Ruminasyon Bozukluğu Özellikleri?

(Ruminasyon Bozukluğu )

ruminasyon-bozuklugu-ozellikleri

Ruminasyon Bozukluğu Özellikleri?

Ruminasyon bozukluğunda mide ile ilgili hastalıklar görülür. Ruminasyon bozukluğuna sahip kişilerde mide ile ilgili hastalıklar görülür. Diş minesi sorunları ve susuzluk oluşur. Aynı zamanda hastalar eğer bebek veya çocuksa gelişim geriliği olabilir.Ruminasyon bozukluğu halk arasında geri çıkarma bozukluğu olarak da bilinir. Geviş getirmek anlamına gelen kelimeden türemiştir. Geviş getirmek keçi, koyun ve sığır gibi hayvanlar arasında normal görülen bir davranıştır. Ancak insanlarda bu durum bir yeme bozukluğu anlamına gelmektedir. Özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde yaygın görülen bir davranıştır. .

Ruminasyon Bozukluğu Özellikleri?

Ruminasyon bozukluğunda mide ile ilgili hastalıklar görülür. Ruminasyon bozukluğuna sahip kişilerde mide ile ilgili hastalıklar görülür. Diş minesi sorunları ve susuzluk oluşur. Aynı zamanda hastalar eğer bebek veya çocuksa gelişim geriliği olabilir.

Ruminasyon Bozukluğu Belirtileri?

Ruminasyon bozukluğunun özellikleri arasında bebeklerde beslenme sırasında huzursuzluk, doymama hissi, sıvı yetersizliği, kusma, kilo kaybı, elektrolit dengesizliği, diş minesi rahatsızlığı,

Ruminasyon Bozukluğu Kimlerde Görülür?

Ruminasyon bozukluğu özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda görülür. Bunun yanında ergenlik dönemindeki kişilerde ve yetişkinlerde görülür.

Ruminasyon Bozukluğu İlaçları?

Rumainasyon bozukluğu için levosulpirid isimli antipsikotik bir ilaç verilir. Ancak her hasta için etkili bir ilaç değildir.

Ruminasyon Bozukluğu Nedir?

Ruminasyon bir yeme bozukluğudur. Geviş getirme anlamındadır. Hastalar yemek yeme sırasında ya yutamaz dışarı tükürür ya da yemekten kısa bir süre sonra kusarlar. Bu sebeple hastalarda açlık hissi ve susuzluk görülür. Mide ve yemek borusu ile ilgili hastalıklar meydana gelir. En çok bebek ve çocuklarda görülür. Bunun sebebi de ek gıdaya geçiş döneminde bebeklerin ek gıdaya alışamaması olabilir.

Yetişkinlerde Ruminasyon Bozukluğu?

Ruminasyon yani yediğini geri çıkarma olarak bilinen yeme bozukluğu yetişkinlerde de görülebilen bir hastalıktır. Hastalarda mide, yemek borusu hastalıklarına sebep olabilir. Ayrıca yetişkinlerde hızlı kilo kaybına sebep olur.

Ruminasyon Yeme Bozukluğu

Ruminasyon bir yeme bozukluğudur. Hastalar yenilen gıdayı dışarı tükürürler. Yenilen gıda yutulsa bile çok zaman geçmeden kusulur. Böylece açlık, susuzluk, huzursuzluk gibi sorunlar oluşur. Ayrıca midede ve yemek borusunda hastalıklar oluşabilir. Özellikle ek gıdaya yeni geçen bebeklerde görülen bu hastalık her yaş grubunda görülebilir.

Ruminasyon Bozukluğu Tedavi?

Ruminasyon bozukluğu ilaçla tedavi edilebilir. Ancak her hasta için etkili olmayabilir. Solunum egzersizleri de bu hastalık için bir tedavi yöntemidir. Ayrıca uzman hekimler bu hastalığın cerrahi işlemle de tedavi edilebildiğini öne sürerler.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Ruminasyon Bozukluğu