Rektum Kanseri

rektum-kanseri

Rektum kanseri, dünya çapında ki yaklaşık bir milyon insanda görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Genelde rektum bölgesinde oluşan kötü huylu polipler dolayısı ile rektum kanserini meydana geldiği bilinir. Hayatı tehdit eden hastalıklar arasında neredeyse ilk sıralarda yer alan rektum kanseri, günümüz koşullarında bile ciddiyetini korumaya devam etmektedir.

Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rektum kanserini meydana gelmesi ile birlikte, insan vücudunda çeşitli değişimler görülebilir. Bu değişimler ise genellikle hastalığın erken ve ileri belirtileri olarak da gösterilebilir. Dışkının zayıf olarak gelmesi, kanlı dışkılama, sık sık ishal olma ya da kabzı olma, karın ağrısı gibi durumlar rektum kanserini belirtileri arasında yerini almaktadır.

Rektum Kanseri Nedir?

Rektum kanseri, sık sık karın ağrısı ile karakterize olan, dışkılamada değişikliklerle meydana gelen ve rektum adı verilen bölgede ki poliplerin kötü huylu olması ile meydana gelen bir çeşit, riskli kanser türüdür.

Rektum Kanseri Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Ameliyat, radyoterapi, kemoterapi ve ilaç tedavileri ile birlikte ileri seviyelere gelmemiş olan rektum kanserinin tedavisi yapılabilmektedir. Fakat daha ileri seviyelerde ameliyat da söz konusu olamayacağından dolayı yalnızca ilaç ve kemoterapi gibi tedavi yöntemleri ile hastalık kontrol altına alınabilir.

Rektum Kanseri Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar Nelerdir?

Her ameliyattan sonra çeşitli komplikasyonlarla karşılaşılması olası bir durumdur. Rektum kanseri ameliyatı da kolay bir ameliyat çeşidi değildir ve sonrasında çeşitli istenmeyen durumlarla karşılaşmak mümkün olabilir. Bunlar ise genellikle ‘anastomoz kaçağı ve apse’dir.

Rektum Kanseri Ağrı Yapar Mı?

Rektum kanseri, içerdiği polipler yüzünden bağırsak tıkanmalarına neden olabileceğinden özellikle şiddetli karın ağrılarını da beraberinde getirebilir.

Rektum Kanseri Bulaşıcı Mıdır?

Ne rektum kanseri ne de herhangi bir kanser çeşidi bulaşıcılık özellik taşımamaktadır. Tamamen çevresel, fizyolojik ve genetik faktörlerin aktif bir rol aldığını belirtmek gerekebilir.

Rektum Kanseri Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Rektum kanseri ile ilgili bir şüphe duyulduğunda, başvurulan hekim sizden bir takım testler isteyebilir. Bu testler arasında kan testleri de bulunur ancak, gizli kan olup olmadığına bakılması için gaita testi istenebilir ve doğrudan yol gösterici bir bulgu olarak gaita testinde çıkar denilebilir.

Rektum Kanseri Hangi Doktor Bakar?

İç hastalıkları uzmanlarının bu rahatsızlıkla doğrudan ilgilendikleri bilinmekle birlikte, gastroenteroloji bölümü de bu hastalığın takipçisi olabilir.

Rektum Kanseri Hangi Yaşlarda Görülür?

Yapılan araştırmalara göre hastalığın en fazla görüldüğü yaş aralığı otuz beşten sonrasıdır.

Rektum Kanseri Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Rektum kanserinde de diğer hastalıklarda olduğu gibi yeme içme düzenine önem gösterilmesi gereklidir. Posa ve lif bakımından zengin gıdalar tercih edilmeli, kalsiyum açısından zengin besin tüketimine özen gösterilmelidir. Buna ek olarak bakıldığında kırmızı et tüketimini de sınırlandırmak oldukça önemlidir.

Rektum Kanseri Hangi Organlara Yayılır?

Metastaz olasılığı oldukça yüksek bu hastalık türünde bilinen en yaygın sıçrama alanları karaciğer ve akciğerdir. Buna ek olarak da bakıldığında karın zarına da geçebilmektedir.

Rektum Kanseri Hasta Ne Kadar Yaşar?

Rektum kanserinin yaşama oranlarının bir yıldan fazla olduğu, düzenli tedavi, iyi bakım ve yüksek motivasyon ile bu sürenin daha da aşıldığı bilinmektedir.

Rektum Kanseri İlk Nereye Metastaz Yapar?

Civarda ki organlara yayılım hızı oldukça yüksek olsa da rektum kanserini yapacağı ilk metastaz alanı lenf nodülleri ve lenf bezleridir.

Rektum Kanseri Ölümcül Müdür?

Rektum kanseri dünya çapında ki tüm görüşlere göre ölümcül hastalıklar kategorisinde yer almaktadır.av

Rektum Kanseri hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Rektum Kanseri