Rota Virüsü

rota-virusu

Rota virüsü, tüm dünyada hemen hemen her çocuğun yakalandığı bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Bilhassa iki yaş altındaki çocukları etkiler. Etkilediği hastalarda bağırsak iltihabı oluşmasına neden olan rota virüsü, acil tedavi gerektirir. Hem ağız hem de fetal yoldan bulaşıcılığı bulunur. Tedavi edilmesinde ki aciliyet ise ishale sebep olması dolayısı ile vücuttan sıvı atılımına neden olmasıdır. Kreş gibi toplu alanlarda yayılma riski oldukça yüksektir.

Rota Virüsü Tedavisi Nasıldır?

Rota virüsüne has olarak bilinen ve uygulanan herhangi bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Bunun için serum kullanılabilir, antibiyotik tedavileri ile ishal ve ateş tedavileri yaptırılabilir.

Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota virüsünden korunmak için yapılan aşı uygulaması bebeklerde ikinci ayda ilk doz olmak üzere verilir. İkinci doz dört aylıkken verilir. Son doz ise bebeğin altıncı ayında yapılmalıdır.

Rota Virüs Neden Olur?

Genellikle ishalde bulunan bir virüstür. Bebeklerde görülen ishallerde görülme sıklığı çok olduğundan ve bebeklerin oyuncak paylaşımı gibi bulaş alanı yaratmalarından dolayı meydana gelir ve çoğalırlar.

Rota Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Rota virüsünün belirtileri arasında şu semptomlar yer almaktadır;

-Bebeklerde huzursuzluğa bağlı olarak sürekli ağlama

-Karın ağrısı

-Bebeklerin göz çukurlarının belirginleşmesi

-İshal görülmesi

-Gözyaşında azalma

Rota Virüsü Bulaşma Yolları Nelerdir?

-Öksürük

-Oyuncak paylaşımı

-Yemek kabı paylaşımı

-İshal

Rota Virüsü Bulaşıcı Mıdır?

Rota virüsü bulaşıcı bir hastalık olarak bilinir. Genellikle fetal yollarla bulaşır. Buna ek olarak toplu alanlarda da bulaşma riski bulunmaktadır.

Rota Virüsü Canlı Aşı Mı?

Rota virüsü aşıları biyolojik aşılar yani canlı aşılar arasında yer almaktadır. Fakat immün yetmezliği bulunan bebekler için kullanımı önerilmemektedir. Dikkat edilmelidir.

Rota Virüsü Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Rota virüsün saptanmasında kan tahlilleri önemlidir. Genellikle yapılacak antijen testleri ile net bir teşhis konulabilir.

Rota Virüsü Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

-Ellerin sık sık yıkanması gereklidir.

-Hasta çocuk iyileşene kadar kreşe gönderilmemelidir.

-Alt değiştirmeden hemen sonra eller iyi bir şekilde yeniden yıkanmalıdır.

-Oyuncak paylaşımlarına müsaade edilmemelidir.

Rota Virüsü Geçer Mi?

İshal, ateş gibi semptomları bulunan rota virüsünün kuluçka süresi hesaba katılmadığında en geç on gün içerisinde tamamen geçeceği bilinir. Burada ki en önemli husus ise düzenli, antibiyotik kullanımı olacaktır.

Rota Virüsü Halsizlik Yapar Mı?

Rota virüsün sulu ishale neden olacağı bilindiğinden dolayı, vücudun susuz kalması beklenen bir etkidir. Üstelik bir de bu etkiye kusma gibi semptomlar da ekleneceğinden dolayı bebek ve çocuklarda halsizliğe neden olabileceği bilinmelidir.

Rota Virüsü Hangi Hastalığa Neden Olur?

Şiddetli ishal

Bağırsak enfeksiyonu

Yüksek ateş

Rota Virüsü İyileşme Belirtileri Nelerdir?

İshal şiddetinin seyrelmesi, halsizlik belirtilerini ortadan kalkması, kakada kan görülmemesi gibi etkenler rota virüsünün iyileşme belirtileri arasında yerini alır.

Rota Virüsü Öldürür Mü?

Aşı olunması ve hijyen kurallarına uyulması dahilinde geçici bir rahatsızlık olarak nitelendirilen bu rahatsızlık, tam tersi olduğunda ise öldürücü etkiye sahip olabilmektedir.

Rota Virüsü Tekrarlar Mı?

Hayatta bir kez yaşanabilecek bir rahatsızlık değildir. Tekrar bulaşma riski özellikle çocukluk çağlarında iken yaygındır.

Rota Virüsü hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Rota Virüsü