Şankroid

sankroid

Şankroid, ülserli yara lezyonları ile karakterize olan, enfeksiyon bazlı bir hastalıktır. Bu hastalıkta bakterilerin varlığı ön plandadır. Şankroid genellikle erkeklerde çok daha sık görülen bir hastalıktır. Buna ek olarak şankroid, cinsel yola bulaşan hastalıklar arasında yer almaktadır. Peniste ve vajinada ülserli yara lezyonları ile kendini belli eder. Kadınlarda meydana gelen şankroid, ağrı yapmaz. Fakat erkeklerde görülen türlerde son derece acı verici yaralar halinde oluşur. Antibiyotik tedavisi ile çok kısa sürede geçen bu hastalıktan korunmak için mutlak suretle prezervatif kullanımına özen gösterilmelidir.

Şankroid Etkeni Nedir?

Bakteri kaynaklı olan ve genital bölgede acıya neden olan ülserlerle karakterize olan şankroidin meydana gelmesindeki temel etken, ‘Haemophilus Ducreyi’ bakterisidir.

Şankroid Tedavisi Nasıldır?

Şankroid tanısının alınmasının ardından hiç vakit kaybetmeden tedaviye başlanır. Hastalığın etken maddesini bloke etmek için başlanan ilaç tedavisi ‘antibiyotik’ grubu ilaçlarla mümkündür. Tek doz ya da tek bir çeşit antibiyotik kullanımlarında, hastalar antibiyotiklere karşı direnç kazanacaklarından dolayı kürler halinde verilmeye başlanabilir. Bu durum tamamen otoimmün sistemle ilişkilidir.

Şankroid Hastalığı Nedir?

Şankroid hastalığı, haemophilus ducreyi adı verilen bakterinin neden olduğu, cinsel yolla bulaşan ve aynı zamanda genital bölgede ciddi ülser lezyonlarına neden olan bir hastalıktır.

Şankroid Bulaşma Yolları Nelerdir?

Şankroid hastalığının bulaşmasına neden olan şey, cinsel ilişki yaşanması ve vücut sıvılarının birbirine karışmasıdır. Oral seks, anal seks, vajinal seks ve pek çok durumda vücut sıvıları birbirlerine karışacağı için korunmasız cinsel ilişkide bulunulmaması önerilmektedir.

Şankroid Belirtileri Nelerdir?

Şankroid meydana geldikten sonra vücutta görülebilecek bazı belirtiler şu şekildedir;

-Halsizlik ve ateş

-Genital bölgede ağrıya neden olan lezyonlar

-Genital bölgede kaşıntı hissi

-Sivilce görünümüne sahip deri lezyonları/ülserler

Şankroid Nasıl Bulaşır?

Şankroidin bir kişiden diğer birine geçme olasılığı çok büyük bir oranla cinsel ilişki yöntemi iledir. Anal seks ve oral seks esnasında çiftlerin birbirine bulaştırdığı sıvılar ile bakteriler geçiş sağlamaktadır.

Şankroid Korunma Yolları Nelerdir?

-Tek eşliliğin sürdürülmesine özen gösterilmeli, tek eşli cinsel yaşam önemsenmelidir.

-her ilişkide prezervatif kullanılmalıdır.

-Şankroid hastalığına sahip partner ile oral seks yapmaktan kaçınılmalıdır.

Şankroid Tehlikeli Mi?

Şankroid tehlikeli bir hastalıktır. Çok kolay bir yolla bulaşma özelliği gösterir. Fakat yine de tedavi edilebilirlik açısından diğer cinsel yola bulaşan hastalıklara göre daha iyi bir tablo seyreder.

Şankroid Sebepleri Nelerdir?

Şankroidin meydana gelmesinde iki neden bulunmaktadır. Bunlardan ilki, haemophilus ducreyi bakterisine maruz kalmaktır. Diğeri ise şankroid olan kişilerle korunmasız cinsel ilişki yaşamaktır.

Şankroid hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Şankroid