Suda Doğum

suda-dogum

Suda doğum, dünya genelinde son 30 yıldan beri artan doğum yöntemidir. Suda doğum ünitesine hidroterapi adı verilmektedir. 37 derece su dolu bir su dolu bir küvet içerisinde bulunan anne adayı, bu sıcak su yardımı ile birlikte kaslarını gevşetip, stresini azaltarak doğum sancılarını hafifletmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda suda doğum ile dünyaya gelen bebeklerin sezaryen ile doğum ya da normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerden daha sakin oldukları saptanmıştır. 

Suda Doğum Fiyatları Nelerdir?

Suda doğum 11 Devlet Hastanesi'nde ücretsiz bulunmakla beraber, özel hastanedeki fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

 Suda doğum, eğitimli Uzmanlar eşliğinde 37 derece sıcaklığa sahip bir küvet içerisinde yapılmaktadır.

Suda Doğum Faydaları Nelerdir?

Suda doğumun faydaları arasında sancıları hafifletmesi, annenin ve bebeğin rahatlaması, vücudun endorfin salgılaması, doğum süresinin kısalması gibi durumlar yer almaktadır. 

Suda Doğum Nasıl Oluyor?

Suda Doğumda anne hazırlanan 37 derecelik küvete suda doğum eğitimini almış doktorlar ve personeller eşliğinde girip Suni sancı olmadan beklemektedir. Öğrenilen doğru nefes teknikleri ile anne doğuma başlar ve sıcak su ile endorfin salgılandığı için annenin acılar azalmış durumdadır.

Suda Doğum Acısız Mı?

Suda doğumun hiç Acısız olması beklenemez. Normal doğumdan daha az acılı olsa da acı hissedilmektedir.

Suda Doğum Ağrılı Mı?

Normal doğum kadar olmasa da, Suda doğumda da ağrı hissedilmektedir.

Suda Doğum Avantajları Nelerdir?

Suda doğumun avantajları arasında doğum sancılarının hafiflemesi, doğum süresinin kısalması, vücut endorfin salgıladığı için doğumda daha az ağrı hissedilmesi olarak sıralanabilmektedir 

Suda Doğum Daha Mı Kolay?

Suda doğumda anne kendini sıcak su içerisinde daha rahat hissettiği ve vücut daha fazla endorfin salgıladığı için normal doğumdan daha kolay gelmektedir.

Suda Doğum Devlet Hastanesinde Var Mı?

Suda doğum İstanbul, Ankara, Samsun, Bursa, Isparta, Aydın, Mersin, İzmir ve Manisa Devlet hasta hanelerinde ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Suda Doğum Dezavantajları Nelerdir?

Suda doğumun dezavantajları arasında Annenin doğum kanalı açık olacağı için enfeksiyon kapma riski, kanala su kaçma riski gibi düşük de olsa riskler bulunmaktadır 

Suda Doğum İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Suda doğum için bebeğin 37 hafta veya daha küçük olmaması, bebeğin ters Gelmiyor olması, bebeğin doğum kilosunun fazla olmaması gibi nedenleri gerekmektedir.

Suda Doğum İçin Gerekenler Nelerdir?

Suda doğum için anne adayı 100 kilonun altında olmalı, Bebeğin başı aşağı dönük olmalı, anne daha önceden nöbet geçirmemiş olmalı veya bu duruma sebebiyet verecek bir hastalığa sahip olmamalıdır.

Suda Doğum Hangi İllerde Var?

Suda doğum ünitelerinin bulunduğu iller İzmir, Manisa, İstanbul, Ankara, Samsun, Isparta, Bursa, Mersin ve Aydın olarak bilinmektedir. 

Suda Doğum İle Normal Doğum Arasındaki Fark Nedir?

Suda doğum ile normal doğum arasında çok fazla bir fark bulunmamakla beraber, suda doğum normal doğumda oluşacak istenmeyen durumların önüne geçmeye ve kişilerin normal doğuma teşvik etmeye yaramaktadır. 

Suda Doğum Mu Normal Doğum Mu?

Bir anne adayının suda doğum mu yoksa normal doğum mu yapacağına tek başına karar vermemesi, doktoru ile karar vermesi gerekmektedir. 


Suda Doğum hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Suda Doğum