Siyatik

siyatik

Siyatik, insanın vücudunda bulunan, Latince adı nervus ischiadicus olan ve belin sonundan başlayıp ayağa kadar devam eder vücuttaki en uzun ve kalın sinirdir. Bu sinirin sıkışması kişinin bacak bölgesinde ağrılara yol açmaktadır. Siyatik sinir ağrılarının diğer nedenleri arasında omurga sorunları, tümörler, kistler ve iltihaplar da neden olabilmektedir.

Siyatik Nedir?

İnsan vücudunda bulunan en uzun ve kalın sinir siyatik olarak bilinmektedir.

Siyatik Sinir Nedir?

Siyatik sinir, kişi vücudundaki bilinen en kalın ve en uzun sinirdir.

Siyatik Ağrısı İçin İlaç Nedir?

Siyatik ağrısına sahip hastaların her ilacı kullanmaması, bu ağrıya neden olan etkenin doktor tarafından tetkik edilip verdiği uygun ilaç doğrultusunda kullanması gerekmektedir.

Siyatik Ağrısına Sıcak İyi Gelir mi?

Siyatik ağrısına sahip hastaların sıcak uygulamadan ziyade soğuk uygulama yapılmasının daha doğru olduğu belirtilmektedir.

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik ağrısına sahip bireylerin bir uzman tetkiki doğrultusunda ağrının sebebi belirlenip bu doğrultuda ağrıya uygun ilaç kullanılması gerekmektedir.

Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Siyatik ağrısına sahip bireylerin farklı ağrı türlerine göre Kullanması gereken ilaçlar değişmektedir. Kim Ağrı tüylerinde kas gevşetici ilaçlar yeterli olurken kimi ağrı türlerinde Fiziksel tedavi dahi gerekli olabilmektedir. 

Siyatik Belirtileri Nelerdir?

Siyatik hastalığının belirtileri arasında kişinin hareket ettiği anda daha da güçlenen ağrı, sinir alanlarında his ya da güç kaybı, kişinin dik duramaması, ayak ve ayak parmaklarında uyuşma ve karıncalanma, kime hastalığı ise idrar tutamama gibi problemler görülmektedir. 

Siyatik Belirtileri Hangi Doktora Gidilir?

 Siyatik hastalığından mustarip kişilerin ortopedi uzmanlarına görülmesi gerekmektedir 

Siyatik Çorabı Nedir?

Siyatik çorabı ortopedi uzmanlarının hastanın bel ve baldırını sabit tutacak şekilde giymesine yönlendirdiği bir sabit tutucudur.

Siyatik Çeşitleri Nelerdir?

Siyatik hastalığına çeşitleri olmamakla beraber sinirin sıkıştığı yere bağlı olarak kişinin bel, baldır, bacak veya ayak bölgesinde ağrılar görülebilmektedir. 

Siyatik Engelli Raporu Nedir ?

Siyatik hastalığına engellenen kişinin vücut uzvunun ne derece hasar aldığı ya da kullanamamasına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Siyatiğe Hangi Bölüm Bakar?

 Siyatik hastalığına Ortopedi uzmanları bakmaktadır. 

Siyatik Felç Yapar mı?

Siyatik hastalığının ya da siyatik hasarının büyüklüğüne ve durumuna göre kişinin felç olma olasılığı değişkenlik gösterebilmektedir

Siyatik Genetik Midir?

 Siyatik hastalığının genetik olmadığı bilinmektedir

Siyatik Geçici midir?

 Hastalığı çok uygun ilaç ve Fizik tedaviler ile geçebilmektedir

Siyatik Hangi Doktor Bakar?

 Siyatik rahatsızlıklarına Ortopedi uzmanları bakmakta gerekli gördükleri takdirde nöroloji uzmanlarını sevk etmektedirler.

Siyatik Hastalığına Ne İyi Gelir?

 Siyatik hastalığına sahip kişilerin göründükleri Uzman Doktor doğrultusunda ilaç ve Fizik tedavilerini düzenli olarak yaptırmaları siyatik hastalığına iyi gelecektir.

Siyatik İle Fıtık Arasındaki Fark Nedir?

Siyatik sinir hastalığı olup daha doğrusu sinirin kendisi olup bu sinirin zedelenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Fıtık ise Beldeki disklerden birisinin kayması olup siyatik rahatsızlıklarına yol açmaktadır.


Siyatik hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Siyatik