlarını içeri taşı ve deri altında bir iltihaplanma süreci başlatır. Bu şekilde oluşan tırnak batığı, kızarıklık, ağrı, yanma gibi sorunlar yaratır.

Tırnak Batığı Çıkarma Aparatı

Tırnak batığı çıkarma aparatı ile batık tırnağın düzeltilmesi mümkündür.

Tırnak Batması Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Tırnak batmasından kurtulmak için günde 4 kez ayağınızı sıcak su da bekletmeniz gerekmektedir. İltihaplanmış bölge dahil olmak üzere ayağınızı günde 2 kez sabunla yıkayın. Bakterilerden kurtulmak için ayak hijyeninize çok dikkat edin. Yüksek topuklu ya da dar ve sıkı ayakkabılar giymekten kaçının.

Tırnak Batması Evde Tedavi Yöntemleri Neler?

-Çay ağacı yağı

-Sarımsak

-Bal

-Epsom tuzu

-Aynısefa çiçeği özü

-Beyaz sirke ve oksijenli su

Tırnak Batması Genel Cerrahi Mi?

Hayır, değildir.

Tırnak Batmasına Hangi Bölüm Bakar?

Tırnak batması için Ortopedi doktoruna gitmelisiniz.

Tırnak Batmasında İltihap Kurutma

-Fucidin Krem

-Bactrobran Krem

-Fucicort Krem

-Dextrocin Krem

-Bacoderm Krem

-Stafine Cort Krem

-Balaban Pomad

-Furacin Solubale Dressing Merhem

Tırnak Batması Morarma Yapar Mı?

Evet, yapar.

Tırnak Batması Mantar Tedavisi

Tırnak batmasının yanında ayakta mantar da oluşabilmektedir. Eğer bu iki probleme sahipseniz mutlaka tedavi edilmelidir.

Tırnak Batması Öldürür Mü?

Hayır, öldürmez.

Tırnak Batması Pedikürle Geçer Mi?

Hayır, geçmez.

Tırnak Batması Polisliğe Engel Mi?

Hayır, engel değil.

Tırnak Batması Uyuşma Yapar Mı?

Hayır, yapmaz.

Tırnak Batması Uzayınca Geçer Mi?

Hayır, geçmez.

Tırnak Batması Yakarak Tedavi

Tırnak batmasında yakarak tedavi pek tercih edilmez. Daha çok çekilerek ya da antibiyotik tedavisi tercih edilmektedir.

Tırnak Batığı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tırnak Batığı