Siroz

siroz

En büyük iç organımızda meydana gelen siroz hastalığı, zamanla kendini yeniler. Karaciğer yaklaşık 1,5-2 kg civarında gelmektedir. Karaciğer vücuttaki zararlı kimyasalları ayrıştırarak kişiyi temizler. Ayrıca bazı vitamin, mineral ve hormonları salgılar. Karaciğerin hastalandığında oluşan bir hastalık olan siroz çok tehlikeli ve hayati önem taşır.  

Siroz Nedir?

Siroz karaciğer ile ilgili bir hastalıktır. Karaciğerin tahrip olmasıyla oluşur. Çeşitli sebepler yüzünden bu hasar oluşabilmektedir. Karaciğerin işlevini kaybetmesiyle siroz hastalığı meydana çıkar. Karaciğer işlevini yerine getiremez ve küçülür. Karaciğer yetmezliği meydana gelir.

Siroz Neden Olur?

Safrada meydana gelen iltihaplanmalar, karaciğer yağlanması sorunu, vücuttaki dokuların kendine karşı antikor oluşturmasıyla oluşan hepatitler, Bazı ilaçların yan etkileri, Demir ve bakırın aşırı yüklenmesi, Kalp yetmezliği gibi nedenler siroza davetiye çıkarır.

Siroz Öldürür Mü?

Tedavi edilmediğinde ve tedaviye çok geç kalındığında siroz karaciğer yetmezliği oluşturacaktır ve ölümle sonuçlanma ihtimali artacaktır.

Siroz Hastalığı Neden Olur?

Sirozun en önemli nedeni alkoldür. Hepatit B,C ve D de siroza neden olan diğer bir sebeplerdendir. Bu sorunlar karaciğerde iltihap meydana getirir ve siroz hastalığı oluşur.

Siroz Komplikasyonları Nelerdir?

Sirozun neden olabileceği komplikasyonlardan biri karaciğer kanseridir. Karaciğer yetmezliği organ nakline kadar götürebilir.

Siroz Tedavisi Var Mı?

Sirozun kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. İlerleyişi durdurmak için tedavi yöntemleri gelişmiştir. Hastalık tedavi yöntemleriyle yavaşlatılabilir.

Siroza Hangi Bölüm Bakar?

Siroz gibi karaciğer hastalıklarını Hepatoloji bölümü incelemektedir. Tanı konduktan sonra hepatoloji bölümü hatalık üzerinde incelemelerde bulunur.

Hepatit A Siroz Yapar Mı?

Hepatit aşıları bulunmaktadır. Hepatit C’nin aşısı yoktur. Hepatit A ile sirozun meydana gelmesi beklenmez. 

Siroz Belirtileri Nelerdir?

Hastalık ilk dönemlerinde genelde belirti vermemektedir. İlerleyen zamanlarda hasar arttıkça iştahta azalma, bulantı, kusma, ayaklarda ve bacaklarda ödem artışı, şişme, kasılmalar, kansızlık, ciltte morarmalar gibi etkileri de beraberinde getirir.

Siroz Bulaşıcı Mı?

 Siroz alkol tüketiminin artması ve Hepatit B, C hastalıkları nedeniyle oluşur. Hepatit kaynaklı siroz oluşursa siroz bulaşıcı olabilir.

Siroz Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Sirozun sonuçları arasında bacaklarda şişlik oluşması vardır. bu şişlik ve morarmalar sonucu ağrı oluşumu da kaçınılmazdır.

Siroz Çeşitleri Nelerdir?

Siroz çeşitleri 3’e ayrılır. Bunlar; Mikronodüler siroz, Makronodüler siroz, Karışık tip sirozdur. Mikronodüler siroz alkole bağlı oluşan gruptur.

Sirozda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Siroz hastaları beslenme uzmanının veya doktorun hazırladığı özel beslenme programıyla beslenmelidir. Günlük gerekli olan protein karbonhidrat ve yağları dengeli bir biçimde vücutlarına almalıdırlar. Alkol tüketimi kesinlikle yasaktır.

Siroza Faydalı Yiyecekler Nelerdir?

Karaciğeri yenileyici ve iyi gelecek besinleri tüketmek hastaların yararına olacaktır. Sarımsak, kırmızı pancar, havuç, elma, enginar, zerdeçal bu besinlerden bazılarıdır. Bu yiyeceklerin tüketimini arttırmak karaciğer için faydalı olacaktır.

Siroz Geç Dönem Belirtileri Nelerdir?

Son dönemlerinde siroz hastalarında iştah kaybı çok fazladır. Hasta, sürekli halsiz ve yorgun hisseder. Bacaklarda şişme ve ödem meydana gelir. Vücutta yer yer morarmalar oluşur. Karında asit kaynaklı şişme görülür.

Siroz Hangi Tahlille Anlaşılır?

Sirozun anlaşılması için kan testi yaptırmak gerekir. Serum Albumin karaciğer tarafından üretilen bir proteindir bunun normalin dışında olması siroz hastalığıyla ilişkilendirilebilir.


Siroz hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Siroz