Sezaryen Doğum Sonrası Banyo Yapmak

sezaryen-dogum-sonrasi-banyo-yapmak

Sezaryen normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda ameliyat ortamında annenin karnına ve rahmine kesik atılarak bebeğin alınmasıdır. Sezaryen sonrasında anne karnına dikiş atılır. Sezaryen doğum sonrasında normal doğum gibi 6 hafta kadar kanama olur ve bu döneme lohusalık denir. Lohusalık sırasında dikişlere dikkat edilmeli ve düzenli olarak pansuman yapılmalıdır. Sezaryen doğum sonrasında anneler duş almak isteyebilir. Ancak doğumun hemen sonrasında duş almak biraz zor olabilir. Bu yüzden 2 veya 3 gün sonrasında daha rahat duş alınabilir. Ancak duş sırasında dikişlerin su almaması ve enfeksiyon kapmaması gerekir. Bu yüzden dikişlerin üzeri su almayan bant ile kapatılıp duş alınabilir. Banyo sırasında çok sıcak su veya çok soğuk su kullanılmamalıdır. Daha ılık bir suyla yıkanılmalıdır. Ayrıca banyo süresi çok uzun olmamalıdır. Çünkü henüz doğum yeni olduğu için çok uzun süre duş almak baş dönemsi yapabilir ve halsiz bırakabilir. Banyodan sonra temiz ve ütülü kıyafetler giyilmeli ve cildi sıkan rahatsız eden çamaşırlar tercih edilmemelidir.  

Sezaryen Doğum Sonrası Banyo Bandı?

Sezaryen ameliyat sonrasında dikişler üzerine su geçirmeyen bant takılır. Bu bantlar duş alındıktan sonra çıkartılır ve rahat kıyafetler giyinilir.

Sezaryen Doğum Sonrası Banyo Nasıl Yapılır?

Sezaryen sonrasında banyo yapmak için kişinin kendini enfeksiyondan koruması gerekir. Dikiş ve yara izlerini bant ile kapatmalı ve su almasını önlemelidir. Duş sırasında tabureye oturulmalıdır. Çünkü duş sırasında ayakta durmak baş dönmesi yapabilir. Çok uzun süre banyoda kalmamaya dikkat edilmelidir. Çok sıcak veya çok soğuk su ile banyo yapılmamalıdır. Çok fazla sabun ve şampuan gibi ürünler kullanılmamalıdır. Doğal sabun ve ılık su kullanılmalıdır. Banyo sonrasında temiz havlular kullanılmalıdır. Özellikle doğum yaralarına kurutma makinası tutulmamalıdır. Banyo sonrasında rahat ve sıkmayan iç çamaşırları giyilmelidir.

Sezaryen Doğum Sonrası Bantsız Duş Yapmak?

Sezaryen sonrasında bantsız duş alınmamalıdır. Çünkü dikişsizleri su alırsa orada iltihaplanma olabilir.

Sezaryen Doğum Sonrası Banyo Ne Zaman Yapılır?

Sezaryen doğum sonrasında duş almak içinde az 2 gün geçmesi beklenmelidir. Çünkü sezaryen sonrasında hemen duş almak zor olabilir. Duş içinde dikişlere zarar gelebilir.

Sezaryen Doğum Sonrası İlk Banyo Nasıl Yapılır?

Sezaryen doğum sonrasında ilk kez banyo yapılacağı zaman doğumdan en az 2 gün geçmiş olması gerekir. Banyo yapılacağı zaman tabureye oturulmalı ve dikişler su geçirmez bant ile kapatılmalıdır.

Sezaryen Sonrası Banyo Yapılır Mı?

Sezaryen doğumdan 2 veya 3 gün sonrasında dikkat edilerek banyo yapılabilir.


Sezaryen Doğum Sonrası Banyo Yapmak hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Sezaryen Doğum Sonrası Banyo Yapmak