Regl Sancısı

regl-sancisi

Halk arasında adet görme olarak bilinen durum son derece normal ve olağandır. Fakat bazı kız çocuklarında adet görme denilen dönem son derece ağrılı ve dayanılmaz bir hal alır. Kişiler eğer okuldaysa, işte veya dışarıdaysa muhakkak istirahat etmek isteyecek ve evine dönmek isteyecektir. Bunun sebebi ise regl öncesinde veya reglin ilk günlerinde yaşanan kramplardan kaynaklanır. Adet döneminde krampların yaşandığı dönemde bu kramplara eşlik eden birkaç tatsız durum da buna eşlik edebilir. Adet krampları kişide rehavet, mide bulantısı, ishal veya kabızlık, idrar yapmada zorlanma gibi yandaş rahatsızlıklar da eşlik eder. Kronikleşmiş regl sancısı kişilerin ayda en az bir gününü mahvetmeye yeterlidir. Evde bu duruma katlanıp istirahatlerle ve doğal yöntemlerle geçirenler de olabilir. Fakat uzun vadede regl sancısının altında yatan temel neden bulunmalıdır. Bazen tahammül edilebilir olarak üstüne düşülmeyen regl sancısının arkasında polikistik over sendromu gibi ciddi rahatsızlıklara ulaşılabilir. O nedenle çok geç olmadan bir kadın hastalıkları uzmanına danışmak büyük önem taşır.

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

Regl sancısını hafifletmek için yapılacak birçok şey bulunuyor. Bunlar arasında ilk başta yapılması gereken ise stres seviyesini kontrol altına almaktır. Ayrıca yapılan düzenli egzersiz, pilates ve yoga gibi aktiviteler de bu dönemi sancısız geçirmek için yeterlidir. Bunun dışında ayaklara uygulanacak sıcak kompres vücudun ağrısını hafifletmeye oldukça yardımcı olacaktır.

Regl Sancısı Nasıl Geçer?

Regl sancısı kronik bir problem haline dönüşüyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gereklidir. Fakat kendi kendimize evde uygulayabileceğimiz doğal yöntemler de mevcuttur. Omega 3 gibi besin takviyeleri almak, ayak uçları ve alt karna ısı uygulamak, vücudu çok yormayacak egzersizler yapmak ve kısa mesafe yürümek ağrının geçmesinde oldukça büyük etkiye sahiptir.

Regl Sancısını Ne Geçirir?

Regl sancısını geçirmenin birçok yöntemi bulunuyor. Birçoğumuz derhal ağrı kesicilere başvursak da, karnınızın alt kısmını ovalamak ve ılık bir banyo yapmak regl sancısını geçiren yararlı aktivitelerdendir.

Regl Sancısına İyi Gelen Çaylar Neler?

Bu ağrılı dönemde hepimiz sıcak bir şeyler içmeye daha fazla eğimli olabiliyoruz. Bu durumda sıcak içeceklere başvurabiliyoruz. Bu dönemde adet söktürücü özelliği bulunan maydanoz, fesleğen, tarçın ve zencefil gibi bitkiler, uygun tariflerle çay gibi demlenir ve içilir. Kişide oldukça fayda sağlar.

Regl Sancısına İyi Gelen Hareketler Hangileri?

Az evvel de bahsettiğimiz gibi egzersiz ve yoga regl sancısına iyi gelmektedir. Özellikle bacaklarınızı hareket ettirebileceğiniz ve karnınızı çalıştırabileceğiniz hareketler tavsiye ediliyor.

Regl Sancısı Neden Olur?

Tıp literatüründe 'dismenore' olarak bilinen regl sancısı, karın iç dokusunun kontrolsüz kasılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Özellikle vücutta bulunan prostaglandin hormonunun vücutta yüksek seviyelere çıkması ile doğru orantılı olarak adet sancısını artıran bir faktördür. Ayrıca şiddetli regl sancısının altında yatan başka rahatsızlık olabilir. Kadın hastalıkları uzmanlarının ilk şüphelendiği hastalıklar arasında ise çikolata kisti ve polikistik over sendromu yer almaktadır. Bu hastalıkların tanı alması ise gerekli tetkikler doğrultusunda yapılabilmektedir.

