Tinnitus

tinnitus

Tinnitus kişinin bulunduğu ortamda ses olmasa bile kendi kulağının içinde rahatsız edici bir sesin olmasıdır. Bu ses kalın veya ince tiz bir ses olabilir. Hastalar tarafından rüzgar sesi, uğultu, zil sesi veya çınlamaya benzeyebilir. Hasta bu sesi en sessiz ortamlarda bile duyar ve bu çok rahatsız edici olabilir. Halk dilinde kulak çınlaması olarak bilinen bu hastalığa tıp dilinde tinnitus denir. Kulağın içindeki bu ses başkaları tarafından duyulmaz. Bu tip tinnitusa subjektif tinnitus denir. Ancak bazı durumlarda bu ses dışardan biri de işitebilir. Bu durumda bu tinnituslara objektif tinnitus denir.  Tinnitusun nedenleri; kulakların kirden dolayı tıkanması, işitme kaybı, orta kulakta sıvı birikmesi, otoksleroz, timpanoksleroz gibi hastalıklar, kulak zarında delinme, akustik nörinom, alerji, tansiyon düşmesi veya yükselmesi, şeker hastalığı, tiroid problemleri, romatizma ilaçları ve antibiyotiklerdir. Tinnitusun çözümü için altta yatan sebebi bulmak ve buna göre tedavi uygulamak gerekir. 

Tinnitus Tedavisi?

Tinnitus problemi olan kişilerde öncelikle bunun nedenini araştırılıdır. Eğer altta yatan bir işitme kaybı varsa bunun düzeltilmesi gerekir. Eğer kulak içinde biriken kirden dolayı 

tinnitus oluşmuşsa kulak temizlenir.

Tinnitus İlacı?

Tinnitus için hekimler behahistin hidroklorür ve gingko biloba ekstresi, lokal anestezikler, antikonvülzanlar, antidepresanlar, barbaitüratlar ve vazodilatatörler önerirler.

Tinnitus Belirtileri?

Tinnitus belirtileri kulakta çınlama, rüzgar sesi gibi uğultulu bir ses duyma, kulakta zonklama şeklinde ses gelmesidir.

Tinnitus Nasıl Geçer?

Tinnitus kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilecek bir problemdir. Bu sebeple bir an önce nedeni bulunmalı ve tedavi olunmalıdır.

Tinnitus Nedenleri?

Tinnitus; işitme kaybı, otoksleroz, iç kulak hastalıkları, orta kulakta sıvı birikmesi, orta kulak hastalıkları, fazla ilaç kullanma, böbrek ilaçları, romatizma ilaçları, kemoterapi, tansiyon düşüklüğü ve yükselmesi, oksijen eksikliği, şeker hastalığı, boyun fıtığı, baş dönmesi, travmalar ve kulakta biriken kirlerden dolayı oluşur.

Tinnitus Nedir?

Tinnitus kişinin kulağında başkası tarafından duyulmayan çınlama, uğuldama veya zonklama gibi rahatsız edici seslerin gelmesidir. Bu sesler sessiz ortamda bile duyulur. Kişi bu seslerden dolayı gündelik yaşamı zorlaşabilir. Hatta bir süre sonra kişinin psikolojisine bile etki edebilir. Bu sebeple bir an önce tinnitusun altta yatan nedeni bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Tinnitus Askerliğe Engel Mi?

Tinnitusun birçok sebebi vardır. Eğer sebebi ağır bir işitme kaybı ise askerliğe engel oluşturur.

Tinnitus Ameliyatı?

Tinnitusa neden olan faktör bulunduktan sonra eğer hekim uygun görürse ameliyat olabilir.

Tinnitus Baş Döndürür Mü?

Tinnitus yani kulak çınlaması çok şiddetli olduğunda baş dönmesine neden olabilir.

Tinnitus Çeşitleri?

Kulaktaki sesin hem kişi hem de başkaları tarafından duyulan tinnitus, sadece kişi tarafından duyulan tinnitus, tonal (zil sesi gibi ve aralıksız olan ), tonal olmayan ( cızırtı, guruldama gibi ve aralıklı olan). 

Tinnitus Çınlama Nedir?

Kulakta en sessiz ortamlarda bile duyulan cızırtı, uğuldama, zonklama gibi seslerin gelmesidir. Bu sesin altında yatan sebepler işitme kaybı, kulak hastalıkları ve ilaçlar olabilir. Tedavi edilmeyen tinnitus gündelik yaşamı zorlaştırabilir ve kişinin psikolojisini bozabilir.

Tinnitus Engelli Raporu?

Tinnitusun sebebi işitme kaybı olabilir ve bu sebeple kişinin işitme seviyesine göre engelli raporu verilir.

Tinnitus hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tinnitus