Smear Testi

smear-testi

Smear testi, başta rahim ağzı kanseri olmak üzere rahim ağzında oluşan hücresel düzensizlik ve kanser öncüsü hücrelerinin enfeksiyonların saptanmasında kullanılan bir tarama testidir. Ayrıca rahmin iç zarında oluşan kanserin de erken teşhisine yardımcı olmaktadır. Bu test sayesinde rahimde oluşan ve oluşabilecek hastalıkların erken teşhisi mümkündür. Rahim ağzı denilen bölgeden 5-10 saniye gibi bir süre içinde ağrısız olarak fırça yardımıyla alınan sürüntü ile test yapılmaktadır. Testin önemi çok büyüktür. Bu test sayesinde rahimdeki hücrelerde oluşabilecek bozukluklar ve değişiklikler önplana çıkmaktadır. Değişime uğrayan hücrelere kanser öncüsü hücreler adı verilmektedir. Bu hücrelerin kanser hücresi haline gelmesindeki temel neden HPV yani Human Papilloma Virüsü'dür. Rahim ağzında kanser öncüsü hücrelerinin oluşmasındaki bir diğer nedenler ise erken yaşta girilen ilişki, birden fazla cinsel eş varlığı, genital siğil varlığı, kötü genital bakım ve sigara kullanımı gibi nedenlerdir. Smear testi aslında bir tarama testidir ve kesin bilgi vermemektedir. Kesin tanı için servikal biyopsi işlemi yapılmalıdır. Smear testi sonrasında hastanın belirli aralıklarla doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir.


Smear Testi Nedir?

Smear testi, başta rahim ağzı kanseri olmak üzere rahim ağzında oluşan hücresel düzensizlik ve kanser öncüsü hücrelerinin enfeksiyonların saptanmasında kullanılan bir tarama testidir. 

Smear Testi Sonucu

Tüm smear testlerinin yaklaşık %95 kadarı normal sonuç olarak rapor edilir. Sonuç tamamen normal olan smear testleri genellikle herhangi bir ekstra müdaheleyi gerektirmez ve hastanın normal aralıklarla smear tahlili yaptırmaya devam etmesi önerilir.

Smear Testi Kaç Günde Çıkar?

Smear testinin yapıldığı hastaneye göre çok değişkenlik gösterebilir, birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürede rapor edilebilir sonuç. Hastanenin patoloji veya sitoloji bölümündeki yoğunluk bunda temel belirleyeci faktördür.

Smear Testi Neden Geç Çıkar?

Aslında bunun bilinen net bir cevabı yoktur. Patolog tarafından incelenen hücrelerin sonucunu almak birkaç güç sürebilir. Fakat bu devlet hastanelerinde daha da uzamaktadır. 

Smear Testi Neden Yapılır?

Smear testi rahim ağzında oluşmuş veya oluşabilecek kanser hücrelerinin teşhis edilmesi amacıyla yapılmaktadır.

Smear Testinden Sonra Oluşan Kanama

Smear testinden sonra hafif bir miktarda kanama olabilir. Bu normal bir durumdur. 

Smear Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Test için aç ya da tok karnına gitmeniz konusunda doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Smear Testi Acıtır Mı?

Smear testi acıtmaz. Sıradan bir jinekolojik muayenedir.

Smear Testi Bekareti Bozar Mı?

Smear testi bekareti bozar. Bakirelerin Smear testi yaptırmasına gerek yoktur. Smear testi cinsel ilişki sonrasında yapılmaya başlanmalıdır.

Smear Testi Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik döneminde Smear testi yapılmasının bir sakıncası yoktur, bebeğe zarar vermez. Fakat yine de uzman doktorunuza danışmadan test yaptırmamalısınız.

Smear Testi Pozitif Çıkarsa

Smear testinin diğer testlere nazaran sonucunun pozitif veya negatif şeklinde ifade edilerek tek kelime ile raporu mümkün değildir. Fakat testin pozitif çıkması enfeksiyon hücre bozukluğu gibi bir sorunun varlığını teşkil etmektedir.

Smear Testi Yanlış Çıkar Mı?

Smear testi de diğer testler gibi her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Yanlış sonuçlar çıkabilmektedir. Bundan dolayı doktorun muayene esnasında elde ettiği bilgiler ile Smear test sonucu uyumlu değilse tekrar test gerekebilir.

Smear Testi Güvenilir Mi?

Smear testinin güvenilirlik oranı %25 gibi bir orandır. Bundan dolayı sadece bir tarama testi olarak yapılır. Test sonucunda bir problemden şüphelendiği taktirde doktorunuz tarafından biyopsi istenecektir. 

Smear Testi HPV Gösterir Mi?

Smear testi bir tarama testi olduğundan dolayı kesin bir sonuç vermez. Tarama testi sonucunda şüphelenilen bir durum olduysa eğer bu durum büyük oranla HPV kaynaklı bir durumdur. Yani bir nevi gösterir denebilir.

Smear Testi Hamilelere Yapılır Mı?

Smear testi hamilelere yapılır.

Smear Testi İlişkiden Kaç Gün Sonra Yapılır?

Smear testine girmeden önce en az 24 saat cinsel ilişkide bulunmamak gerekir.

Smear Testi Orucu Bozar Mı?

Smear testi sırasında eğer ki meni gelirse bu orucu bozmaktadır. Meni gelmediyse bir problem yoktur ve orucu bozmamaktadır.

Smear Testi Ücretli Mi?

Hayır, Smear testi ücretsizdir. Aile Sağlığı Merkezleri'nden ücretsiz olarak testler yapılmaktadır.

Smear Testi Zararlı Mı?

Smear testinin herhangi bir zararı yoktur. Aksine hastalıkların erken teşhisinde önemli bir konumda olduğundan dolayı oldukça faydalıdır.

Smear Testi Zorunlu Mu?

Smear testinin zorunlu sayılabilecek bir yükümlülüğü yoktur. Ancak cinsel ilişkiye girmiş bir kadının artık düzenli olarak Smear testi yaptırması gerekmektedir. Cinsel ilişki sonrasında oluşabilecek hastalıkların teşhisi için bu test çok önemlidir.


Smear Testi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Smear Testi