Retina Yırtılması

retina-yirtilmasi

Retina gözün arkasında sinirlerden oluşan bir dokudur. Göze gelen ışığı algılamadan sorumludur. Retina yırtılması, retina tabakasının birleşik olduğu göz küresinin iç yüzeyinden ayrılmasıdır. Retina dekolmanı olarak da bilinen bu hastalık çok ciddi bir göz hastalığıdır ve tedavi edilmelidir. Retinadaki yırtıklar tedavi edilmezse retinanın tamamı bundan etkilenir ve görme yetisi azalır. Retina yırtıkları erkenden fark edilirse ve tedaviye başlanırsa retina iyileşir ve görme kaybının önüne geçilir. Retina yırtılması, gözde ışık çakması, cisimleri kırık gibi görme, gözün önünde perde varmış hissi, gözün önünde sinekler uçuyormuş hissi ve görüş azalması gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu belirtiler hafife alınmamalı ve en yakın zamanda bir göz doktoruna danışılmalıdır. Böylece retina yırtılması erkenden teşhis edilmiş olur. Retina tabakası henüz yerinden tamamen ayrılmamış ise basit bir müdahale ile tedavi edilir.

Retina Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Retina yırtılması ciddi bir hastalıktır. Retina yırtılmasının belirtilerinin neler olduğunu bilmek ve bu belirtiler görüldüğünde derhal bir göz doktoruna başvurmak erken teşhis açısından büyük önem taşır. Retina yırtılması belirtileri; görüş azalması, gözde perde varmış hissi, gözde sinekler uçuyormuş hissi, cisimleri kırık görme, cisimleri olduğundan daha küçük veya büyük görme ve gözde ışık çakmasıdır.

Retina Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Retina yırtılmasının tedavisi için erken teşhis çok önemlidir. Eğer erkenden fark edilirse basit bir tedavi yöntemi olan Argon Lazer kullanılır ve yırtık dikilir. Ancak eğer retina yırtıkları artmış ve retinanın tamamını yerinden ayırmış ise Vitrektomi, Pnömatik Retinopeksi ve Skleral Çökertme Yöntemi kullanılarak tedavi yapılır. Vitrektomi Yöntemi retinadaki büyük yırtıkları dikmek için kullanılır. Doktor göz küresinin içini dolduran jel kıvamındaki dokuyu çıkarır ve buraya jele benzeyen başka bir sıvı enjekte eder. Pnömatik Retinopeksi Yöntemi gözün içine gaz enjekte ederek retinanın yapışmasını sağlamaktır. Skleral Çökertme Yöntemi dışarıdan uygulanan bir yöntemdir. Göze dışarıdan baskı uygulayarak retinadaki yırtıkların birleşmesi sağlanır. Retina yırtılması için uygulanacak tedavi yöntemleri lokal ve genel anestezi kullanılarak ameliyat ortamında gerçekleştirilir.

Retina Yırtılması İyileşir Mi?

Retina yırtılması ciddi bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmeden kendi kendine iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. bu nedenle yukarıda yazılan retina belirtilerinden birini veya birkaçını görüyorsanız derhal bir göz doktoruna danışmalısınız. Diğer tüm hastalıklar gibi retina yırtılmasının da erken teşhis ve tedavisi çok önemlidir.

Retina Yırtılması Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Retina yırtılması ameliyat ortamında lokal veya genel anestezi altında yapılır. Ameliyat 1 veya 2 saat kadar sürer. Ameliyattan sonra hastaların 15 gün istirahat etmeleri önerilir. Bu 15 gün içinde hasta tekrar gündelik hayatına dönecek kadar iyileşemez ise istirahat süresi 1 – 2 aya kadar uzatılabilir.

Retina Yırtılması Ağrı Yapar Mı?

Retina yırtılması ağrıya neden olmaz. Fakat gözlerde görme yetisinin azalmasına, gözlerin önünde sinek varmış hissine, cisimleri kırık gibi görmeye, cisimleri olduğundan büyük veya küçük görmeye yol açar. Ancak retina yırtılması tedavisi için yapılan ameliyattan sonra ağrı ve yanma hissi oluşabilir. 15 gün dinlendikten sonra ağrılar azalır.

Retina Yırtılması Neden Olur?

Retina yırtılması birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bunlar; gözlerde 6 numaradan fazla miyop olması, katarakt ameliyatı geçirme, gözlerde yaralanma, göz ameliyatı olmak, ailede retina yırtılması olması ve yaşlılıktan dolayı göz içinde bulunan jel kıvamındaki sıvının azalmasıdır.

Retina Yırtılması Engelli Raporu?

Retina yırtılması fark edilmediği ve tedavisine başlanmadığı takdirde gözlerde görme kaybına neden olur. Retina yırtılmasından ötürü görme kaybı olan hastalar belli testlerden geçerek gözlerinin görme derecesine göre engelli raporu alabilirler.

Retina Yırtılması Kör Eder Mi?

Retina yırtılması çok ciddi bir göz hastalığıdır. Gözlerde ışık çakması, görüş azalması, göz önünde sinek varmış hissi gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu belirtileri görürseniz derhal göz doktoruna başvurmalısınız. Çünkü retina yırtılması hafife alınacak bir hastalık değildir ve kendiliğinden geçmez. Tedavi edilmediği ve ilerlediği zaman retina tamamen yerinden ayrılır ve görme yetisinin kaybına neden olur.

Retina Yırtılması Kaç Günde İyileşir?

Retina yırtılmasının vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Eğer retina yırtılması erken fark edilmişse ve çok ilerlememişse basit bir tedavi yöntemi olan Argon Lazer ile retinadaki yırtıklar dikilir. Ancak retina yırtılması ilerlemişse ve retina yerinden tamamen ayrılmışsa ameliyat gerekir. Ameliyat genel veya lokal anestezi ile yapılır. Ameliyattan sonra hasta 15 gün içerisinde iyileşir.

 

Retina Yırtılması hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Retina Yırtılması