Regl Sancısı İçin Okunacak Dua Hangisi?

Adet sancısına iyi gelen dua üç kez besmele çektikten sonra vücudumda çektiğim hastalığın ağrısı ve sancısından Allah'a sığınırım olarak telaffuz edilmektedir.

Regl Sancısını Azaltmanın Yolları Neler?

Regl sancısını tamamen yok etmek ve azaltmak mümkündür. Elbette en doğru yöntem doktora başvurmak en garanti yöntemdir. Fakat bazı yöntemler de denenebilir. Bu yöntemler:

1- Vücudun ayak ve karın gibi bölgelerine sıcaklık uygulamak (sıcak su torbası ile)

2- Karın bölgesine yapılacak olan hafif hafif masajlar

3-Pilates, yoga gibi vücudu germeye yarayan egzersizler

4- Doktorun veya eczacının önerdiği ağrı kesiciler

5- Vitamin ve mineral takviyeleri ağrıyı azaltmada oldukça etkilidir.

Adet Sancısının Az Olması Normal Mi?

Adet sancısının az olması normal bir durumdur. Sancının aşırı şiddetli hali bazen altta yatan başka hastalıkların habercisidir. Sancının az olması normal kabul edilebilen bir durumdur.

Adet Sancısı Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Adet sancısı, karın, bel ve bacak ağrısı yapabilmektedir. Fakat adet sancısının en fazla yansıdığı bölge bacaklardır.

Regl Sancısı Evlenince Geçer Mi?

Halk arasında evlenince geçer olarak sıklıkla duyduğumuz tabirin altı dolu değildir. Pek çok hekim bu söylemi doğru bulmamaktadır.

Regl Sancısı Neden Fazla Olur?

Kişinin günlük işlerini aksatmayacak kadar görülen adet sancısı normal görülür. Polikistik over sendromu veya çikolata kisti gibi kadınsal rahatsızlıklar altta yatan bir sebep ise ağrının fazla olması beklenen bir durumdur. Bu konu araştırılmaya ve düzenli takibe ihtiyaç duyar.

Regl Sancısına Masaj Yapmak İyi Gelir Mi?

Evet. Kendinizin veya partnerinizin karnınızın alt kısmına uygulayacağı masaj, adet sancısını oldukça rahatlatacaktır.

Regl Sancısı Kaç Gün Önce Başlar?

Regl sancısı regl başlamadan en az iki gün önce çıkmaya başlamaktadır. Öncelikle göğüs hassasiyeti ile başlar. 

Regl Sancısı Kaç Saat Sürer?

Regl sancısı kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 4-6 saat arası sürmektedir.

Regl Sancısı Neye Benzer?

Pek çok kadın regl sancısını karın içi yolunma olarak tarif etmektedir.

Adet Sancısı Olup Kan Gelmemesi Normal Mi?

Altta yatan başka sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bu durum için de mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanından randevu alınmalı ve doktor takibinde olunmalıdır.

Adet Sancısına Şekerli Su İyi Gelir Mi?

Şeker normalde pek çok hastalıkta yasaklanmasına rağmen, adet sancısında iyi gelebilmektedir. Bilimsel herhangi bir dayanağı olmamasına rağmen, şekerli su tüketen kadınlar rahatlama yaşadıklarını iddia etmektedirler.

Adet Sancısı Tek Taraflı Olur Mu?

Adet sancısı genelde karnın bütününe yayılmaktadır. Tek taraflı olduğu durumlarda endometriozis hastalığından şüphe duyulur.

Adet Sancısı Yumurtlama Belirtisi Midir?

Bazen bazı durumlarda yumurtlama belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır adet sancısı. Genelde adet başlangıcından iki hafta sonra görülür.

Adet Sancısı Zararlı Mıdır?

Kişinin günlük yaşamını berbat eden bir ağrıdan söz ediliyorsa, mutlaka altta yatan başka bir rahatsızlıklardan şüphelenilir. Bu rahatsızlıklar düzenli tedavi edilmelidir. Edilmediği durumlarda vücutta oldukça büyük tahribatlara yol açacağından adet sancısı zararlı demek mümkündür.


Regl Sancısı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Regl Sancısı