Tenya

tenya


Parazit çeşitlerinden birisi olan tenya insan vücuduna girdiğinde sindirim sistemini ve boşaltım sistemini olumsuz etkiler. Çiğ et tüketmek ve hijyen kurallarına dikkat etmemek sebebiyle vücuda girer. Kişide karın ağrısı, ishal, mide bulantısı gibi belirtilerle ortaya çıkar. 

Tenya Nedir?

Tenya bir çeşit parazittir. Kirli gıdalar, kirli su tüketmek, hijyenik olamayan yiyecekler tüketmek ve pişmemiş et yemek ile vücuda girer. Sindirim sistemine ve boşaltım sistemine zarar veriri. Birçok çeşit tenya bulunur. Tenyaların tedavisi mümkündür. 

Tenya Türleri?

3 tür tenya bulunur. Bunlar sığır tenyası(tenia saginata), balık tenyası (diphyllobothrium latum) ve domuz tenyası (taenia solium)dur. Bunlardan ülkemizde en çok görüleni sığır tenyasıdır. Sığır tenyası çiğ et tüketmek ile vücuda girer ve bağırsaklara yerleşir. Sığır tenyası bağırsak içinde 10 metreye kadar uzayabilir. İshal, mide bulantı, karın ağrısı ve kilo kaybı belirtileri gösterir. Domuz tenyası bağırsakta değil de vücudun belli bölgelerinde kiste neden olur. Özellikle beyinde kist oluştuğunda kişide epileptik nöbetler ve sinir atakları görülebilir. Balık tenyası ise tuzlanmış ve çiğ balık etiyle bulaşır. Balık tenyaları 25 metreye kadar uzar ve bağırsaklarda tutunurlar. Karın ağrısı, kramp, mide bulantısı, kusma, B12 vitamini eksikliği ve kilo kaybına neden olurlar. 

Tenya Nasıl Ürer?

Tenya çiğ et ve kirli gıdalar tüketmek ile bulaşır. Vücuda girdiğinde larva halindedir ve sonrasında büyür.

Tenya Ağrı Yapar Mı?

Tenyalar karın ağrısı ve kramplara neden olur. 

Tenya Ağız Kokusu Yapar Mı?

Tenyalar uyurken ağızdan salya akmasına neden olur. Bu nedenle ağızda kokuya neden olabilmektedir. 

Tenya Belirtileri Nelerdir?

Tenya belirtileri karın ağrısı, kramp, mide bulantısı, kusma, kilo kaybı, boşaltım sistemi sorunları, uyurken ağızdan salya akıtmak ve balık tenyası varsa B12 vitamini eksikliğidir. Bunun dışında tenyalar bazı psikolojik belirtiler de gösterir. Bunlar; halüsinasyon görme, hezeyan ve obsesif kompulsif bozukluktur. 

Tenya Bulaşıcı Mı?

Tenya temiz olmayan gıdalar ve pişmemiş et ile bulaşır. İnsandan insana bulaşma ise fekal-oral yolla olur. 

Tenya Diğer Adı Nedir?

Tenya Taenia Saginata olarak da bilinir. Solucan türüdür.

Gebelikte Tenya Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelik sırasında tenya bebeğe zarar verebilir. Gebe kadınlarda tenya karın ağrısı, kusma, mide bulantısı, ishal, dışkıda larva parçaları, baş dönmesi, uykusuzluk, yüksek ateş, nöbetler, enfeksiyonlar ve kafa içi basınç artması gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Tenya Hangi Gruba Girer? 

Tenya solucanlar takımının sestod familyasındandır. Omurgasız bir canlıdır. 

Tenya Hangi Hayvanlarda Bulunur?

Tenya sığırlarda, domuzlarda ve balıklarda görülür. Bu sebeple bu hayvanların etleri tüketilecekse hijyenik koşullarda ve iyi pişmiş olmasına dikkat edilmelidir.


Tenya hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tenya