Raynaud Sendromu

raynaud-sendromu


Değişen iklim koşulları bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Bu sorunlar insanın hayat kalitesinde düşüşler meydana getirebilir ve beraberinde bir takım istenmeyen hallerde bulunmamıza sebep olabilir. Kış aylarında beraberinde gelen soğuk hava kütlesi de bu istenmeyen durumlardan biri olan Raynaud Hastalığına sebep olabilmektedir. Bu hastalığın ne gibi etkileri olduğuna ve beraberinde ne gibi sorunlarla geleceğini detaylarıyla incelemek için yazımızdaki detaylara atalım.

Raynaud Sendromu Nedir?

Raynoud fenomeni diğer ifadeyle raynaud sendromu olarak bilinen hastalık soğuk havaların gelmesiyle birlikte el parmakları, ayak parmakları, burun ve kulak başta olmak üzere vücudumuzdaki belirli uzuvlarda kan dolaşımının zayıflaması ve ciltte morarma, solukluk gibi oluşumların oluşması durumudur. Soğukluğa neden olan durum ortadan kalktığında bu durumda ortadan kalkar. Dokuda bir takım hasarların oluşmasına neden olabilir.

Raynaud Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Raynaud sendromunun altında yatan neden farklı olabilir ve bu hastalığı tetikleyici bir unsur olabilir. Bu belirtiler arasında ciltte solukluk, his kaybı ve uyuşukluk, ağrı gibi unsurlar bulunur. Hastalığın primer evresinde bu şikayetler el ve ayakta görülürken daha sonra sekonder raynaud rahatsızlığına rastlanması halinde bu durum diğer dokularda da görülmeye başlanabilir.

Raynaud Sendromu Tedavisi Nasıldır?

Bu hastalığın tedavisi için öncelikle altta yatan nedeni saptamak gerekmektedir. Uzman hekimin ayrıntılı muayenesi ve sıkı takibi gerekir. Bununla beraber birçok laboratuvar sonucu ve film çekimi istenebilir. Hastalığın primer veya sekonder oluşuyla alakalı bir saptama yapılması için kapilleroskopi adlı bir uygulama ile bir takım tetkikler gerçekleştirilir. Bu hastalıkla karşılaşıldığında iki şekilde tedaviye devam edilir. Öncelikle atakların meydana gelmesini önlemeye yöneliktir. İkinci durum ise hayat tarzında bir takım değişikliklere gidilmesi durumudur.

Raynaud Sendromu Neden Olur?

Bu hastalığın ortaya çıkışındaki en büyük etmen diğer unsurların varlığıdır. Vücuttaki bazı problemler bu hastalığın ortaya çıkışına sebep olabilir. Öncelikle bu nedeni saptamak gerekli ve bu konu üzerinde yoğunlaşılması mühimdir. Bu hastalığa sebep olan hastalıklar için donma, Skleroderma, artrit, ateroskleroz, eklem romatizması gibi sorunlar örnek gösterilebilir. Yapılan birçok araştırmaya göre erkeklerde kadınlara kıyasla daha az gözlemlenmektedir. Bir diğer araştırmaya göre ise 30 yaş altı bireylerde primer raynoud sendromunun görülme olasılığı daha fazla, 30 yaş üstü hastalarda ise romatizmal rahatsızlıkların görülme olasılığı daha çok olmaktadır.

Raynaud Sendromu Engelli Raporu Yüzdesi Ne Kadardır?

Trofik bozukluğu olmayan kişilerde yüzde 20, trofik bozukluğu olan kişilerde yüzde 40, Cerrahi müdahale görmüş, dolaşım bozukluğu ve iskemi bulguları olanlar yüzde 30 engelli olarak değerlendirilir.

Raynaud Sendromu Ne Demek?

Raynaud sendromu adıyla bilinen hastalık, el ve ayaklarda kan dolaşımı sorunlarından sonra oluşan bir dolaşım sorunudur. Bu hastalık sonucunda el veya ayaklarda renk değişimi gözlenir. Sigara, alkol tüketimi veya soğuk hava bu hastalığı tetikleyebilmekte ve kötüye gitmesine neden olabilmektedir.

Raynaud Sendromu Bitkisel Çözüm Yolları Var Mı?

Bu hastalık için siyah hardal tohumu kürü uygulayabilirsiniz. Bir ay boyunca düzenli uygulamanız gereken bu yöntem içerisinde 1 çay kaşığı silme hardal tohumunu bir bardak su ile yutmak bulunmaktadır ve bunu aç karnına yapmanız gerekir. Sonrasında ise her akşam akşam yemeğinden sonra karabaş oyunu en az iki saat sonraki süre zarfında tüketilmelidir.

Raynaud Sendromu Nasıl Geçer?

Bu hastalığı tedavi etmek için doktorlar üç yöntem kullanır. Öncelikle ilaç tedavisi, korunma yöntemleri ve cerrahi müdahale yöntemleridir. Hasta etkilerden korunmak için hastalığı tetikleyen hallerden uzak durur ve birtakım ilaçları kullanır. Bunun yanında psikolojik desteğini de alarak hastalığın tedavisine devam eder. Cerrahi müdahale gereken hastalara ise laparoskopik sempatektomi adlı ameliyat uygulanır. Bu ameliyat koltukaltından yapılmaktadır ve herhangi bir iz bırakması durumu söz konusu değildir.

Raynaud Sendromuna İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Genelde bitkisel tedavi uzmanları Raynoud Sendromunun kötüleşmemesi için hardal tohumu ve karabaş otunu önermektedir.

Raynaud Sendromu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bu hastalıkla karşılaşmış kişiler genelde kalp ve damar cerrahisi bölümüne başvurarak tedavilerini sürdürmekte ve çözüm yolları aramaktadırlar.


Raynaud Sendromu hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Raynaud Sendromu