Tarçın Yağı

tarcin-yagi

Tarçın, hoş kokusu ve özellikleri ile mutfaklarımızda yer alan vazgeçilmez baharatlardandır. Bu baharatın pek çok hastalığa şifa olduğu bilinmekle birlikte, tatlılarda ve yemeklerde de sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Her gün düzenli olarak ve yeterli miktarda alındığında hastalıklara karşı koruyucu etki sağlayan bu baharatın yağ formu da oldukça tercih sebebidir ve aynı zamanda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Az bilinen tarçın yağı hakkında tüm merak ettiklerinizi sizlerle birlikte…

Tarçın Yağı Faydaları Nelerdir?

Aromatik kokusu ile dikkat çeken tarçın yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlar arasında ilk sırayı boğaz ağrısını gidermesi yer alır. Buna ek olarak beyin fonksiyonlarını iyileştirici etkisi olması, kalp krizi riskini en aza indirmesi, kan dolaşımına hız kazandırması, ağrı giderici özelliğini olması da bilinen yararları arasında yerini almaktadır.

Tarçın Yağı Ne İşe Yarar?

Genellikle masaj yağı olarak tercih edilir ve bu sayede ağrı kesici özelliğinden fayda alınmaya çalışılmaktadır. Bunun dışında da enfeksiyon ve boğaz ağrılarını giderici etkisi bulunmaktadır.

Tarçın Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Cildin elastik yapısının korunmasında, tarçın yağının gücünden yararlanmak en doğrusudur. Ayrıca kaşıntı ve kızarıklık gibi cilt problemlerini de gidermektedir.

Tarçın Yağı Alerji Yapar Mı?

Bazı bünyelerde tarçın yağının alerjiye neden olabileceği bilinmelidir. İçeriğinde ki bileşenlerden dolayı fazla kullanılması ya da doğrudan tedbirsiz bir şekilde kullanılması sonrasında kızarıklık, döküntü gibi sıkıntılara sebebiyet vermektedir.

Tarçın Yağı Ayak Mantarına İyi Gelir Mi?

Yapılan araştırmalar sonucunda tırnak mantarı ve ayak mantarında tarçın yağı önemlidir. Bunun için yapılması gereken en önemli şey ise mutlaka günde bir iki damla miktarı kadar mantar olan bölgeye sürülmesi ve masaj yolu ile uygulanmasıdır.

Tarçın Yağı Bronzlaştırır Mı?

Tarçın yağı, bronzlaştırıcı etki için tek başına yeterli değildir. Bunun için belirli başlı birkaç bitkisel yağının karıştırılıp, bu yağın uygulanması gerekir. Bunlar arasında ise ceviz yağı ve üzüm çekirdeği yağı da devreye girmelidir. Eşit miktarda ceviz yağı, üzüm çekirdeği yağı ve tarçın yağı karıştırılmalıdır. Doğrudan cilde uygulanmalıdır.

Tarçın Yağı Cildi Yakar Mı?

Tarçın yağının böyle bir etkisi söz konusu olmamakla birlikte, alerjen bir durum olması neticesinde görülebilir ve bu durum kişiseldir.

Tarçın Yağı Çatlaklara İyi Gelir Mi?

Tarçın yağının çatlaklara iyi gelip gelmediği hususunda net bir bilgi söz konusu değildir. Fakat çatlaklar için diğer başka yağların gücünden fayda sağlanması daha iyi olacaktır.

Tarçın Yağı Yan Etkileri Nelerdir?

Tarçın yağının oral yolla ve alınması gerekenden daha fazla alınması durumlarında bazı yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bunlar arasında ise görülebilecek yan etkiler şu şekilde sıralanabilir;

Böbreklerde kalıcı zarar

Alerji

Şiddetli kabızlık

Kan şekerinde düşüklük

Ciltte tahriş

Tarçın Yağı Nerede Satılır?

Çeşitli sanal pazaryerlerinde, aktarlarda, eczanelerde ve marketlerde, tarçın yağının temini sağlanabilmektedir.

Tarçın Yağı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tarçın Yağı