Telenjiektazi

telenjiektazi

Talenjiektazi cildin yüzeyindeki kırık veya geniş kan damarlarına verilen isimdir. Bunlar kırmızı veya pembe olarak görünür. Bazen ise mavi ve mor renginde gözükebilir. Talenjiektazi küçük damarlara baskı uygular. Bu sebeple kaşıntı ve ağrıya neden olur. Özellikle yüzde daha çok görülür. Burun, çene ve yanakta görülür. Yüzde kızarıklık oluşur. Aynı zamanda göğüs bölgesinde, sırt bölgesinde, kollarda ve bacaklarda da görülür. Özellikle beyaz tenli kişilerde olur.

Telenjiektazi Nedir?

Spider ven olarak da bilinen telenjiektazi, bacaklar ve kollarda görülen renk değişimlerine neden olan bir hastalıktır. Dar giysilerin giyilmesi, çeşitli hormonal bozukluklar, genetik yatkınlıklar gibi nedenlerin sebebiyet verdiği bilinen cilt görünümünü etkileyen bir tür rahatsızlık olarak bilinir.

Telenjiektazi Lazer Tedavisi İle Geçer Mi?

Lazer tedavisi, pek çok cilt lekeleri, cilt hastalıkları, kıllanma sorunları ve cilt lekeleri için kullanılan teknolojik bir yöntemdir. Fakat bahsi geçtiği üzere dışarıdan olan sorunları gidermede etkilidir. Çevresel faktörlerin neden olduğu durumlarda yüksek performans gösteren ve başarıya ulaşan bu yöntemin, telenjiektazi gibi içsel sorunlarda etkili olup olamayacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Bunun için hastalığı içten tedavi etmenin önemli olduğu kanısına varılıyor.

Telenjiektazi Çeşitleri Nelerdir?

Bir tür varis olan telenjiektazi, varis probleminin bir alt dalı olarak nitelendirilebilir. Fakat bakıldığında türleri bakımından dört farklı telenjiektaziden bahsedilmesi mümkündür. Basit çizgisel telenjiektazi, ışınsal dağılım göstermesi ile bilinen arborizing telenjiketazi, punctiform teleenjiektazi ve arteriol pelenjiektazi, telenjiektazinin çeşitleri olarak gösterilebilir.

Telenjiektazi Nedenleri Nelerdir?

Özellikle yüzde kılcal bir görünüm sağlayan telenjiektazinin kesin ve net bir nedeni söz konusu değildir. Bu durum ortaya çıktığında genetik koşullardan şüphe duyulduğu bilinir. Buna ek olarak gebelik döneminde de böyle bir sorun ile karşılaşılmasının normal olduğu görülür.

Cerrahi operasyonlardan sonra görülen yan etkiler, aşırı alkol tüketimi, kullanılan bazı tür ilaçlar, aşırı derecede güneşe ya da rüzgara maruz kalmanın da telenjiketazi üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir.

Telenjiektazi Belirtileri Nelerdir?

Telenjiektazinin belirtileri arasında mor çizgiler ya da kırmızı çizgilerin cilt üzerindeki görünüm kazanması yer alır. Buna ek olarak lekelerin göründüğü bölgeye dokunulduğunda ağrı ya da sancı duyulması da telenjiektazinin belirtileri arasında yerini alır.

Telenjiektazi Nasıl Tedavi Edilir?

Küçük kılcal damarların genişlemesi ile bilinen telenjiektazinin üç farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki skleroterapidir. Kısacası bu yöntem ile birlikte genişleme gösteren damarların içerisine enjeksiyon yardımı ile girilir. Özel olarak hazırlanmış ilaç damarlara gönderilir ve bu konforlu tedavi ile birlikte kısa sürede her şey yoluna girecektir. Öte yandan artık ülser belirtileri veren ilerlemiş telenjiektazi için cerrahi operasyonlar gerekebilmektedir. Üçüncü ve son tedavi yöntemi olarak ise elektrik tedavisinden fayda alınabilir.

Telenjiektazi Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Genetik yatkınlıkların etkili olduğu bilinse de korunmak için yapılması gereken pek çok durum da söz konusudur. Önlem olarak yapılabilecekler arasında ise;

-Vücudu saran ve vücuda yapışan kıyafetler tercih etmemek

-Sık ve düzenli yürüyüşler tercih etmek

-Vücut kitle indeksi üst sınırını aşmamak

-Gerekirse varis çorabından fayda almak

-Tuz tüketimini minimize etmek

-Çok sıcak banyo yapmaktan kaçınmak yer alabilir.


Telenjiektazi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Telenjiektazi