Serviks

serviks

Serviks vajina ve rahim arasında ki boyun şeklindeki bağlantı yoludur. Aynı zamanda da bu bölgede meydana gelen kanser türü serviks kanseri olarak adlandırılır ve bu ikisi aynı isimle anılır. Serviks kanseri ise çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen virüslerin serviks bölgesinde toplanması ile bilinir. Özellikle HIV olarak da bilinen papilloma virüsünün neden olduğu zararlı mikroorganizmalar serviks bölgesinde toplanır. Serviksin uzunluğu, açıklığı gibi faktörler doktorların kanser durumlarında kullandığı önemli verileri inşa eder.

Serviks Nedir?

Serviks vajina ile rahmin arasında ki bağlantı noktasıdır.

Serviks Ne Demek?

Serviksin herhangi bir kelime anlamı bulunmaz fakat bağlantı yolu olarak adlandırılabilir.

Serviks Uzunluğu?

Vajina ile rahim arasında ki bağlantı yolunu sağlayan bu bölgenin uzunluğunun 25 mm olması normal bir sınır olarak değerlendirilir.

Serviks Açıklığı?

Serviks açıklığı doğum sırasında aktive olması gereken bir tabirdir. Bu bölge açılır iken mutlaka 4 santimetre uzunluğunda olması gerekir.

Serviks Ağrısı?

Bu ağrı halk arasında kasık ağrısı olarak bilinir ve genelde rahim ağzı kanserinin ilk belirtileri arasında yer almaktadır.

Serviks Açılması?

Serviks genellikle normal doğum sırasında açılması gereken bir yaradılışa sahiptir. Normal doğum sırasında bu bölge açılır ve bebeğin başı bölgeden görünmeye başlar.

Serviks Boyu Nasıl Ölçülür?  

Gebelik muayenelerinde kullanılan ultrason işle serviks boyunun ölçülebildiği gözlemlenmiştir.

Serviks Boyu Ne Kadar Olmalı?

Bu boyun 25 mm ile 4 cm arasında olması gerekmektedir.

Servikal Çizgi Nedir?

Serrvikal çizgi kron boyunu belirten bir orandır.

Servikal Çizgi Kurvatürü Nedir?

Bu kavram genellikle diş anatomisinde kullanılmaktadır.

Serviks Darlığı Tedavisi?

Serviks darlığı servikal stenöz olarak da tıp dilinde adlandırılan kavram genellikle travmatik kürtajlar ve rahim ağzı ameliyatları ile meydana gelebilir. 

Serviks Enfeksiyonu? 

Erken dönem serviks kanserinin ilk belirtisi olarak bilinir ve ilk etapta antibiyotik tedavileri ile bu enfeksiyon giderilmeye çalışılır.

Serviks Epiteli Nedir?

Serviks epiteli genellikle kanserin başlanası ile meydana gelen değişiklikleri ifade eden bir tabirdir.

Serviks Hastalıkları Nedir?

Serviks hastalıkları arasında ‘servikal polip, kriyoterapi, servikal konizasyon, servikal displazi’ gibi hastalıklar yer almaktadır.

Serviks Polipleri?

Serviks polipleri her yaşta ki kadında görülebilen ve rahim ağzına yerleşen hastalıklı dokulara denir. 

Serviks Yetmezliği Nedir?

Servikal yetmezlik olarak da tanımlanan bu tabiri, rahim ağzının normal boyutundan daha fazla olduğu durumlarla ifade edilir.

Serviks Yarası?

Rahim ağzı yarası olarak da bilinen bu durum genelde kadınsal hastalıklarla ve kanser türleriyle ilişkilendirilir. Smear testleri ile bilinen bu yaralar erken teşhis ve tedavi için hayati önem taşımaktadır.

Serviks Yumuşaması?

Serviks yumuşaması kadın bedeninin doğuma hazırlanmaya başladığının bir ibaresi olarak kabul görür.

Serviks Yırtılması?

Rahim yırtılması olarak ifade edilen bu durum, serviksin doğum esnasında yeteri kadar açılmamasına bağlanır ve dikişle bu bölge yeniden kapatılır.

Serviks Yetmezliği Nedenleri?

Trvama öyküleri, vakumla yapılan zor doğumlar, miyom ve polipler, doğum anomalileri, kürtaj işlemi gibi durumlar servikal yetmezliğin sebepleri ve risk faktörleri arasında yer alır.


Serviks hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Serviks